Bývať vo vlastnom a bez vysokých účtov. Pasívny dom splnil priania manželov

10.12.2013  |     

Ak sa projektant pasívnych domov pustí do stavby vlastného, je takmer zaručené, že aj on sa rozhodne pre dom v pasívnom štandarde.

„Od samotného začiatku sme k návrhu domu pristupovali s ohľadom na to, aby sme boli schopní v pokoji financovať celý priebeh stavby, no zároveň sme chceli vzhľadom na rastúce ceny energií maximálne investovať do budúcnosti, aby boli náklady na prevádzku domu čo najnižšie,“ spomína Luboš na podmienky, ktoré boli pre nich pred začatím stavby prvoradé. Nakoniec sa aj vďaka jeho osobným skúsenostiam s projektovaním a následnou realizáciou pasívnych domov rozhodli pre vlastný dom v pasívnom štandarde, ktorý významným spôsobom znižuje náklady na vykurovanie. 

Majitelia sa aj s ohľadom na cenu, čas výstavby a náročnosť realizácie rozhodli pre moderné riešenie domu s plochou strechou.

Úprava typového projektu

Pri dispozičnom riešení domu majitelia vychádzali z typového domu PROJEKTYDOMU RD_005, ktorý sa im páčil vzhľadom na orientáciu obytných miestností na svetové strany a polohu príjazdovej cesty. Projekt následne prispôsobili svojim potrebám, pričom jednotlivé miestnosti upravili predovšetkým rozmerovo. Dom sa tak zväčšil približne o jeden meter z každej strany. Toto zväčšenie bolo dané aj väčšou hrúbkou tepelnej izolácie a použitým materiálom. Najväčšiu dispozičnú zmenu predstavovala šatňa, ktorá bola jedným z hlavných želaní majiteľov a v pôvodnom projekte chýbala. K rodinnému domu pribudlo aj samostatné kryté státie pre dva automobily, na ktoré nadväzuje sklad záhradného náradia. 

Schodisko tvorí oceľová konštrukcia. Nášľapy nahradia laminátové dosky s dekorom brúseného plechu a ako podstupne majitelia opäť použijú kamenný obklad.

Podlahu tvoria trojvrstvové drevené parkety z afrického duba a bieleného jasanu. 

Interiér vo vlastných rukách

Majitelia domu sa vo vlastnej réžii pustili aj do zariaďovania interiéru, kde sa snažili voliť predovšetkým prírodné materiály. Okrem drevených podláh na viacerých miestach v dome použili aj obklad z prírodného kameňa, ktorý v kuchyni dopĺňa obklad sklom pre komfortnejšie využitie. Zaujímavým prvkom v dome je prelínanie rovnakej farby na jednotlivých poschodiach. Na prízemí domu je to svieža zelená, na poschodí zase výrazná oranžová až červená. V dome sa rozhodli staviť na kvalitné materiály, a preto si aj všetok nábytok dali vyhotoviť na mieru. 

AKO STAVALI?

Pozemok, ktorý Luboš s Ivetou vlastnili, bol mierne svahovitý s prevýšením približne 1,5 až 2 m na 30 m a pre stavbu pasívneho domu nemal práve najvhodnejšiu orientáciu. Pre pasívny dom je ideálne, ak je celý situovaný na juh, na juh však v tomto prípade smeruje roh domu. Aj s tým si však majitelia pri plánovaní domu dokázali poradiť. „Ak nemáte ideálne orientovaný pozemok, nemusíte zúfať. Vždy sa dá nájsť riešenie, ktoré zohľadňuje vami požadované hodnoty a požiadavky,“ vysvetľuje Luboš. 

Hoci ide o pasívny dom, aj tu treba v najchladnejších dňoch dodávať teplo. Majitelia zvolili elektrické podlahové vykurovanie v kombinácii s vykurovaním elektrickými rohožami a fóliami. Na poschodí majitelia do budúcnosti počítajú s umiestnením priamovýhrevných vykurovacích telies alebo sálavých panelov, po prvom roku bývania však ich inštalácia nebola potrebná.

Vlastnej stavbe predchádzala projekcia domu a vybavovanie rôznych povolení, s ktorými majitelia začali už v januári 2010. „Veľa našich priateľov si myslelo, že na riešenie projekcie domu aj so súhlasnými vyjadreniami jednotlivých inštitúcií postačia dva až tri mesiace, realita je však iná,“ vysvetľuje Luboš. S vlastnou realizáciou domu sa tak začalo na prelome októbra a novembra 2010. 

Aby majitelia eliminovali tepelné mosty, rozhodli sa pre zakladanie na železobetónovej doske, ktorú odspodu izoluje vrstva hutneného penoskla chráneného geotextíliou. Z nehutneného vankúša s hrúbkou 500 mm tak po hutnení vznikla vrstva s hrúbkou 350 mm v najnižšom mieste.

Na pozemku nebol vodovod ani kanalizácia. Dom je preto zásobený vodou z vlastnej studne a kanalizácia je riešená čističkou odpadových vôd. Takto prečistená voda sa následne využíva na zavlažovanie záhrady. Stavba domu už potom napredovala pomerne rýchlo. V marci 2011 sa vybudovali základy a Vianoce toho istého roku už Luboš a Iveta trávili vo svojom. K rýchlemu priebehu výstavby dopomohla riadená realizácia domu, pre ktorú sa majitelia rozhodli. Tá zahrňuje celkovú organizáciu výstavby a stavebný dozor za cenu stavby riešenej formou subdodávok. 

Vetranie v dome je zaistené aktívnou rekuperačnou jednotkou Nilan VP 18K M2, ktorá zabezpečuje permanentné vetranie, ohrev prívodného čerstvého vzduchu, ohrev vody a v lete čiastočné chladenie – to všetko vďaka princípu tepelného čerpadla vzduch/vzduch a rekuperácii. 

Luboš s Ivetou žijú v dome už nejaký ten piatok a bývanie vo vlastnom a pasívnom si pochvaľujú. Spočítané majú aj náklady na prevádzku, ktoré sú viac ako potešujúce. Celkové náklady za obdobie od augusta 2011 do augusta 2012, čiže za prvú zimu dosiahli úroveň 19 850 Kč, teda asi 770 eur, čo je približne 65 eur mesačne. 


Energeticky pasívny dom

Zastavaná plocha: 81 m2, 627,9 m3
Úžitková plocha: 120,3 m2
Vykurovaný priestor: 341,2 m3
Dispozičné riešenie: 5 + kk
Náklady na stavbu: 3,5 milióna Kč (asi 136-tisíc eur), 5 700 Kč za 1 m3 (asi 220 eur)
Merná spotreba tepla: 12,5 kWh/(m2 . a) podľa TNI 730329; 19,3 kWh/(m2 . a) podľa PHPP
Blower-door test (test vzduchotesnosti domu): 0,44 h-1
Realizácia domu: november 2010 až december 2011

STAVBU REALIZOVALA 

SPOLOČNOSŤ 
WWW.PROJEKTYDOMU.CZ  
KYJEVSKÁ 1375/13, 
326 00 PLZEŇ 2 – SLOVANY
WWW.PROJEKTYDOMU.CZ


Text: Natália Žáková
Foto: www.projektydomu.cz
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky