Rozumne veľká kompaktná drevostavba za rozumnú cenu

22.07.2014  |     

Na konci sveta, a pritom v strede Európy. Tak sa môžu cítiť majitelia pôvabnej drevostavby pri Kerskom lese. Navrhla si ju sama majiteľka-architektka presne podľa svojich predstáv a momentálnych potrieb. A zrejme nielen svojich, pretože teraz si u nich návštevy podávajú kľučku…

„Viete o tom, že spredu nemáte okná?” klepali na kuchynské okno zvedaví susedia v čase, keď pozemok okolo domu ešte nebol oplotený. „Ďakujeme, vieme. Viete, to je preto, že sme chceli mať súkromie,” odpovedala taktne Jana Boušková. Jednoduchá kompaktná drevostavba so sedlovou strechou, skrytými zvodmi dažďovej vody a tmavým obkladom vzbudila v chatovej oblasti neďaleko malebného Kerska nebývalú pozornosť. Paradoxne – keďže do okolia zapadá ako máloktorá v susedstve.

Dvere tu majú výšku až po strop – presne v duchu aktuálnych trendov.

Severná stena sa stala predmetom záujmu susedov a okoloidúcich. Nešlo im do hlavy, prečo dom nemá okná do ulice…

Pokoj okolo, civilizácia čo by kameňom dohodil

Architektka a interiérová dizajnérka Jana Boušková zo štúdia Miramari design presne vedela, čo chce. Aspoň v tom čase. Ako sama hovorí, ľudia by sa mali naučiť zariaďovať si bývanie podľa svojich aktuálnych želaní – teda tak, aby v prípade potreby nebol príliš veľký problém vymeniť ho. „Prvotná myšlienka bola ‚byt v prírode‘. Teda rozumne veľký dom za rozumnú cenu, ktorý by bral ohľad na životné prostredie i na konkrétne miesto,“ hovorí Jana. To miesto hľadali s manželom takmer dva roky. Krásnymi lesmi a prijateľnou vzdialenosťou od Prahy im učarovala oblasť Kerska, nakoniec sa však rozhodli pre pozemok mimo nej, pretože tamojšie im svojou veľkou rozlohou nevyhovovali. „Chcela som niečo menšie, tak do 700 m2, aby sme si mohli užívať výhody bývania v zeleni, ale zároveň i komfort, na ktorý sme boli zvyknutí z bytu,“ vysvetľuje Jana.

Dlhý stôl priam vyzýva na posedenie – najmä za teplých večerov je tu veľmi príjemne. Autorka návrhu a majiteľka v jednej osobe si tu splnila sen o jednoduchom bývaní v prírode a v súlade s ňou.

Bývanie má byť obrazom nášho života, nemali by sme sa báť zmeny.

architektka Jana Boušková

Fasáda, ktorá expandovala až na strechu, je z „obyčajného“ smrekového dreva.

Veľké južné zasklenia prinášajú obyvateľom v zime dôležité solárne zisky, ktoré ohrievajú obytné priestory. Keď v lete udrú horúčavy, chránia ich závesy a riadené vetranie s rekuperáciou.

Škandinávska inšpirácia

Dom je koncipovaný ako drevostavba so stĺpikovou konštrukciou. Klasickú sendvičovú skladbu stien zvnútra ukončuje sadrokartón, zvonka horizontálny obklad zo smrekového dreva. To chráni tenkovrstvová lazúra do exteriéru s antracitovým odtieňom (rovnakým, ako majú okná, namiešaným podľa stupnice RAL), ktorá mu zároveň dodáva elegantný vzhľad. Drevo naolejované na rovnaký odtieň sa podpísalo aj na vzhľade interiéru, kde tvorí dominantný centrálny „modul“ obytného priestoru (sú v ňom osadené kozub, televízor a praktické úložné priestory) i vnútorné obloženie steny orientovanej do ulice. Nadvládu dreva završuje svetlá lepená dubová podlaha. Celok farebne dotvárajú biele steny, vstavaný nábytok so sivým lakovaným povrchom a ďalšie zariadenie prevažne v odtieňoch sivej – od bielej až po čiernu. Pôsobivé oživenie sem vnáša niekoľko kontrastných červených detailov. 

Kozub značky Metalfire pricestoval do obývačky až z Belgicka – Jane učaroval svojou eleganciou, jednoduchosťou a praktickosťou. Keďže ide o monolit na nožičkách, stačí ho usadiť na pripravené miesto a napojiť na komín.

Hlavne neustrnúť

Neoddeliteľnou súčasťou obytného priestoru je aj príroda, za ktorou majitelia ušli z Prahy. Vďaka veľkoformátovým zaskleniam na južnej fasáde môžu vyjsť na terasu a ďalej do záhrady, ako z obývacej izby spojenej s kuchyňou, tak aj zo spálne. Záhrada je skutočným rozšírením obývačky – napríklad na dlhej lavici pri veľkom stole si nájde miesto každý z hostí, ktorých sem za manželmi chodí celá hromada. „Posledný ‚turnus‘ sme odprevadili sotva pred pár hodinami. Bolo to náročné, ale som samozrejme rada, že sa tu páči nielen mne, ale aj našim priateľom,“ smeje sa spokojná majiteľka. Napriek tomu, že v dome ešte nie je všetko celkom hotové, už má ďalšie „bývacie“ plány: „Mojím snom je hausbót na Vltave…

 

Štúdio MIRAMARI DESIGN,
pod ktorého hlavičkou tvorí aj Ing. arch. Jana Boušková, absolventka Fakulty architektúry VUT v Brne, vzniklo v roku 2003. Jeho typickou črtou je tvorba v ľudskej mierke, osobitý prístup, nadhľad a premyslenosť. Po mnohých interiérových realizáciách sa teraz štúdio vydalo novou, komplexnou cestou – hľadá nekonvenčné, iné a nezvyčajné formy bývania a stavania.

www.miramari.cz


Text: DOMINIKA ZÁVESKÁ
Foto: PETR KARŠULÍN
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky