Obrovskému stromu, ktorý im prerastá cez podlahu i strop, dali aj meno

30.12.2014  |     

Dom, ktorý rešpektuje okolitú prírodu, zapadne do nej, splynie s ňou. Každý architekt si pri tomto zadaní predstaví niečo iné. Keď sa s takouto výzvou rozhodne vyrovnať, musí zohľadniť desiatky individuálnych aj všeobecných faktorov.

Alessandro Sartore a jeho klient k tomu pristúpili svojsky a bez kompromisov. Prírodné prvky v podobe materiálov, vzorov, dekorácií a záhrady im nestačili. Oni nechali dom s prírodou doslova zrásť. A to nezveličujeme, pozrite...

Nevtieravá moderná stavba mala od začiatku vystihovať osobnosť svojho majiteľa – brazílskeho zberateľa umenia a milovníka prírody (vo všednom živote zubára). Preto sú hranice medzi interiérom a exteriérom veľmi flexibilné – už pri príchode vďaka otváracím skleneným stenám vidíte, ako to vyzerá vnútri.

Tým sa však spojenie s prírodou zďaleka nekončí. Naopak. To najlepšie ešte len príde. Keď vojdete cez otáčavé zrkadlové dvere, nemôžete si nevšimnúť centrálny bod veľkorysého otvoreného denného priestoru – obrovský strom prerastajúci podlahu i strop. Domáci mu hovoria Bethany a podľa jeho veľkosti niet pochýb, kto na tomto mieste vyrástol ako prvý.

Bethany a ďalší strom v garáži sa osvedčili aj pri chladení. Život bez používania klimatizácie v brazílskom podnebí bol odvážnou myšlienkou. Prepojenie domu so stromami, zeleným okolím, prirodzené tienenie a dômyselný, no oveľa jednoduchší systém hadíc sa však starajú o efektívne prúdenie vzduchu. Domáci majú skúšobné tropické leto už za sebou a klímu v dome si pochvaľujú.

Čo je vlastne zač tento užitočný a originálny zelenáč? Ide o mangovník s úctyhodnými rozmermi, porastený viničom. Na jeho prechod stavbou „stačili“ otvory s priemerom 3 m. Tvorí aj akúsi os, z ktorej vychádza zónovanie dennej časti – obývačka, jedáleň a televízny kútik s kozubom a umeleckou stenou.

V dome so stromom uprostred sú prírodné materiály tak nejako prirodzenou vecou. Dominuje tu predovšetkým teplé, útulne pôsobiace drevo, ktoré sa snaží splniť želenie majiteľa, že napriek hojnému zastúpeniu skla nechce dom, čo pripomína showroom. Ide predovšetkým o exotickú tvrdú drevinu yvyraro (Aspidosperma). Na kamenno-drevenú stenu s „lámaným“ obkladom zas použili materiál z demolácií.

Nejde si nevšimnúť, že prírodné akcenty sa tu spájajú s ďalšou vášňou domáceho pána a tou je umenie. Na stenách je preto všade dostatok miesta pre diela jeho obľúbených autorov. Toto konkrétne vytvoril Marcelo Solá.

Umelecké zanietenie zároveň cítiť aj vo vzťahu majiteľa k dizajnu. V oddychovej televíznej časti sa moderné umenie spája s kúskami súčasných dizajnérov, aké sme v tomto priestore už stretli, a budeme na ne narážať aj ďalej. Momentálne sa dívame napríklad na kreslo Paulistano, ktorého autorom je oceňovaný Paulo Mendes de Rocha (vpravo). Hneď vedľa je sedenie Mole od Sergia Rodriguesa.

Ich jemná farebnosť sa prispôsobila dominancii dreva a pestrosť nechala obrazom.

Tento princíp platí v celom dome a odráža filozofiu zberateľa umenia.

V kuchyni jemné odtiene dreva vystriedala čierna, ktorá však dobre zapadne k antikorovým spotrebičom. Lesk z nich sa efektne preniesol aj na niektoré kusy nábytku. Stoličky od Harryho Bertoiu majú v tomto smere čo ponúknuť. Hoci majú trochu iný charakter ako zvyšok domu, zachovávajú si nadčasový kovový luxus, bez ktorého by to nebolo ono.  

Spálňa sa opäť vracia bielo-hnedej farebnosti. Aj tu sa potvrdilo, že základ nemusí byť príliš výrazný. Dovoľuje to totiž použiť výraznejšie vzorované textílie, ktoré určia charakter miestnosti. Keď sa k slovu prihlási zmena, vymenia sa jednoduchšie ako nábytok. Tu to však ani s nimi príliš neprehnali, takže nočná časť zostala v čistom bielom opare. Kontakt so záhradou však na tomto mieste určite nesmel chýbať...

... a ani kus umenia. V tomto prípade však prekvapivo ani to farebne nevytŕča. Podporuje tak harmóniu na mieste oddychu. Kde inde by sme ju mali hľadať?

Aj kráľovstvo najmladšej obyvateľky sa nesie v podobnom duchu. V takej postieľke sa určite spí ako vo vatičke.

Od začiatku do konca vidieť, že v tejto brazílskej vile sa nešetrilo na nápadoch ani na dizajnéroch. Jediné, čo ušetrili, boli stromy, ktoré si svojou majestátnosťou podmanili ľudí aj priestor okolo seba. 

foto: home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 8/2019
v predaji


Najkrajšie rastliny v novembri
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky