Pasívny rodinný dom, ktorý prekvapuje svojim vzhľadom

24.07.2014  |     

Uprostred krásnej krajiny nemeckého Čierneho lesa stojí rodinný dom, ktorý sa vymyká všetkým zažitým predstavám o tom, že pasívne domy sú síce praktické, ale z krásy a originality toho veľa nepobrali.

Pasívne rodinné domy majú jediný problém. Ich výsledky v oblasti úspor na vykurovaní sú síce fenomenálne, ich dispozícia absolútne logická, klíma v interiéri dokonale zdravá, no investorom ani architektom už často nezostáva priestor na úvahy o celkovom vzhľade budovy. Keď teda listujete v katalógu s pasívnymi domami, spravidla vás iba máloktorý zaujme svojím originálnym architektonickým riešením. Jedným z príkladov, že ani pri stavbe certifikovaného pasívneho domu sa nemusí rezignovať na zaujímavú architektúru, je rodinný dom House M uprostred Čierneho lesa v Nemecku od architektov zo štúdia m3 architekten.  

Interiér je počas celého dňa zaliaty slnkom a dom vykazuje obrovské tepelné zisky.

 

Sklenené kráľovstvo

Lepší pozemok pre svoj nový domov by majitelia našli asi len ťažko. Vďaka polohe v strmom južnom svahu a naozaj nízkemu počtu susedov mohli architekti napríklad nechať celú južnú fasádu zasklenú bez toho, aby majiteľov pripravili o súkromie. Interiér je tak počas celého dňa zaliaty slnkom a dom vykazuje obrovské tepelné zisky. Prehrievaniu interiéru zabraňujú nastaviteľné vonkajšie žalúzie a únik tepla architekti vyriešili použitím izolačného trojskla vyplneného argónom. Kompletne zasklená južná fasáda je bezpochyby najdôležitejším prvkom domu aj vďaka tomu, že obyvateľom ponúka neopakovateľné výhľady do údolia Čierneho lesa. 

Na zatrávnenú strechu garáže sa obyvatelia domu dostanú priamo zo sauny.

„Stratení“ v bielom

Dom už na prvý pohľad upúta použitými materiálmi. Prekvapiť môže predovšetkým nepravidelný snehobiely obklad. Nejde totiž o žiadny kameň či keramiku, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale o drevovláknitú dosku DWD, ktorú architekti nechali narezať na rozmanité formáty. Základnú čierno-bielu kombináciu ozvláštňuje vonkajší obklad garáže zo smrekovca, ktorý ponechali v prírodnej farebnosti. Hoci sa dom pri pohľade smerom od ulice tvári ako dvojpodlažný, vďaka jeho umiestneniu bolo možné vytvoriť ďalšie poschodie, ktoré je zapustené do svahu. V dome sa tak našlo dostatok miesta na tri izby, veľkorysý obytný priestor, rozľahlú pracovňu aj saunu, z ktorej sa dá vyjsť na zatrávnenú strechu garáže. 

Predokenné žalúzie chránia interiér pred prehrievaním.

Solárne kolektory aj rekuperácia

Certifikáciu na pasívny dom však tejto stavbe nezaistili len veľké solárne zisky zo zasklenej fasády. Prispeli k tomu aj solárne kolektory, ktoré sú umiestnené na streche domu, kachle na pelety a vetranie s rekuperáciou tepla. Dom je v súlade s pasívnym štandardom vykurovaný ventilačným systémom, kvôli väčšiemu komfortu však architekti pridali podlahové vykurovanie, ktoré nájdete v kúpeľni a obývacej izbe. 

Jednoduchá, ale naozaj efektná kombinácia materiálov. V oboch prípadoch pritom ide o drevo. 

Jednoduchým trikom s členenou fasádou sa architektom podarilo oživiť severnú stranu, ktorá by inak pôsobila absolútne nezaujímavo.

Druhé nadzemné podlažie
1 kúpeľňa s WC
2 šatník
3 izba
4 kúpeľňa so saunou
5 izba

Prvé nadzemné podlažie
1 izba
2 pracovňa
3 WC
4 garáž

Prvé podzemné podlažie
1 obývacia izba s kuchyňou
2 technická miestnosť
3 sklad

Podlahová plocha: 315 m2
Konštrukcia: pórobetón
Merná potreba tepla na vykurovanie: 14 kWh/(m2 . a)
Vzduchotesnosť: n50 = 0,4/h
Merná potreba primárnej energie (vrátane energie pre domácnosť): 58 kWh/(m2 . a)
Rok dokončenia: 2010

m3 architekten 
Je nemecké tvorivé štúdio architekta Murata Korkmazyürka so sídlom v Stuttgarde. Podobný názov má v Nemecku viacero štúdií, ich tvorbu nájdete na stránke www.m3-architekten.com


Text: Veronika Benešová
Foto: Daniel Stauch
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky