Chatka stvorená pre romantické duše

01.03.2014  |     

V tejto chatke si prídu na svoje hlavne milovníci idylky ako z historických románov a štýlu vintage, ktorý sa práve ňou inšpiruje. Dojem aj prekvapenie ešte zosilnejú, keď sa do interiéru znenazdajky vkradne o niečo modernejší prvok. Tvorcovia sa spoľahli hlavne na mäkké svetlo a poriadnu dávku patiny.

Správne svetlo vie veru romantické duše chytiť za srdce. Ak dopadá cez okno, ktorého línie nás prenesú do minulosti, dynamika a chlad dneška sa stratia rýchlosťou blesku. Zavládne jednoducho vintage na nenápadnom podklade. Opatrne k nej pristúpi modernejšia knižnica s netypickým tvarom, ale neodváži sa ju výraznejšie narušiť. Viac ako bielu si tu jednoducho nemôže dovoliť.

Kompozíciu pod oknom vytvára sedenie, ktorého jemná farebnosť nahráva mäkkým lúčom prúdiacim zvonka. Nosičmi atmosféry sú však starodávne svietniky a kvetináče. Vintage ich patinu povyšuje na dizajnový prvok. Aj tu má sprítomniť stopy dávnej minulosti. Ak sa necháme opiť „nadnesenosťou“ tohto interiéru, začneme koketovať s myšlienkou, že romantiku vynašli práve tu...Či už s iróniou, alebo bez nej...

Za ďalšími dverami nás čaká „červená izba“ ako „z červenej knižnice“ a steny s efektom „ošúchanosti“, čo má ešte posilniť historizujúcu estetiku. Ani barokovo jemní anjelikovia na imitácii drevenej dobovej rytiny nevytŕčajú z radu. Prechod od jemných k výraznejším odtieňom pôsobí na hostí osviežujúco.  

Takmer benátska omietka a sviečka na správnom mieste sa milovníkom zašlých čias celkom osvedčili. Omnoho súčasnejšie však pôsobí posteľná bielizeň a lampa na čítanie. Ale aj to sa dá zvládnuť s dobovým šarmom a vedomím, že nenápadnými farbami opäť nič nepokazíte.

Vodovodná batéria tiež dokazuje, že majitelia milujú cestovanie v čase. Tu sa však jemne dotýkajú vintage a retro, ktoré k sebe nemajú až tak na skok. Delí ich viac ako len pár desiatok rokov. Kohútik je pekným kúskom skôr pripomínajúcim začiatok minulého storočia, rožtek kamenne vyzerajúceho umývadla by sa možno uživil aj medzi dvornými dámami.

Kuchyňa je najväčším prekvapením. Patine síce neodoprela účasť a nechala ju rozliať sa na dverách linky, ale čierne tabuľové povrchy s odkazmi a nápismi, to je poriadny posun. Keď sme si už na romantický opar zvykli, odrazu je takmer preč.... Žeby zvláštne a originálne zároveň?

Všetko vyrieši terasa. Idylka v romantickej réžii je späť tak rýchlo, ako sa vytratila. Čo by to bola za romantiku bez popínavej zelene. Tá k tejto chate patrí minimálne tak, ako inšpirácia históriou s trochu nečakaným prestrihom do súčasnosti.

foto: inthralld.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky