Dovolenkový dom s atmosférou stredomorskej romantiky

09.09.2014  |     

Výhľad na more a skalnaté pobrežie ostrova Formentera porastené píniami vytvorili pozadie pre dovolenkový dom s podmanivou atmosférou Stredomoria.

Prelínanie prírody a geometrie

Typické kamenné múriky pretvorili časť strmo sa zvažujúceho pobrežia na niekoľko stupňov terás. Niektoré sú vysypané štrkom, iné upravené pohodlnou pieskovcovou dlažbou, na ďalších sú zasa vysadené miestne dreviny, borovice, olivovníky a figovníky – sú akousi prírodne koncipovanou záhradou, ktorá vytvára príjemne pozvoľný priechod medzi domom a okolím.

Do tejto geometrickej štruktúry terénu zjemnenej vegetáciou zasadil architekt Benjamin Calleja Westling z ateliéru Westling Exclusive Living podobne geometrickú kompozíciu nízkych kubusov pomerne rozložitej prízemnej stavby. Vďaka vsadeniu medzi terasy v stupňovitom teréne a odtieňu fasády, ktorý splýva s farebnosťou okolia, však pôsobí v krajine harmonicky a jej veľkosť si pri pohľade zvonka takmer neuvedomíte.

Ostrov Formentera patrí do španielskeho súostrovia Baleáry. Je pomerne malý (približne 19 km dlhý, s rozlohou asi 82 km2) a relatívne plochý, takže sa všade ľahko dopravíte na bicykli. Na Formentere žije približne 7 500 obyvateľov, a keďže sa na ňu dá dostať iba loďou z ostrova Ibiza, nenájdete tu ani veľa turistov.

V záhrade okolo domu je rozmiestnených niekoľko vonkajších spŕch a dve extra veľké vane, ktoré ponúkajú možnosť na relax a osvieženie v horúcich dňoch.

Prírodne koncipovanú záhradu dotvoril architekt sochami, ktoré podľa jeho návrhu vyrobili miestni remeselníci.

Prízemná stavba s obytnou plochou 200 m2 nenápadne splýva s okolím, a to vďaka geometrickému členeniu, zasadeniu medzi terasy v stupňovitom teréne a odtieňu fasády.

S tradíciou átrií

Aby architekt čo najviac využil výhody tunajšieho mierneho podnebia, koncipoval dom v duchu voľného prelínania interiéru a exteriéru. Centrom života je tu priestranná obývačka otvorená na dve strany – na veľkú terasu obrátenú na more a do vnútorného átria. Vždy si tak môžete vybrať slnečnú alebo tienistú stranu, výhľad alebo chránené súkromie. Z átria sa po otvorenom schodisku vchádza do ďalšieho exteriérového priestoru zariadeného na letný relax – na strešnú terasu s bazénom. Štvoro dverí vedie z vnútorného átria do spální, z každej z nich možno pritom vyjsť von aj na vlastnú vonkajšiu terasu. Otvorený priestor obývačky na jednej strane voľne prechádza do jednoduchej modernej kuchyne, ktorá vďaka dostatku miesta a veľkému drevenému stolu slúži aj ako jedáleň.

Veľké posuvné zasklenie, ktorým sa vchádza na terasu, rámuje podmanivý panoramatický výhľad.

Ako tienidlá na lampy tu slúžia tradičné pletené košíky, s akými sa chodieva na trh.

Prelínanie interiéru s exteriérom zabezpečujú veľké sklenené dvere v čiernom oceľovom ráme, ktoré sa zasúvajú do steny.

Základ zariadenia obývačky je v prírodných tónoch – od sivej cez hnedú a okrovú až po teplý odtieň terakoty.

Denné svetlo, ktoré má do každej miestnosti naozaj veľkorysý prístup, večer vystrieda bodové osvetlenie s vyše 200 LED žiarovkami.

Atmosféru átria dotvára veľká organická socha.

Vonkajšia obývačka

Letný život sa v tejto oblasti odohráva viac vonku než vnútri. Široká dláždená terasa s výhľadom na more, ktorá lemuje dom a nadväzuje na obývačku a kuchyňu, je na to ideálne uspôsobená – v tieni pod priestrannou drevenou markízou je okrem veľkého jedálenského stola aj pohodlná pohovka a ďalší nábytok na oddych. Na leňošenie na slniečku slúži obrovská posteľ vo výklenku terasy. Na dosiahnutie dokonalého pohodlia je obsypaná hromadou vankúšov.

I keď je zariadenie domu pomerne tradičné a jasnú prevahu v ňom majú prírodné materiály, o komfort sa tu starajú aj moderné technológie. Ozvučený je napríklad rovnako interiér ako exteriér, tak, aby ste mohli počúvať hudbu nielen vnútri, ale aj vonku. Podobne obrazovka zabudovaná do výklenku v stene umožňuje sledovať filmy z obývačky aj z terasy.

Tunajšia príroda nenechá nikoho chladným. 

Pozemok s rozlohou 6 000 m2 poskytuje domu úplné súkromie.

Nočné osvieženie

Spálne sú tu zariadené veľmi jednoducho, ale účelne – väčšina prvkov je vstavaných, dopĺňa ich len niekoľko kusov nábytku a drobností, zväčša z prírodných materiálov ako prútie a drevo. Okrem chladivej farebnosti vás tu po horúcom letnom dni osvieži aj dotyk so sivým vulkanickým kameňom na podlahe a morský vánok, ktorý sem možno vpustiť cez okná alebo dvere v troch stenách miestnosti – jedny dvere vedú do átria, druhé (zasklené) na priľahlú terasu, kde nechýba vonkajšia sprcha. A ak by bola noc predsa len priveľmi horúca alebo chladná, zachráni vás technika. V každej obytnej miestnosti je totiž klimatizácia a na stenách elegantné sálavé panely. Špeciálna aplikácia iPadu pritom umožňuje nastaviť automatizovaný systém technických zariadení aj na diaľku. 

Televízor môžete v spálni pozerať veľmi pohodlne, priamo z postele – HD obrazovka je totiž na strope nad ňou. 

Na stenách sú elegantné sálavé panely švajčiarskej firmy Runtal, v týchto zemepisných šírkach však nemôže chýbať najmä klimatizácia.

Dvere v náprotivnej stene vedú na vonkajšiu terasu.

Hranice medzi interiérom a exteriérom tu nie sú striktné - miestnosti pozvoľna pokračujú obytnými terasami, ktoré plynule vchádzajú medzi okolité stromy a kamenné múriky, až sa zmenia na svah klesajúci k moru.


Text: ERIKA KUHNOVÁ A EVA MARTINS/PHOTOPRESS.COM
Foto: FELIPE SCHEFFEL/PHOTOPRESS.COM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky