Industriál, luxus, umenie a ruské mrazy v jednom byte

05.01.2015  |     

V rámci svojich fotonávštev v kreatívne zariadených bytoch sme sa tentokrát rozhodli posunúť viac na východ a zastavili sme sa až Moskve. Zabrzdil nás totiž loft, ktorý sa čiastočne vzdal priemyselnej atmosféry v prospech eklektického luxusu.

Je pod ním podpísaný architekt Ilya Garbuzov. Spojil primárne nebytové prvky s klasickým masívnym nábytkom, aby opatrne obrúsili lesk, ktorý sám osebe na mnohých pôsobí až snobsky. Či to pomohlo, posúďte sami.

Ruský bohém a jeho mačka vo svojom domove výrazne obmedzili typickú industriálnu patinu, ktorou tento priestor pôvodne dýchal. Aj keď táto jeho tvár úplne nezmizla, musela sa prispôsobiť dosť hlasnému upozorneniu, že tu žije milovník umenia, starosvetského luxusu, pohodlia a exotiky.

O niečo drsnejšiu príchuť dávajú tomuto eklektickému kokteilu veľké strohé okná a predovšetkým priznané tehly či industriálne ladené svietidlá. Stojacia lampa s outfitom reflektora má svoju technicko-umeleckú charizmu a stáva sa tu malou ikonou.

Podobne výrazným prvkom je aj kožená sedačka. Tá však už dominuje tej časti loftovo otvoreného priestoru, v ktorej sa prirodzenosť materiálu úplne stratí a do popredia sa dostáva elegancia. Leštený povrch masívneho nábytku, hudobné nástroje a obrazy reprezentujú vzťah ku klasickému umeniu a vnášajú do bytu historizujúcu atmosféru.

A predsa sú tieto dve línie schopné vzájomne sa obohacovať v jednom celku. Akoby boli dizajnérskou interpretáciou umenia, ktoré je pre majiteľa také dôležité. Cítiť v ňom emócie, obnažené a surové ako tehla či kov, prirodzené ako bujná zelená vegetácia, ktorou sa tu nešetrilo. Zároveň však v sebe skrýva kultivovanosť a historickú tradíciu, čo sa schovala do aj zdobených častí nábytku či ornamentálneho koberca. Vizuálnu jednotu pritom zabezpečuje teplá červenohnedá farebnosť doplnená tmavými akcentmi.

Takýto charakter prechádza prostredníctvom dreva a tehly aj veľkorysú terasu. Okrem iného slúži ako jedáleň. Drevo sa tu môže naplno prejaviť vo všetkých svojich podobách; niektorí sa možno neubránia provokatívnej myšlienke, ktorú z nich si vyberie, keď prídu povestné tunajšie mrazy :)

foto: home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky