Rafinovaná rekonštrukcia rodinného domu pod hradom Devín

27.02.2015  |     

Rodinný dom v krásnom prostredí mestskej časti Bratislava-Devín prešiel zaujímavou rekonštrukciou. K pôvodnému prízemnému objektu pribudli ďalšie dve prízemné pavilónové krídla, čím sa vytvorilo átrium, ktoré umožňuje presvetlenie objektu z východnej strany.

Historické prostredie a  charakter lokality inšpirovali trio architektov Ľubomíra Závodného, Janu Šveckovú a Petra Vodrážku, ktorí stoja za projektom rekonštrukcie. Rafinovaný objekt, ktorý sa nachádza pod hradom Devín, nepúta pohľady okoloidúcich. Pôsobí ako obyčajný rodinný dom. 

Nezvyčajný pôdorys

Krása celého objektu spočíva v nenásilnom spojení staršej budovy, modernej novostavby a jej harmonickom začlenení do okolitého prostredia. Objekt vznikol prepojením pôvodného prízemného domu so zobytnenou sedlovou strechou s dvomi prízemnými pavilónovými krídlami, ktoré majú byť jasným vyjadrením vstupu novodobej architektúry do pôvodného prostredia.

Ďalším príjemným paradoxom tejto rekonštrukcie je fakt, že aj keď stavba na prvý pohľad od ulice nepúta množstvo pohľadov, jej nové súčasti sa maximálne vymykajú jednoduchej pôdorysnej osnove. 

Svoj kúsok raja

Vďaka prieniku dvoch pavilónových krídel vzniklo vo vnútornom exteriérnom priestore príjemné patio, resp. atrium, ktoré zvyšuje intimitu vnútorných priestorov. Okrem toho, že slúži ako prepojenie obytnej a relaxačnej časti počas letných dní, zvyšuje prísun denného svetla do domu.

Na dostatočné osvetlenie denným svetlom mysleli majitelia už pri výbere okien. Okrem veľkých fasádnych okien a posuvných dverí privádzajú denné svetlo do domu aj strešné okná. Presvetľujú dlhú chodbu, ktorá prepája súkromné priestory spálne a izieb. 


Text: Katarína Dudáková, Key Communications s. r. o. pre VELUX SLOVENSKO, spol. s r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky