Rozprávkovej chalupe pod Tatrami vdýchli život noví majitelia

17.04.2016  |     

Chalúpka akoby prešľapovala v kúte a čakala, čo sa s ňou ďalej bude diať. Dlho ale čakať nemusela. A tak sa v blízkosti tatranskej prírody začal príbeh domu, ktorý zrazu našiel svojich láskyplných majiteľov. A tí ho veru len tak ľahko neopustia.

Zamilovali sa do nej na prvý pohľad. Bola ale obsadená. Chalúpku, takmer na samom kraji dedinky, v ktorej sú si ľudia naozaj blízki, každodenne sa stretávajú a úprimne si prajú pekný deň, vlastnila ich priateľka. Tá o predaji maličkého víkendového sídla neuvažovala.

Keď tu zrazu o niekoľko mesiacov neskôr im zazvonil telefón. A tak sa domček dostal do rúk ľudí, ktorí si ho právom zaslúžia. Myšlienka ľudskej pospolitosti im je natoľko blízka, že čokoľvek na tomto mieste spravia, robia to nielen pre seba.

Veselo zbierajú staré veci, chalúpku vlastnými rukami zveľaďujú pre potechu svoju, svojich priateľov, susedov či pocestných známych, ktorí majú u nich dvere vždy dokorán otvorené. Chalúpka dýcha pohostinnosťou a nadšením. A to sú vlastnosti, ktorými oplývajú aj súčasní majitelia.

Nebíčková

Časy minulé vložili noví majitelia nielen dovnútra domu. Na náhodu nenechali ani chalúpkinu fasádu. Nechceli z nej mať žiadnu fasádovú primadonu, práve naopak. S úctou ju vymaľovali tak, aby zachovali jej roky, jej vidiecky charakter.

Biela stena a nebíčkovomodré línie či ornamenty sú dielom Maroša, ktorý len skromne dodáva: „Vždy je čo zlepšovať. Keďže som nemal šablónu, ornamenty som maľoval voľne rukou a na niektorých miestach sú trošku krivolaké.“ Okrem jednoduchej maľovky vonkajšiu stenu domu zdobia sušené kukuričné klásky, kvety či majiteľmi obľúbený pavinič. Ten musí začínať odznova svoju fasádovú púť. Zima, ktorá na tomto podtatranskom mieste panuje, si na ňom vybrala mrazivú daň.

Malý veľký antikvariát

Zbieranie starých vecí je jednou z veľkých záľub majiteľov. Pri prechode chalúpkou sa tak pohybujete medzi historickými artefaktmi, ktorých je tu skutočne neúrekom. Sledujú vás desiatky historických obrázkov, fotografií. A vám nezostáva nič iné, ako im pohľad opätovať. S aktuálnym dianím na trhu ale majitelia kontakt nestrácajú. Len k nemu pristupujú svojsky. Z nových vecí, ktoré nakúpia, vytvárajú staré, a boli by radi, keby táto staronová zbierka vecí potešila každého, kto si k nim nájde cestu.


Text: Lucia Pristachová Hô-Chí
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis môj dom ekoBývanie JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Prízemný drevodom s peknou záhradou vo vtáčom koridore neďaleko Trnavy

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky