V starom činžiaku vytvorili pod strechou veľkorysý byt

07.04.2015  |     

Jednoduchý základ v štýle moderného minimalizmu, experimenty s farbami či tapetami a fotografie usmievavej rodinky – to je mix, ktorý vytvára príjemnú atmosféru novodobého podkrovia v jednom z historických činžiakov neďaleko pražského Staromestského námestia.

Oáza v rušnom centre

Vzdušný mezonet v samom srdci Prahy, ktorý vznikol spojením dvoch menších bytov, zodpovedá modernému poňatiu bývania v podkroví. Premyslenú dispozíciu a maximálne využitie priestoru majú na svedomí skúsené architektky zo štúdia Artiga, zariadenie a celkový dizajn interiéru potom tvorili spoločne s majiteľkou, ktorá svoje skúsenosti z tejto rekonštrukcie nakoniec pretavila do nového povolania.

Starý činžiak prekvapivo, vzhľadom na to, že sme v historickom centre Prahy, neďaleko turistických „ťahákov“, dýcha pokojnou atmosférou. Obzvlášť na najvyššom poschodí, kde si svoju oázu uprostred mesta vytvorila Monika Younis s rodinou.

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Miesto objavili s manželom v roku 2004 a okamžite sa doň zamilovali. Trend, ktorý pozorovali u väčšiny svojich známych s malými deťmi, teda útek z mesta do rodinného domčeka, nakoniec zavrhli. Ich náture zodpovedal skôr mestský život s množstvom dobrých reštaurácií, kultúrneho vyžitia, parkov a detských ihrísk v skrytých zákutiach Starého Mesta.

Pôvodne kúpili a zrekonštruovali jeden z podkrovných mezonetov, ktoré ponúkal developer, ale keď sa po čase naskytla možnosť kúpiť aj susedný byt, neváhali a okamžite po ňom siahli.

Televíziu možno jediným pohybom skryť za posuvné dvere. Malí obyvatelia si na ňu potom ani nespomenú.

„Myslím, že sme z priestoru dostali maximum, ktoré bolo vzhľadom na obmedzenia v starom dome možné.“
Monika Younis, majiteľka bytu a spoluautorka interiéru

Život na dvoch poschodiach

Jednoduché pripojenie druhého bytu k prvému sa ukázalo ako nereálne. Takže päť rokov po úpravách prvého bytu sa pustili do rekonštrukcie, ktorú poňali naozaj z gruntu. Tá nakoniec umožnila lepšie využiť celý priestor, vyladiť dispozíciu a poradiť si so špecifikami starého domu.

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Prianím Younisovcov bolo mať veľkú obývaciu časť na spoločné stretávanie, pracovňu pre rodičov, vlastnú izbu pre každé z detí a spálňu pre hostí. A snom domácej panej bol veľkorysý šatník. Stredobodom rodinného života sa podľa očakávania stala denná zóna s veľkou kuchyňou, obývačkou a jedálňou na spodnom podlaží bytu. Okrem toho tu našli svoje miesto i detské izby, spálňa pre hostí, pracovňa a kúpeľňa.

Manželia našli súkromie v hornej časti bytu, kde sa vpravo za schodmi nachádza spomínaný šatník a veľká kúpeľňa s vaňou. Vľavo sa úzkou chodbičkou (spájajúcou niekdajšie dve bytové jednotky) dostanete do spálne s malou kúpeľnou a menším šatníkom pre domáceho pána. A, samozrejme, nechýba množstvo praktických úložných priestorov (skladov, komôr, vstavaných skríň…).

„S výsledkom som úplne spokojná, myslím, že sme z priestoru dostali maximum, ktoré bolo vzhľadom na obmedzenia v starom dome možné,“ usmieva sa Monika Younis, ktorá začala svoju profesijnú dráhu v konzultačnej firme v oblasti nehnuteľností. Teraz sa pod vplyvom skúseností z rekonštrukcie vlastného bytu venuje realizáciám rezidenčných projektov – od návrhu interiérov cez rekonštrukcie až po vybavenie bytu.

„A či by som niečo zmenila? Asi by som volila podlahové vykurovanie. A rozhodne by som prijala dve rúry. Rada varím a rúru používam naozaj často, takže mi jedna už sotva stačí.“

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Väčšinu podláh v byte tvoria olejované parkety z exotického dreva merbau.

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Priesvitný diel steny decentne oddeľuje vstupné dvere do bytu, a pritom opticky nezaťažuje priestor predsiene v centre dispozície.

Vďaka strešným oknám majú deti pri hrách dostatok prirodzeného svetla.

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Aj v kúpeľni zabezpečili dostatok svetla veľké strešné okná.

Pôdorys bytu nájdete v GALÉRII

Projekt: Studio Artiga
Ing. arch. Lenka Langerová, MgA. Kamila Hornychová
www.artiga.cz


Text: Dominika Záveská
Foto: Róbert Žákovič
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky