Za 40 000 € premenili starú dreváreň v Starých Horách na úsporný domček

18.11.2014  |     

Keď sa architektka Eliška rozhodla vrátiť z Atén na Slovensko, potrebovala si vytvoriť zázemie. Stačil jeden telefonát s dlhoročnou kamarátkou Ingou zo Starých Hôr a za jednu noc vznikol originálny projekt.

Nebúraj, renovuj. Taký trend preráža v súčasnej architektúre. A Eliška je živým dôkazom, ako ho solídne pretaviť do praxe. Keď jej Inga v telefóne navrhla, že treba urobiť niečo s drevárňou, ktorú mala pri dome, nelenila a do rána mala nakreslený projekt.

O pol roka v júni sa stavalo a už v októbri v ňom bývala. Napriek tomu, že stavba pôsobí zvonka veľmi skromne, vnútri prekvapí veľkorysými presvetlenými 55 m2. „Plocha nie je veľká, ale tým, že je to celé také „deravé“ (vďaka galérii a obrovským oknám), pôsobí prístavba vzdušnejšie,“ vysvetľuje Eliška. „Niekedy tu strávim celé dni a ani nevyleziem von, vnútri si robím svoju robotu. Vďaka veľkým oknám mám kontakt s okolím.“

Rozhliadajúc sa s nefalšovaným úžasom vôkol seba sa Eliške vôbec nečudujem. Moja záľuba v retro kúskoch sa sýti pri každom pohľade. Pristihnem sa, že samotnému priestoru tak trochu závidím starostlivo zozbieraný nábytok a Eliške zasa senzor byť v správnom čase pri správnom smetiaku či na skládke. Mix všakovakého pôsobí nenútene. Trio stoličiek zo 60. rokov minulého storočia, ktoré našla pohodené pri kontajneri v Banskej Bystrici; stôl, ktorý pridaním kovovej konštrukcie s kolieskami „zoštýlovel“, staré kufre decentne zakamuflované v schodisku-šatníku... 

 

„Premyslená architektúra a použitie správnych materiálov nerobia dom drahším, ale kvalitnejším.“

Konštrukcia prístavby je jednoduchá rámová. Z vnútornej strany sú šesťcentimetrové lisované slamené panely potiahnuté kartónom a omietnuté hlinenou omietkou, z vonkajšej izolačné drevovláknité dosky. Medzi týmito dvoma vrstvami je konopná izolácia. Ide o difúzne otvorenú konštrukciu, ktorá sa nielenže jednoduchšie montuje, ale dokáže sama flexibilne pracovať s vlhkosťou, takže je chránená pred plesňami.

„Nie som zarytý ekológ, mám rada svoje pohodlie. Nechcem bývať v ničom extrémnom. K tomuto projektu ma doviedla jednoduchá etika: rozmýšľam nad tým, aký vplyv má to, čo robím so svojím životom, na moje okolie. Volila som drevo. Svojimi vlastnosťami je jedinečné a navyše ide o obnoviteľný stavebný materiál. My sme krajina, ktorá by o ňom nemala zbytočne uvažovať, či áno, alebo nie,“ dodáva Eliška.

Verím v ducha miesta, v dobrú energiu vloženú do vykonanej práce, v intuitívny pocit domova, keď sa prvýkrát ocitnete na nejakom mieste. Nenásilne vás objíme, zahreje, a pritom nechá voľne dýchať... ako tento domček v Starých Horách. 

Projekt: Ing. arch. Eliška Turanská
Realizácia: kolektív Zasaď dom (www.zasaddom.sk)
Cena projektu a stavba: 40 000 €
Zastavaná plocha: 35 m2
Úžitková plocha: 55 m2
Základy: betónová doska (www.agcompany.sk)
Konštrukcia: drevený skelet (P. Kováčik, Čierny Balog)
Skladba stien (od interiéru): hlinená omietka Clayworks (www.clay-works.co.uk), panely z lisovanej slamy (www.ekopanely.cz), konopná izolácia (www.naporo.com), drevovláknité dosky (Smrečina Hofatex), obklad a krytina z termodreva (www.drevopredom.sk)
Okná: drevené (P. Auxt, Čierny Balog)
Vykurovanie: infravykurovanie (www.naoseurope.eu), vintage liatinová pec z Nórska
Schodisko: staré drevo a okná zo susednej drevenice (K. Kuric, Kremnica)
Stavbu podporili: Ekopanely CZ, Smrečina Hofatex, Naos Europe

Ing. arch. Eliška Turanská 

Pracujem ako architektka. Po skončení štúdia na FA STU v Bratislave som pôsobila desať rokov v Aténach. Počas tamojšej praxe som spolupracovala s viacerými architektmi na projektoch väčších či menších stavieb a na grafickom dizajne. V roku 2009 som sa intenzívnejšie začala zaujímať o ekologické a etické stavebníctvo, zúčastnila som sa niekoľkých tematických workshopov a seminárov. Po návrate na Slovensko sme začali realizovať stavby na ekologických princípoch pod označením Zasaď dom. Popritom som vytvorila Art4wall – autorský dizajn stien s použitím hlinených omietok.

Prístavba v Starých Horách vznikla ako pilotný projekt skupiny Zasaď dom. Chceme tak priblížiť ľuďom prírodné a kvalitné (najmä slovenské a české) materiály, ktoré používame na ekologické stavby. Nebolo by to možné bez finančnej podpory mojich rodičov, začo som im nesmierne vďačná. Ak sa nájde, čo len zopár ľudí, ktorých si získame pre tento druh stavebníctva, náš cieľ bude splnený. Veríme, že len praktická skúsenosť s prírodnými materiálmi, či už návštevníka, stavebníka, alebo projektanta, presvedčí, že je tu poruke alternatíva z miestnych zdrojov v celkom inej kvalite, aká sa bežne ponúka na trhu. 

www.zasaddom.sk
www.art4wall.sk


Text: Martina Deríková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky