Rodičia zariadili svojim dcéram na poschodí takmer kompletný detský byt

02.12.2014  |     

Na tom, že rodičia vyhradia na detské izby miesto tesne pod strechou, nie je nič nezvyčajné. V tomto prípade však v podkroví rozľahlého mezonetu vznikli nielen spálne, ale takmer kompletný detský byt.

Dievčenské kráľovstvo Laury a Caroliny, aké majú v podkroví nad rodičovským poschodím mezonetového bytu v jednej z historických štvrtí Lisabonu, by istotne prijala nejedna násťročná slečna aj u nás. Každá zo sestier tu má nielen vlastnú izbu, vyhradenú na spanie a učenie, ale súčasťou dievčenského výsostného územia je aj ich vlastná obývačka s terasou a výhľadom na nábrežie a modrú hladinu rieky Tejo. A ako ináč, majú tu k dispozícii aj vlastnú kúpeľňu.

Tapeta s geometrickými vzormi od Cole and Son je len na jednej stene obývačky – za knižnicou. Opticky sa tým podporilo vyčlenenie tejto časti z inak bieleho priestoru. 

„Rada si tu poležiačky čítam a aj ocko a mama tu majú svoje knižky. Často tu tiež spolu pozeráme filmy.“

Na terasu sa vychádza sklenenými dverami, ktoré museli pre nízko klesajúcu strechu posunúť hlbšie do izby. Vďaka prevahe sklenených plôch a šikovnému rozmiestneniu zariadenia však priestor opticky neutrpel žiadnu ujmu.

Drevené, prípadne zlaté trofeje boli v poslednom čase veľkým doplnkovým hitom.

Vo vlastnom štýle

Pri zariaďovaní dievčenského podkrovia sa rodičia ani trochu nedržali klasického štýlu, ktorý je typický pre interiér o poschodie nižšie. Tieto dve časti bytu majú spoločné asi len množstvo svetla a nádherný výhľad. Šikovným rozhodnutím bolo vytvoriť základ všetkých miestností v neutrálnej a skutočne nadčasovej bielej farbe – od podláh cez steny a dvere až po základný nábytok.

Tento podklad potom veľmi účinne oživili vzorovanými tapetami, kobercami a doplnkami vo farbách a štýle, aký sa páčil dievčatám. Keďže deti sa v tomto veku veľmi rýchlo menia a na to, čím sú dnes nadšené, môžu mať onedlho úplne opačný názor, tento spôsob zariaďovania má veľkú výhodu – zmena nebude náročná ani časovo, ani finančne. Stačí nová tapeta a zopár doplnkov.

Stolička od manželov Eamesovcov patrí k dizajnovej klasike. V tomto prípade priniesla výrazný žltý prvok aj na opačný koniec izby, oproti posteli.

Geometrické vzory v najrôznejších kombináciách sú dnes výrazným trendom.

K optimistickej atmosfére prispieva nielen základ v žiarivej bielej farbe a pestré mladistvé doplnky, ale aj jasné denné svetlo, ktoré sem vpúšťa veľké strešné okno VELUX.

„Ocko veľmi rád fotografuje, takže máme množstvo úžasných obrázkov našej rodiny a kamarátov, ktoré sme chceli niekde vystaviť. V bielej kúpeľni vyzerajú podľa mňa úplne perfektne.“


Text: Erika Kuhnová
Foto: MF/Photoforpress.com
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky