Slovenská drevenica postavená v tradičnom duchu ale moderným spôsobom

29.11.2013  |     

Neopakovateľný duch miesta a prirodzená krása slovenského vidieka s miestnou tradičnou architektúrou opantali majiteľa natoľko, že už nevedel povedať nič iné iba: „Tak toto je ono!“.

Chalupa je postavená na mieste pôvodnej drevenice, ktorá sa majiteľom síce veľmi páčila a prvé myšlienky smerovali k rekonštrukcii a dostavbe, no jej technický stav to nedovoľoval. „Bola priveľmi vlhká a nevedeli by sme ju zrekonštruovať tak, aby sme sa tej vlhkosti zbavili a vytvorili zdravé bývanie, kde môžeme tráviť veľa času aj s našimi vnúčatami,“ rozrozpráva sa majiteľ.

„Rozhodli sme sa pre radikálnu cestu, pretože cesta neustáleho opravovania nebola pre nás lákavá. Potrebovali sme priestor na relax na tomto fantastickom mieste, z ktorého sa budeme tešiť a komfortne si ho užívať,“ pokračuje majiteľ.

Milujeme toto miesto! Tu stačí jednoducho byť a len si tak užívať tú krásu okolia,“ usmieva sa majiteľ.

Pôvodná drevenica bola o čosi menšia, majitelia však potrebovali dostatok priestoru na stretnutia celej rodiny. Okná sú tiež o niečo väčšie a je ich viac, ako bývalo zvykom, pretože v minulosti sa snažili zabrániť zbytočným únikom tepla. Moderná výstavba a kvalitné okná však dovoľujú pustiť viac denného svetla do interiéru a krásne ho presvetliť. 

Chceli slovenskú drevenicu, ale postavenú moderným spôsobom, a keďže spoločnosť Kontrakting krov hrou má skutočne bohaté skúsenosti s prácou s drevom a s výstavbou drevodomov aj v tradičnom duchu, rozhodnutie bolo jasné.

Nová drevená chalupa svojou architektúrou rešpektuje svoje okolie a inšpiruje sa starou slovenskou drevenicou, takou typickou pre tento kraj.

 

Pod jednou taktovkou

Celú výstavbu vrátane drevených konštrukcií interiéru, ako sú schody, zabezpečovala firma Kontrakting krov hrou. Začali základmi, ktoré siahajú do nezamŕzajúcej hĺbky 1 400 mm od upraveného terénu. Nosná konštrukcia obvodových stien je zo stĺpikovej drevenej konštrukcie, opláštenej zo strany interiéru drevenými panelmi z dosiek OSB s hrúbkou 12 mm, čím sa vytvára celková tuhosť objektu. Panely sú navrhnuté na prenos vertikálnych zaťažení, to znamená účinkov strešnej konštrukcie, a zároveň na prenos horizontálnych síl, čiže účinkov vetra.

Na fasáde je použitý drevený obklad s hrúbkou 35 mm, pod ktorým sa nachádza prevetrávaná vrstva a priestor medzi stĺpikmi je vyplnený tepelnou izoláciou z kamenných vlákien s hrúbkou 160 mm. Priečky sú zo sadrokartónových rebier, ktoré sú opláštené sadrokartónom alebo dreveným obkladom. Strop nad prízemím je z drevených stropných trámov uložených na obvodových paneloch a nosnom tráme. Nosná konštrukcia krovu nad prvým podlažím je realizovaná ako klasický tesársky krov a z čelných strán chalupy je pridaná takzvaná suknička, typická pre slovenské drevenice.

Pre nízku cenu sa v tejto lokalite často využíva tenká poplastovaná plechová krytina, ktorá sa však často pod váhou snehu a pri nápore vetra deformuje. „Keď som vzal do rúk jeden diel podobnej krytiny a jednoducho som ju ohol bez menšieho namáhania, povedal som si, že toto na streche mať nechcem, to by som musel aj tak rýchlo vymeniť,“ spomína majiteľ. „Našiel som na trhu vytvrdenú a poplastovanú plechovú krytinu s drsným povrchom, ktorý zároveň slúži ako snehová zábrana, pretože sneh sa po nej tak ľahko nekĺže,“ dopĺňa.

Srdcom domu je kozub

Centrom dispozície prízemia je akumulačný kozub, ktorý spolu s interiérom prízemia, schodiskom a saunou realizovala firma FEED spol.s.r.o., podľa návrhov v spolupráci s domácou pani. Kozub obsahuje kozubovú vložku s bočným akumulačným ťahom. Dokáže za krátky čas vyhriať celý priestor a pri dosiahnutí určitej teploty sa automaticky prepne do módu, ktorý vytvára teplo do zásoby. Spĺňa tiež požiadavku majiteľov na pohľadový oheň pri zachovaní vlastností kachľovej pece.

Tento kozub je z energetického hľadiska hlavným zdrojom vykurovania na prízemí a elektrické vykurovanie ovládané mobilom na diaľku je doplnkové. Starosť okolo regulácie horenia odbúrava elektronická riadiaca jednotka kozuba. Tým, že kozub je tepelne aktívny zo všetkých strán, vytvára rovnomernú tepelnú pohodu v celom priestore. „Úžasná je vyhrievaná lavica pri kozube, ktorá pripomína tradičný „zápecok“, kde sa dá krásne vyhriať, keď prídeme z lyžovačky premrznutí dnu.

 

V podkroví sú tri spálne, malá kúpeľňa a televízny kút. Celý vzdušný interiér chalupy s jemnými náznakmi slovenskej ľudovej architektúry je dielom pani domácej, ktorá citlivo skombinovala moderné s tradičným.

Projekt: Ing. arch. Ľubomír Kružel; Kontrakting krov hrou s.r.o.
Realizácia: Kontrakting stavebné montáže s.r.o.
Realizácia interiéru prízemia: Ing.Štefan Zauška, FEED spol.s.r.o.
Skladba obvodovej steny
- drevený obklad – prírezy 
- prevetrávaná medzera
- horizontálne latovanie + tepelná izolácia hrubá.60 mm
-drevená konštrukcia steny – KVH 60/160 + tepelná izolácia
- OSB3 E0 hrubá 12 mm – prelepené spoje
- inštalačná predstena + tepelná izolácia hrubá 50 mm
- Sadrokartón hrubý 12 mm, alebo drevený obklad hrubý19 mm


Text: Kamila Ďuríková
Foto: Dano Veselský

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky