Ako sa býva v dome, v ktorom vládne ratan

08.03.2014  |     

Dnes sa presúvame do ázijského Singapuru, kde sa teplota nezníži pod 20 °C. Účinné vetranie vo vlhkom subtropickom podnebí si vyžaduje pár veľmi vzdušných riešení. Guz Architects sa k tomu postavili takto.

U nás sa veru bežne do domu nevstupuje cez takéto exotické jazierko, ale vetranie, tienenie a chladenie je v tejto klíme kľúčové. Vybrali teda efektne neobyčajné i neobyčajne efektné. Vo veľkej miere ho nesú na svojich listoch rastliny, ktoré sú aktívnou súčasťou interiéru. Dom s pôdorysom v tvare písmena L má umožňovať symbiózu obyvateľov s rastlinami a architekti v ňom všetko prispôsobili tomu, aby vytvorili akýsi lievik na čo najlepšie prúdenie vzduchu. 

Pointou sa pritom stali ratanové steny-nesteny, vďaka ktorým v mnohých izbách spíte vnútri, a zároveň pod holým nebom. Zabezpečia súkromie a úkryt pred dotieravými dažďovými kvapkami, ale robia „prievan“ v dusnej atmosfére miestneho podnebia.

Ani z dizajnového hľadiska to nevyzerá ako zlá stratégia. Interiér je elegantne moderný i tradične východný zároveň. Kombinácia prírodného odtieňa hnedej a bielej s „vodnorastlinnými časťami“ znamenala v podstate nulový estetický risk a maximálny zisk.

Punc trendovosti tomuto „externému interiéru“ dodá ešte transparentnosť sklenených a lesk drobných kovových prvkov na schodisku. Svietidlo sa naň pozerá trocha zvrchu ako vždy, zrejme preto, že sa nevie rozhodnúť, či sa má pridať na stranu moderného prúdu alebo ázijských tradícií. Radšej teda dôstojne reprezentuje obe strany mince.

Takýto zelený úlet je celkom slušne dôvtipným, netradičným a pekným singapurským zážitkom. Interiér a exteriér síce strácajú svoju starú identitu, no vyzerá to, že nachádzajú novú. Architektúra je predsa otvorená originálnym možnostiam. 

foto: inthralld.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky