Pôsobivá moderná novostavba v starej zástavbe

07.01.2015  |     

Sivá vs. červená. To je hlavný motív radovky, do ktorej pribudla na prvý pohľad nenápadná novostavba. Na nič sa nehrá, kombinácia zvonku použitých materiálov úplne rešpektuje pôvodnú architektúru tohto miesta, vnútro si však nenecháva nič a naplno si užíva všetky výdobytky moderného interiéru.

Lansdowne Avenue sa nachádza na vnútornom okraji Montrealu v lepšej štvrti nazvanej Westmount. Táto štvrť je pozoruhodná nielen vďaka architektonickému dedičstvu, ale aj vďaka svojej topografii. Názov má totiž odvodený od hory Westmount, v ktorej svahu ulice vytvárajú niekoľko „schodov“ a terás.  

Pretože sa tento radový dom nachádza priamo vo svahu, projekt si od začiatku vyžadoval asymetrický prístup. Navyše, v minulosti bola oblasť anglosaskou enklávou vo francúzskej časti Kanady, takže tomu zodpovedá aj ladenie miestnych stavieb do neogotického štýlu a anglického slohu Arts and Crafts. A práve obidva tieto štýly zámerne pracujú s asymetriou a neformálnosťou, aby sa odlíšili od rigidnejšieho poňatia francúzskej a talianskej formy klasicizmu.

Architekti v projekte Landsdowne House túto tradíciu využili a reinterpretovali, čím nenápadne podčiarkli kontrast medzi novým a starým a nechali vyniknúť unikátne umiestnenie vo svahu.


  
Základné fakty
Názov projektu: Lansdowne House 
Miesto: Westmount, Québec, Kanada
Typ projektu: rezidenčné, rodinné bývanie
Rozloha: 350 m2
Architekti: Gavin Affleck and Richard de la Riva, affleckdelariva.com
Návrh interiéru: Richard Bélanger
Rozpočet: 750 000 kanadských dolárov
Realizácia: 2010


Text: Dominika Záveská
Foto: Marc Cramer
Zdroj: V2com.net

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/11 v predaji


Vianočná inšpirácia zo Španielska
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky