Ako sa romantická predstava o rodinnom dome so záhradou stala skutočnosťou

15.04.2015  |     

Presťahovať sa z bytu do rodinného domu so záhradou je snom nejednej rodiny. V tomto prípade mala mama štyroch detí o ideálnom bývaní celkom jasnú a celkom romantickú predstavu... a na splnenie svojho sna nemienila čakať so založenými rukami.

Pred pár rokmi ešte bývala rodina so štyrmi deťmi v meste – v trojizbovom byte kúsok od rušnej cesty. „Nebolo to ideálne,“ spomína energická domáca pani. 

„Keď sme sa rozhodli stavať, nakreslila som si malý domček, v ktorom bola kuchyňa spojená s obývačkou, aby som sa necítila sama. Pridala som keramickú dielňu a na poschodí dve detské izby. To bolo všetko. Túžila som po útulnom domčeku s balkónom v štítovej stene – teraz na ňom po večeroch sedávam, počúvam zurčanie neďalekého potôčika a dívam sa, ako za lesom zapadá slnko. Balkón sa podaril presne podľa mojich predstáv, len dom je nakoniec väčší,“ usmeje sa.

Fotky z interiéru nájdete v galérii:


 

Do manželkiných vízií, samozrejme, zasiahli aj želania manžela, a tak do domu pribudol najmä krytý bazén. Prízemie sa rozšírilo aj o technické zázemie s garážou a súkromná zóna v podkroví sa rozrástla o spálňu so šatníkom a izbu pre hostí. Bazén a otvorená denná miestnosť s kuchyňou a obývačkou tvoria v pôdoryse ramená písmena L, ktoré sa otvárajú smerom k južnej terase a do upravenej záhrady.

Sklenené posuvné dvere spájajú trojicu priestorov do živého srdca domu, v ktorom sa pri veľkom stole stretávajú už dospelé deti aj so svojimi partnermi, pravidelný keramický krúžok a tiež susedia, s ktorými sa za pár rokov spoločného života majitelia spriatelili.

„Nie je tu neosobné mestské prostredie. Dedina žije vlastným životom, usporadúvajú sa tu rôzne akcie a so susedmi máme dobré vzťahy, navzájom si pomáhame,“ uzatvára domáca pani výpočet príjemných stránok života na vidieku.

Šikmá strecha obrátená smerom na juh bola ideálna na umiestnenie solárnych kolektorov.

Od výkopov po kolaudáciu

Kým si však mohli po osviežujúcom kúpeli v bazéne sadnúť s priateľmi za veľký stôl pod slnečníkom a vychutnať si čaj z domácich byliniek, museli manželia prejsť niekoľkoročnou skúsenosťou s výstavbou domu. Od vykopania základov trvali stavebné práce aj s prestávkou na vybavenie hypotéky takmer tri roky.

Na romantický dom, ktorý ctí miestne tradície, si majitelia ani nemohli zvoliť iný než tradičný stavebný materiál. Na základe ponúkaných služieb a širokého sortimentu si vybrali tehly systému Porotherm od spoločnosti Wienerberger – zvíťazili pálené tehly už pre svoj prírodný charakter, Porotherm navyše pridal k storočnej tradícii aj výborné energetické parametre. Na realizáciu individuálneho projektu šitého na mieru si potom vybrali z portfólia firiem špeciálne vyškolených na prácu s produktmi spoločnosti Wienerberger spoľahlivú stavebnú firmu z neďalekého okolia.

Na romantický dom, ktorý ctí miestne tradície, si majitelia ani nemohli zvoliť iný než tradičný stavebný materiál - pálené tehly.

Vlastnoručne stvorený svet

Takmer každému kúsku vybavenia domu vdýchol život tvorivý dotyk členov rodiny – napríklad stará liatinová piecka dostala po vybrúsení novú farbu, šamotovú vložku a liatinovú dosku, na ktorej sa pečú lokše ako od babičky.

Masívne drevené schodisko dala dohromady mužská časť domácnosti rovnako ako výklenok v stene pripomínajúci staré dedinské chalupy. Knižnicu v dievčenskej izbičke v podkroví zasa postavila pani domu. Hneď vedľa nej má miesto jedno krídlo starej skrine, ktoré činorodá mama a dcéra premenili na zrkadlo ozdobené mušličkami, druhé krídlo zakotvilo (taktiež s novou úlohou zrkadla) v spálni rodičov.

Samozrejme, tvorivé zásahy obyvateľov domu do vybavenia domácnosti sa tým ani zďaleka nekončia. Zariadenie je v každej miestnosti iné, hravé a rôznorodé, jedno je však pre celý dom spoločné – chuť vytvárať si po svojom vlastné prostredie na život v spojení s tradíciami a prírodou.

V mene úspor 

Na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností obvodových stien dostal celý dom osemcentimetrový plášť z tepelnej izolácie – na južnej strane z minerálnej vlny, na ostatných zo sivého fasádneho polystyrénu s prímesou grafitu. Príjemné teplo zabezpečuje vo všetkých obytných miestnostiach podlahové vykurovanie v kombinácii s tepelným čerpadlom – pri tomto spojení sa totiž dosahujú najväčšie úspory. Pri ohreve pitnej vody a vody v bazéne vypomáhajú solárne kolektory na streche, o prikúrenie sa najmä v prechodnom období stará liatinová piecka na drevo vo veľkej otvorenej obývačke.

Pôdorys podkrovia
1 detská izba
2 detská izba
3 hala
4 šatník
5 hosťovská izba
6 kúpeľňa + WC
7 spálňa rodičov
8 balkón

Fotky z interiéru nájdete v galérii:

MUROVANÝ DOM

Zastavaná plocha:210 m2
Úžitková plocha:304 m2
Konštrukcia:murovací systém POROTHERM (Wienerberger), vonkajšie kontaktné zateplenie – fasádny polystyrén (80 mm) a minerálna izolácia
Výplne otvorov:drevené dvere (interiérové aj exteriérové) vyrobené na mieru, drevené okná s izolačným dvojsklom, drevené strešné okná (Velux)
Podlahová krytina:keramická dlažba na prízemí a v kúpeľni, drevená plávajúca podlaha v hale pri schodisku v podkroví, laminátová plávajúca podlaha v spálni a v detských izbách
Strecha:drevený krov, čierna betónová krytina (Bramac)
Vykurovanie:tepelné čerpadlo vzduch/voda, solárne panely na ohrev pitnej vody a vody v bazéne, doplnkovým lokálnym zdrojom tepla je liatinová piecka v dennom priestore na prízemí


Text: RED
Foto: ROBERT VIRT
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky