Moderná drevostavba v lese poskytuje majiteľom dokonalý pokoj aj cez zimu

18.01.2014  |     

Zima je už v plnom prúde. Teoreticky. Prakticky si zatiaľ „dáva na čas“. „Zimné“ sídlo niekde, kde sú mrazy obyčajne ešte mrazivejšie a záveje ešte vyššie, by sa teraz naozaj hodilo. Preto sme si urobili takú malú fotocestu do Quebecu a zisťovali sme, ako vyzerá taký moderný zimný domček...

Kanadská zima, kanadský les, kanadské drevo... Táto trojica obyčajne asociuje zruby z dobrodružných románov a tradičné drevené stavby... Autori z YH2 Architects však boli proti. Drevu zostali verní a využili mnohé z jeho podôb, no čo sa klasického vzhľadu týka, nenechali kameň na kameni... Či skôr brvno na brvne?

Popri dreve tu majú výrazné zastúpenie aj zasklené plochy, ktoré sa starajú o to, aby ste si krásu okolia mohli vychutnávať aj vtedy, keď...

... sa pred chladným počasím budete chcieť schovať. Kozub do „zrubu“ jednoducho patrí, no netreba pritom zabúdať, že máme 21. storočie.

Kompletne drevený interiér vám poskytne pocit tepla a bezpečia, i keď sa akurát nebudete pozerať do blkotajúceho plameňa. Napriek tomu, že sa v podstate úplne vzdáva súčasného kovového lesku či kombinácie materiálov, línie sú trendové a nechýba ani pestrosť. Drevo dáva dostatok priestoru na kreatívne vyžitie. Keď sa na jednom mieste stretnú céder, dub a orech o rôzne odtiene nie je núdza.

Jednotvárnosť zaháňajú aj rôzne vzory a textúry vytvorené drevenými obkladmi. 1, 2, 3, 4... v 1 – to je slušný dizajnový potenciál, tak prečo ho nevyužiť?

Les vystrieda vôňa dreva v malom domácom wellnes... To sme už od zrubovej klasiky poriadne ďaleko, ale asi málokto by sa pri takom výhľade pre to hneval. K dnešnej architektúre patrí jednoducho aj komfort.

Exteriérová časť sa predsa len pohodlnejšie obzerá, keď sneh zmizne. Aj vonkajšie kontúry dokazujú, že nejde o žiadny retroštýl či remake. Ak sa nájde ten správny sklon, nielen že to dobre vyzerá, ale možno tak zabezpečiť aj na efektívnu ekologickú prevádzku. Predovšetkým o nej dnešné drevostavby sú.

Záverečný pohľad: aj takto sa to môže skončiť, keď architekt nie je drevo...

foto: inthralld.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky