Manželia verili klasickým materiálom, dom si dali postaviť z pálenej tehly

29.04.2014  |     

Od stavby domu v relatívne romantickom prostredí neodradil majiteľov ani strmší svah. Keďže veria klasickým materiálom, dom postavili z keramickej tehly.

Manželia s dvomi dospelými deťmi hľadali pokojné miesto, kde by rodina definitívne zakotvila, a pozemok na konci ulice v novej zástavbe, strácajúci sa v údolí za malou stredočeskou obcou, presne zodpovedal ich predstavám. „Romantické zákutie, z jednej strany čiastočne v tieni listnatého lesa, z druhej výhľad na rybník či žiadni ďalší potenciálni susedia v budúcnosti – to boli silné argumenty za,“ hovoria majitelia domu. Na opačnej miske váh bola poloha v pomerne strmom svahu so severným sklonom a prístup zospodu. Rodina mala pomerne jasnú predstavu o dispozícii – bezbariérový prízemný byt v úrovni terénu, spoločná obývacia časť prepojená so záhradou, oddelená zóna rodičov a detí vrátane samostatného sociálneho vybavenia, dostatočne veľké technické zázemie. Estetickú stránku domova zverili do rúk architekta Rostislava Maňáka.     

Tehlové konštrukcie preverené tisícročnou históriou nestrácajú na obľube. Vďaka svojim vlastnostiam sa dobre prispôsobujú súčasným požiadavkám na estetický vzhľad aj príjemnú klímu v interiéri, nevynímajúc energetickú úspornosť stavieb.  

Dve podlažia, dva trakty

Dom je orientovaný rovnobežne s vrstevnicou a rozdelený stredovou pozdĺžnou nosnou stenou na dva trakty. Väčšiu časť domu tvorí dvojpodlažný trakt orientovaný do ulice, zastrešený plochou strechou. Ústredná schodisková hala ho rozdeľuje na garáž, technické zázemie a zónu pre hostí s vlastnou kúpeľňou. Otvorené jednoramenné schodisko stúpa do galérie, z ktorej sa vchádza do izieb detí orientovaných na západ a do spoločnej obývacej časti situovanej na juh. Severovýchodné nárožie domu patrí rodičovskej spálni s vlastným zázemím. Z južnej a západnej strany dom obklopuje príjemná chránená terasa, ktorá susedí s bazénom.

Výber materiálov

Majitelia sa pri výbere materiálov snažili vyhnúť príliš lacným produktom a investovali do kvality, ale nevolili ani príliš nákladné výrobky či rýdzo módne záležitosti.

Postavené na istotách 

„Veríme klasickým, prevereným prírodným materiálom, ako sú drevo, kameň, tehla, ich krásnemu vzhľadu aj prirodzeným vlastnostiam ako trvanlivosť, ekologickosť či priedušnosť. Preto sme zvolili murovaný dom s uplatnením priznaných tehál na fasáde s prevažne dreveným vybavením,“ vysvetľuje majiteľ. Interiér domu bol zariadený na mieru s dôrazom na individuálne potreby všetkých členov rodiny. Ide o poctivú remeselnú prácu dotiahnutú do detailov – nenájdete tu krivé omietky, zlé škárovanie či odstávajúce lišty. „Snažili sme sa vyhnúť príliš lacným aj príliš drahým výrobkom a módnym vlnám. Vyberali sme nadčasové materiály – čerešňovú a javorovú dyhu, pieskovec, štandardné keramické obklady, žulu. Páči sa nám, že časom prirodzene starnú, no stále si zachovávajú svoju kvalitu,“ uzatvára majiteľ. 

Prízemie 
1 kuchyňa 
2 obývacia izba 
3 komora 
4 WC 
5 terasa 
6 spálňa rodičov 
7 šatňa 
8 kúpeľňa s WC 
9 galéria 
10 kúpeľňa s WC 
11 detská izba 
12 detská izba

Suterén 
1   sklad 
2   sklad 
3   technická miestnosť 
4   garáž 
5   hala 
6   zádverie 
7   kúpeľňa s WC 
8   chodba 
9   izba 
10 izba

RODINNÝ MUROVANÝ DOM

Projekt: Ing. arch. Rostislav Maňák
Realizácia: Montis Plus
Zastavaná plocha: 204 m2
Úžitková plocha: 367 m2
Typ konštrukcie: murovaná
Základy: betónové základové pásy
Obvodové steny: keramická tehla POROTHERM od firmy Wienerberger
Stropy: keramicko-betónové
Strecha: nad obývacou izbou pultová strecha so zbíjanými drevenými väzníkmi a sadrokartónovým podhľadom
Fasáda: sčasti omietnutá a sčasti obložená páskami z ručne vyrábaných tehál
Výplne otvorov: drevené okna s izolačnými dvojsklami, dyhované dvere, obložkové zárubne
Vykurovanie: ústredné plynové, podlahové vykurovanie doplnené podlahovými konvektormi a radiátormi, kozubová vložka
Zateplenie: obvodové murivo kontaktne zateplené minerálnou vlnou


Text: RED
Foto: ROBERT VIRT
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky