Vysnívali si jednoduchý byt v prírodných zemitých farbách

29.07.2014  |     

Príjemná farebnosť a pokojne plynúci priestor tohto bytu rozhodne nie sú dielom náhody. Za interiérmi, ktoré pôsobia jednoducho a elegantne, býva totiž zvyčajne skryté precízne plánovanie.

Skôr, než sa mladý pár nasťahoval do bytu v novostavbe, zavolal si na pomoc architektku Adriánu Kristofčákovú. Majiteľka Andrea videla jednu z jej realizácií a úplne ju očarila: „Bolo to jednoduché a elegantné, a pritom jemné, ani veľmi mladistvé, ani veľmi usadlé – tak akurát. Presne podľa mojich predstáv,“ nadchýna sa domáca pani. Aby bol aj ich byt presne taký, ako si vysnívali, nenechali teda nič na náhodu, ale spoľahli sa na interiérovú architektku. „Chceli sme jednoduchý interiér v prírodných zemitých farbách. Čistý a pokojný byt, ktorý by nás ani po rokoch neomrzel,“ upresňuje Andrea.

Lustre sú výrazným akcentom: „Keďže je tu všetko prírodné a neutrálne, chcela som miestnosť oživiť niečím výrazným, aby nepôsobila monotónne,“ vysvetľuje architektka. Čierne svietidlá sa síce domácej panej spočiatku nepozdávali, s odstupom času ich však považuje za najkrajší kúsok v byte.

Svietidlá na lankách poslúžia, ak treba viac svetla – napríklad na čítanie. Osvetľujú pohovku a sú pripravené aj pre pohodlné chaise longue, ktoré by malo časom doplniť obývačkovú kompozíciu.

Kryt na radiátor je perforovaný, takže teplo sa bez problémov dostáva do interiéru. Bočná časť sa dá odnímať kvôli nastavovaniu, údržbe a čisteniu.

Hra o centimetre

Dôležitou úlohou, ktorá súvisela s požiadavkou na jednoduchý čistý interiér, bolo vytvoriť dostatok úložných priestorov. Logickou voľbou boli nenápadné vstavané skrine na celú výšku miestnosti – architektka ich doplnila do práčovne aj za dvere WC tak, aby sa využil každý vhodný centimeter.

Keďže televízor je na pohyblivom ramene, dá sa nastaviť tak, aby naň bolo vidieť z rôznych častí miestnosti. A keď sa naň nikto nepozerá, skryjú ho hladké dvere vstavanej skrine.

V stolíku pri sedačke, ktorý sa vyrábal na mieru, je tiež šikovne zakomponovaný odkladací priestor – v jednej časti sú otvorené poličky, druhá sa otvorí po zatlačení.

V predsieni a obývačke dorobili k rohom krátke priečky – vznikli tak niky, do ktorých sa dali elegantne osadiť vstavané skrine. V obývačke takto vytvorila architektka naozaj veľkorysé úložné možnosti. Všetok vstavaný nábytok sa pritom vyrábal na mieru: „Nie je tak problém s presnými rozmermi alebo zladením povrchov, navyše, je to zvyčajne aj cenovo najvýhodnejšie riešenie,“ vysvetľuje Adriána Kristofčáková. „Pre majiteľov bytu bolo pohodlné aj to, že sme v našom štúdiu zabezpečili všetko od návrhu až po realizáciu. Dlhodobo totiž spolupracujeme s osvedčenými stolármi,“ dodáva. 

Keďže všade sú drevené podlahy bez prahov, byt pôsobí jednoliato, čisto a priestranne. A navyše sa aj jednoducho upratuje.

Veľkou zmenou prešla aj kuchyňa – pôvodná linka bola jednak nemoderná, ale najmä mala primalú pracovnú plochu a bolo v nej málo miesta. „Zbúrali sme časť priečky, čím sa kuchyňa viac otvorila, a navrhla som tu inú dispozíciu. Celú linku sme potom vyrobili nanovo – z pôvodnej kuchyne ostali len spotrebiče. Vďaka tomu, že pri stene je rad skríň vysokých až po strop a že sme využili aj rohy linky, získali sme podstatne viac odkladacích priestorov. Iným usporiadaním vysokých a nízkych skriniek a ich rozšírením sme zasa vytvorili väčšiu pracovnú plochu.“ 

Štruktúrovaný povrch úzkych horných skriniek je decentným oživením svetlej časti kuchyne. Všetky skrinky sú bez úchytiek, otvárajú sa takzvaným push-systémom.

S láskou k detailom

To, čo bolo v byte dobré, architektka ponechala – dispozíciu nemenila, všetky dvere ostali pôvodné a drevené parkety sa len prebrúsili a preolejovali. K nim potom farebne doladila povrchy stien a nábytku – podľa predstáv majiteľov v jemných prírodných tónoch. Fádnosti sa pritom šikovne vyhla striedaním rozličných povrchov a materiálov – dreva, kože, ratanu či štruktúrovanej tapety a rôznych odtieňov od bielej, béžovej až po kontrastnú tmavohnedú a čiernu.

Výmena však čakala niektoré radiátory – namiesto klasických sú v predsieni aj spálni elegantné vysoké, farbou zladené s tapetami. Ostatné skryli decentné perforované kryty, aby v čistom interiéri nepôsobili rušivo. Originálne ukryla architektka aj skrinku s ističmi: „Je za veľkým zrkadlom, ktoré by aj tak nemalo v chodbe chýbať. Zrkadlo v zlatom ráme je zavesené ako obraz, takže v prípade potreby nie je problém dostať sa k ističom,“ vysvetľuje.

Klasický radiátor vymenili za elegantnejší vysoký, farbou zladený s tapetami.

Pri rekonštrukcii sa v spálni pre istotu pripravili aj na televízor a prichystali na správne miesto zásuvky. Zatiaľ im tu však nechýba, celkom im stačí jeden v obývačke. V pláne sú aj obrazy, ktorými sa interiér oživí a získa osobný punc. „Ale nedá sa zvládnuť všetko naraz,“ usmeje sa Andrea.

Keďže ona aj on pred spaním radi čítajú, architektka im vybrala nočné lampy, ktoré možno nasmerovať podľa potreby.

Prednosti čistých riešení

Aj keď domáci majú radi čistotu a poriadok, rozhodne nemienili povýšiť upratovanie na hlavnú náplň svojho života. Aj preto chceli mať všetko v byte uložené pekne za dvierkami. V obývačke sa tak dajú za hladké dvere skryť nielen police s knihami či bar, ale dokonca aj televízor. Ešte aj pri plánovaní zarážok na dvere mysleli na to, či sa okolo nich pohodlne zmestí hubica vysávača. „Inak by sa upratovanie zbytočne skomplikovalo,“ zdôvodňuje prakticky premýšľajúca domáca pani. Keďže všade sú drevené podlahy bez prahov, byt vyzerá jednotne a priestranne. „Aj to príjemne pôsobí, aj sa tu jednoducho upratuje,“ pochvaľuje si Andrea. „Všetko má svoje miesto pekne v skriniach, pri vysávaní nič netreba prekladať alebo obchádzať... A prach tu takmer nie je na čom utierať,“ smeje sa. 

Aby si domáca pani po príchode domov nemusela položiť kabelku na zem, má tu na ňu pripravenú otvorenú policu.

V celom byte sú tapety zútulňujúce priestor – niektoré s jemným, iné s výrazným vzorom.

Dispozícia sa nemenila, stavebné zásahy boli minimálne – dorábali sa dve krátke priečky, pomocou ktorých sa vytvorili niky na elegantné umiestnenie vstavaných skríň, zbúrali tiež časť priečky v kuchyni, ktorá ju oddeľovala od jedálne.

Kde nakupovali:

Nábytok na mieru: Interiérový dizajn
Tapety: Casadeco
Sedačka a svietidlá: R1 centrum

Ing. arch. Adriána Kristofčáková
www.interierovydizajn.com
www.cuinteriors.com


Text: Erika Kuhnová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky