Úsporná drevostavba spríjemnila manželom život na vidieku

04.02.2015  |     

Život na vidieku, kde je predsa len pokojnejšie, bližšie k prírode, no neďaleko mesta, aby človeka dochádzanie za prácou zbytočne neunavovalo, a najmä neodrádzalo. Aj takéto pohnútky viedli mladý manželský pár k stavbe domu.

Pasívna drevostavba, v ktorej už takmer dva roky spokojne bývajú, však nebola od začiatku jasnou voľbou. „Postupne sme sa k nej prepracovali,“ objasňuje majiteľ. Na začiatku svojich snov o bývaní totiž uvažovali o tradičnom murovanom dome, neskôr ale začali hovoriť nielen o energeticky úspornej stavbe, ale aj o jej prírodnejšom charaktere – nahradení murovaného domu drevostavbou.

Následne sa obrátili na architekta Mojmíra Hudca z ateliéru ELAM, ktorý sa na projektovanie energeticky úsporných stavieb špecializuje. „Chceli sme človeka, ktorý má so stavbou pasívnych domov bohaté skúsenosti, niekoho, kto tomu naozaj rozumie a nebude sa na našom dome školiť,“ vysvetľuje domáca pani atribúty, čo zohľadnili pri výbere architekta. Našli ho práve v Brne, kde v tom čase žili.

„Zaujali nás jeho referencie, ako aj celková koncepcia jeho stavieb – nestavia totiž domy v úplne tradičných tvaroch – oslovil nás napríklad ním navrhnutý kruhový dom. Podobným smerom sa na začiatku uberal aj ten náš, no stavba tohto tvaru nebola na náš dlhší a skôr užší pozemok najvhodnejšia,“ dopĺňa majiteľ, ktorý si spoluprácu s architektom veľmi pochvaľuje.   

Strieška nad vstupom do domu v pôvodnom návrhu nebola. Presadili si ju majitelia, ktorí ju oceňujú napríklad počas daždivých dní, keď pri otváraní dverí nemoknú alebo tu môžu nechať kočík.  

Na fasáde domu, ako aj ďalších prvkoch je použitý obľúbený smrekovec sibírsky. Drevo sa naolejovalo, aby sa zabránilo jeho zosiveniu.

Dom je založený na odvetranej medzere vytvorenej pozdĺžnymi pásmi zo strateného debnenia. Na celú konštrukciu sa použili úsporné I-nosníky, na zateplenie fúkaná celulóza a konope.   

Faktor tvaru a dispozícia

Tvar domu taktiež prešiel svojím vývojom – od kruhového pôdorysu k obdĺžnikovému, až sa majitelia spolu s architektom postupne dostali k finálnej „vlnke“, ktorá mapuje vrstevnicu. Práve tento atypický tvar bol nápadom architekta. Majitelia si ho prispôsobili a pomyselnú vlnku otočili, čím vznikla orientácia, čo sa im páči viac ako tá v prvotnom návrhu. Dom sa tak hrdí živočíšnejším organickým tvarom, čo bolo jednou z požiadaviek investorov.

Pomerne dlho trval aj návrh finálnej dispozície domu, ktorá by budúcim obyvateľom plne vyhovovala. Niekoľko ráz sa napríklad menilo umiestnenie obývacej izby. S dispozičným riešením sú však natoľko spokojní, že by nič nemenili. „Možno až na umiestnenie zopár zásuviek a vypínačov, ale tie si postupne mením sám,“ spresňuje domáci pán.  

Teplé dni trávi rodina na terase so záhradným sedením, na ktorú sa vchádza z dennej časti. Pred slnečnými lúčmi ich chráni výsuvná markíza. Nosným benefitom priestoru je však prírodné kúpacie jazierko, ktoré počas sparných dní rodina vo veľkom využíva. 

Jedálenský stôl dopĺňajú pohodlné kresielka. Aby sedenie nepôsobilo staticky, zvolili dve kreslá s odlišným poťahom.

Hoci spočiatku uvažovali aj o drevenej podlahe, nakoniec v takmer celom dome použili drevotrieskové dosky, s ktorými sa dobre pracovalo a do priestoru vkusne zapadli.  

Kozubové kachle v obývacej časti denného priestoru boli jedným zo snov domácej panej. „Vždy som chcela mať výhľad na zasneženú záhradu a drevo horiace v kachliach.“

K spálni prislúcha menšia miestnosť, ktorá ukrýva šatník a kúpeľňu.  

Pôdorys

1 prístrešok pre auto
2 vstup
3 komora
4 šatník + kúpeľňa rodičov
5 spálňa
6 obývacia izba
7 kuchyňa s jedálenským sedením
8 pracovný kút
9 chodba
10 kúpeľňa
11 detská izba
12 hosťovská izba
13 WC
14 technická miestnosť + práčovňa
15 terasa
16 kúpacie jazierko
17 plánované prepojenie domu so saunou prostredníctvom pergoly 
18 sauna
19 sklad

DOM V KOCKE

Autor: Ing. arch. Mojmír Hudec
Realizácia: 2011 – 2012
Realizačná firma: H.L.C., spol. s r. o
Úžitková plocha: 118,7 m2
Merná potreba tepla na vykurovanie (podľa TNI): 20 kWh/(m3 . a)  
Základy: odvetraná medzera tvorená pozdĺžnymi pásmi zo strateného debnenia
Konštrukcia: drevené I-nosníky (tvoria steny, strechu aj podlahu)
Strecha: fólie
Okná: drevohliníkové okná s izolačnými trojsklami určené do pasívnych domov
Vykurovanie: kozubové kachle v obývacej izbe, poistné priamovykurovacie telesá v jednotlivých miestnostiach  
Vetranie: kompaktná rekuperačná jednotka so zabudovaným malým tepelným čerpadlom
Príprava teplej vody: tepelné čerpadlo ako súčasť vetracej jednotky, zásobník na teplú vodu s objemom 180 l      

Mojmír Hudec
Autorizovaný nezávislý architekt má v Brne vlastný projekčný ateliér ELAM. Dlhodobo sa špecializuje na projektovanie pasívnych a nízkoenergetických domov a venuje sa aj popularizácii nízkoenergetického a ekologického bývania a prednášaniu. Je autorom dvoch kníh Pasivní dům – proč a jak stavět a Pasivní domy z přírodních materiálů. Zároveň pôsobí ako člen rady a lektor Centra pasivního domu a lektor Národního stavebního centra.  
www.elam.cz, elam@elam.cz


Text: Natália Žáková
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky