Podkrovný byt, ktorého zariaďovanie by iných odradilo, prijala ako výzvu

27.05.2014  |     

Mezonetový byt v jednej z noblesných parížskych štvrtí si dizajnérka Marine Peyrová zariadila vo vlastnom, osobitom štýle – využila na to nábytok, ktorý sama navrhla, aj žiarivú farebnosť inšpirovanú pop-artom.

Z núdze cnosť

Okrem lukratívnej polohy a zaujímavého priestoru priniesol nový byt dizajnérke aj niekoľko nie celkom typických architektonických prvkov, s ktorými si musela v interiéri poradiť. Asi najvýraznejším sú oceľové stĺpy nosnej konštrukcie. V spálňach ich obložila sadrokartónom, aby vďaka bielej farbe splynuli s pozadím stien, naopak, v jedálni, ktorá je súčasťou otvorenej dennej zóny, vklinila medzi dve oceľové „I-čka“ neónovú žiarivku s modrým plastovým krytom. Poskytla tak skvelú ukážku dizajnérskeho prístupu „z núdze cnosť“ – namiesto skrývania tento prvok zdôraznila, čím vyzdvihla indus­triálny charakter podkrovia.

Modrá žiarivka vklinená medzi dva oceľové stĺpy vyzdvihla industriálny charakter miestnosti. V spojení s výraznou farebnosťou stoličiek v štýle pop-artu získal jedálenský kút punc kúzelnej výnimočnosti.

Plastové stoličky v jasných kontrastných farbách robia z tejto časti výrazný kútik s pop-artovým nádychom.

Pomocou svetla môžete zmeniť atmosféru aj vnímanie priestoru.

Druhým rébusom boli šikmé steny, ktoré nedovoľovali použiť v interiéri klasické skrine či skrinky. Dizajnérka preto namiesto nich využila police umiestnené do voľného priestoru pod oknami. Parapety nad nimi sú skvelým miestom na vystavenie originálnych dekorácií.

Parapety sú miestom na vystavenie umeleckých dekorácií, plochu pod nimi využila dizajnérka na police, ktoré v miestnosti so šikmými stenami nahradili klasické skrinky.

Zrkadlo kompozične ukončuje vysoký priestor schodiska.

Obrázky členov rodiny zmenili úzke schodisko na pôvabnú galériu.

Krátka priečka na opačnej strane schodiska vizuálne oddeľuje kuchyňu od otvorenej dennej miestnosti. 

dizajnérka 
Marine Peyrová

Príjemné prostredie si môžete doma vytvoriť aj bez toho, aby sa rodinný rozpočet otriasol v základoch. Stačia dobré nápady, ako v interiéri využiť lacné a dostupné prvky, niekoľko zaujímavých kúskov nábytku alebo doplnkov, farby a veselé drobnosti.

Rôzne svety

Každý kút veľkého denného priestoru má nielen inú funkciu, ale aj celkom iný ráz a farebnosť. V obývačke vystavila Marine ružové, fialové a béžové moduly svojho sedacieho nábytku s názvom B. Flex, a keďže má záľubu v bizarných kombináciách a podivných kusoch zariadenia, jednoduchú geometrickú sedačku s nežnou farebnosťou doplnila presne v tomto duchu – elegantným stolíkom v japonskom štýle, plastovými dekoráciami a zvláštne tvarovanou lampou. Táto časť miestnosti tak získala veľmi osobný charakter.

Z najvyššieho poschodia je najlepší výhľad. To je veľkou výhodou trochu nezvyčajného riešenia tohto mezonetového bytu – spálne na nižšom podlaží, denný priestor s obývačkou nad nimi. 

Lampa z muránskeho skla s ladnými krivkami, ktorú Marine nazýva Bizarná dáma, kompenzuje prevažne geometrické tvarovanie nábytku v tejto časti interiéru. 

Stolík na kávu v japonskom štýle od spoločnosti Bo Concept zdobí až gýčovito poňatá plastová figúrka. Väčší kontrast by ste len ťažko hľadali.

Marine dala celému bytu svoju pečať tým, že v ňom uplatnila vlastné výtvory a vlastnú fantáziu.

Dizajnérkinej pracovni, vzdialenej od obývačky len niekoľko centimetrov, zas vládnu uznávané dizajnérske kúsky, plasty, biela farba a svetlo. Ďalšie farby a živosť sem vnášajú len doplnky a drobnosti na okennom parapete. Pracovný stôl, ktorý vytvorila z bielych podstavcov od kultovej francúzskej značky Branex Design a z priehľadnej platne plexiskla, umiestnila Marine pod okno, aby aj prirodzeným svetlom podporila tvorivého ducha prostredia. Doplnila ho známymi produktmi talianskej dizajnérskej firmy Kartell – stoličkou Joe Colombo z lisovaného plastu (samozrejme v bielej farbe) a lampou Toobe, vysokým priehľadným plastovým valcom od dizajnéra Ferrucia Lavianiho. 

Joe Colombo, známa stolička od značky Kartell lisovaná z polypropylénu, vypovedá o Marininom vkuse.

dizajnérka 
Marine Peyrová

Veľký priestor sa obvykle člení na niekoľko zón s rôznymi funkciami. Nebojte sa odlíšiť ich aj vzhľadom – dosiahnete to pomocou výrazných prvkov zariadenia, ktoré budú mať v každej zóne inú farebnosť alebo tvaroslovie.

Chodba vedie k spálňam a kúpeľniam, intímnej zóne, ktorá je situovaná na spodnom podlaží bytu.

Zrkadlá opticky zväčšujú malý priestor.

Čelo postele plní aj funkciu nočných stolíkov a je v ňom zabudované osvetlenie.

Sadrokartónové mimikry. Drsné pôsobenie oceľových stĺpov zmiernilo v nežnej dámskej spálni obloženie sadrokartónom, ktoré ich priblížilo okolitým bielym stenám.>

Najvýraznejší farebný dojem vytvárajú v spálni textílie a doplnky – tentoraz sú v Marininých obľúbených odtieňoch ružovej a fialovej, vzhľadom na neutrálny základ miestnosti však nie je problém ich farebnosť kedykoľvek zmeniť.

Ďalší dizajnérsky kúsok od Branex Design – známy plastový taburet TamTam Pop od dizajnéra Henryho Massonneta.


Text: Eva Martins
Foto: Photoforpress
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky