Bratislavský mini byt s rozlohou 16 metrov štvorcových nás prekvapil svojou atmosférou

23.12.2014  |     

Maličký, no o to optimistickejší bytík v príjemnej lokalite Bratislavy je zrkadlom svojej majiteľky – záhradnej architektky a floristky – Lenky.

Záhradná architektka Lenka spolu s kamarátkou Monikou hneď po skončení vysokej školy založila v Trnave vlastný ateliér pod názvom Ateliér Papaver. Ubehlo niekoľko rokov a šikovným dievčatám práca kvitne jedna radosť. Lenke sa však po čase zacnelo za hlavným mestom, a tak sa rozhodla, že je čas na zmenu, a presťahovala sa.

Éterické žieňa očarila tichá lokalita v centre mesta, kde sa rozhodla zrekonštruovať maličký byt s plochou len 16 m2. „Byt, ktorý je v podstate zorganizovanou izbou, je mojím prvým samostatným bývaním. Dôležitá bola pre mňa predovšetkým lokalita, ktorá je tichá a pokojná, no zároveň to mám do centra mesta doslova na skok,“ hovorí Lenka.

Hneď ako mala v rukách kľúče od nového bývania, začala s pomocou Moniky s rekonštrukciou. „Zmenili sme všetko, od podlahy po strop, keďže byt bol v úplne pôvodnom stave z roku 1955. Vymenili sme okno, vytrhali podlahu, kompletne ošetrili steny, vybrali a namontovali nábytok. Všetko, čo v byte je, som vyberala podľa svojho vkusu, no tak, aby keď ho budem v budúcnosti prenajímať, esteticky aj prakticky vyhovoval komukoľvek.

Atmosféra slnkom zaliateho bytu celkom nasala úsmev majiteľky, takže ktokoľvek prekročí jeho prah, tiež sa nakazí dobrou náladou.

„Toto miesto si ma úplne získalo. Ráno, keď idem do práce a pri prechádzaní popod okná ma sprevádzajú tiché rozhovory starých ľudí pri raňajkách a cinkot čajníkov, akoby som sa ocitla vo filme Pelíšky.“ 

„Stena v chodbe je pre mňa akýmsi zápisníkom a fotoalbumom. Je na nej miesto na spomienky, fotografie, heslá, takže vyjadruje to, čím sa riadim a čo mám rada.“

„Náš ateliér a kvetinárstvo je tiež jedným z mojich domovov. Trávim tu množstvo času, tvorím tu a premýšľam. Už pri prvom prekročení jeho prahu sme s Monikou vedeli, že sme našli miesto, ktoré sme hľadali. Bola to láska na prvý pohľad.“


Text: Lucia Kušnírová
Foto: Dano Veselský, Valentína Nídelová
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom Február 2020 v predaji


Štartovací byt bez kompromisov
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky