Dom z dreva ukrytý v drsnej prírode dýcha luxusom

16.02.2015  |     

Tento dom je dobre ukrytý v drsnej prírode amerických Skalnatých hôr, ale s nenápadnosťou nemá nič spoločné. Vzhľadom na svoju polohu a históriu by mal byť typickým zrubom, no s tým ho spája akurát tak stavebný materiál – drevo – a okolitý hustý les. Sme v coloradskom lyžiarskom stredisku Beaver Creek Resort a chystáme sa vám ponúknuť fotoprehliadku dreveného domu, ktorý dokazuje, že do hôr dnes patrí aj luxus a vôbec ich kráse nemusí škodiť ani ju narúšať. Jednoducho sa jej takto prispôsobí...


Dom pochádza z roku 1983, keď táto rekreačná oblasť nebola ešte zďaleka taká známa a rozvinutá ako dnes. Z diaľky to na prvý pohľad vyzerá, že si prísne zachováva odkaz svojich zrubových predkov...


... keď však prídete bližšie, zistíte, že to nie je tak celkom pravda. Drevo a prírodné materiály, to áno. A vo veľkom. Jednoduché geometrické línie tiež zostali a priblížili ho k okoliu a miestnej tradícii. Pridajte však terasu, 5 spální, veľkorysé okná a mnoho ďalších vecí, ktoré nás čakajú za dverami. 


Obývací priestor je priam zaliaty svetlom a drevom v rôznych formách i úpravách, ktoré však stále nechávajú presvitať prirodzenosť tohto materiálu. Vytvára to pocit harmónie a tepla, zachováva atmosféru horskej chaty, ktorá však zároveň prináša luxus a pohodlie. Stačí trocha lakovaného lesku a správne dominantný dizajnový kúsok. Vôbec nie zložitý. Elegancia bielej však urobí s dreveným okolím malý zázrak. 


Stretávajú sa tu viac či menej rustikálne prvky, odkazujúce na úzky vzťah k prírode, ale i moderné šikmé stropy či sklo. To však interiér prepája s prírodou ešte viac. Nádherné výhľady sú totiž tým najprirodzenejším dizajnom.

Stromy sa dokonca stali priamou súčasťou interiéru. Mohutnosťou sa síce nemôžu rovnať exteriérovým kolegom, ale v rámci možností sa tiahnu z kvetináča až po strop.


V domácky pôsobiacom prostredí má kuchyňa samozrejme dôležité miesto. Popri dreve sa sem prešmykli aj iné materiály, ale zachovali si výlučne decentnú bielu, nedovolili si rušiť neprirodzenými farebnými výstrelkami. Súčasné pohodlie zostalo aj v réžii luxusných spotrebičov.

Nádych miestneho folklóru, aký čakáte na horskej chate, keď zídete unavení zo svahu, sa odrazil v ostatnom zariadení a doplnkoch prepracovaných do posledného detailu. Napríklad panvice a hrnce, čo si tu visia len akoby mimochodom, nás potichučky prenesú do čias lovcov kožušín a zlatokopov.


Chodba nás vedie do ostatných miestností. Rustikálna ornamentálnosť je tu dotiahnutá na úroveň koketujúcu so zámockou noblesou.


V spálňach sa horská romantika mení skôr na mestskú. Aspoň čo sa zariadenia týka. Veľké okná však ostali verné lesom.


Popri starobylom drevenom nábytku sa tak k slovu dostávajú volániky ...


.... a svojsky nafúknuté závesy.

Ešte jeden pohľad do súkromia...


Kúpeľne sa divokému západu v luxusnejšej podobe tiež vyhli. Vládne tam nadčasová jednoduchosť....


.... ale aj trochu nečakaná mramorová elegancia.


Beaver Creek Resort je vyhľadávaný predovšetkým v zime na lyžovačku, ale miestna príroda má samozrejme i v lete čo ponúknuť. To si uvedomíte (nielen), keď stojíte na terase a myslíte na súkromný vaňový kúpeľ uprostred lesa.


Tento drevodom vlastne možno vnímať ako luxusnú chatu, ktorej neprekáža hustota lesa, využíva ju vo svoj prospech, prispôsobuje okoliu svoj dizajn, nie naopak. Možno preto v prírode pôsobí ako romantické miesto plné tepla (Svoju „malú“ zásluhu majú na tom „malé“ okná, ktoré posielajú do tmy ten správny odtieň svetla :-)), ktoré sa väčšine z nás páči. Čo naň hovoríte vy? 

foto: home-designing.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky