V jednom dome sa stretol luxus s ekológiou

12.07.2015  |     

Ekodomy vo všetkých zmysloch tohto slova to na začiatku nemali najľahšie. Sem-tam museli bojovať i s predsudkami, že ochrane prírody obetujú pohodlie a dizajn, keďže zo všetkých dostupných možností využívajú iba tie, ktoré prírode neškodia. Čas však našťastie dokázal, že architektúra môže byť k prírode priateľská a vonkoncom sa pritom nevzdať najnovších trendov. Viditeľné je to hlavne na stavbách z kategórie ecoluxe, do ktorej patrí i táto mexická vila.

Dom známy ako Casa xixi sa nachádza v nádhernej tropickej oblasti Mexika Tulum. Má dve veľkorysé podlažia a využíva niekoľko princípov, vďaka ktorým mu prislúcha medzinárodný prívlastok eco-friendly. Ani na chvíľu však pritom nepôsobí skromne, dokonca sa o to ani nesnaží, čo dokazuje napríklad obrovský bazén na zadnej terase. Newyorskí architekti z ateliéru Specht Harpman obalili ekológiu do vzhľadu, ktorý má dobrý dizajn v krvi. 

Viac foto v galérii

Prirodzené vetranie 

Spodné podlažie tvorí podobne ako v iných takýchto prípadoch veľký otvorený spoločenský priestor, na ktorý sa zmestila obývačka, jedáleň aj kuchyňa. Obvodové steny sú pritom riešené tak, aby sa dali „otvárať“, napríklad pomocou obrovských okeníc. Systém je navrhnutý tak, aby vznikalo prirodzené prúdenie vzduchu a vnútro domu v tropickej klíme ochladzovalo. Záťaž, ktorú predstavuje klimatizácia, sa vďaka tomu minimalizuje a prepojenie s nádherným okolím zasa maximalizuje.

Drevo, obilie a kukurica

Priestor je naplnený prvkami, ktoré v modernom interiéri nemôžu chýbať, no majú originálnu podobu, upozorňujúcu na krásu prírodných tvarov. Drevo je na to ideálnym materiálom. Jeho povrchová úprava je vyriešená tak, aby ošetrila, ale nezakryla prirodzenú textúru vytvárajúcu ornamenty, na ktoré bývajú dizajnérske hlavy väčšinou krátke. S ekologickými olejmi a inými prípravkami na starostlivosť o drevo to už dnes nie je problém. Aj tvary hrajú za rovnaký tím a držia prirodzenú líniu. Vyzerá to tak, že na dokonalú rovnosť tu programovo rezignovali a mierne prehnutie dosiek sa považuje za vítané oživenie. Výsledný dojem stojí za to.

Viac foto v galérii

Farby obilia a kukurice a k tomu elegantná biela či mäkké materiály. Pridajte lesk z výtvarne zaujímavo zvládnutých svietidiel a zistíte, že máte pred sebou harmonický celok. Dizajnéri nechali prirodzené materiály a tvary v jemnom civilizačnom opare, no neprekryli ich. Naopak, miera opracovania dovolila pôvodnosti vyniknúť.

Vyššie sféry spálňové...

... sú konkrétne štyri a využívajú rovnaké princípy i farebnosť ako spodné podlažie. Aby ste dosiahli dojem pohodlia a luxusu, nemusíte sa staviť na zložité špeciality. Taký baldachýn nad posteľou môže byť celkom jednoduchý, žiarivo biely, a predsa dodáva priestoru punc tradičnej noblesy. Jemnosť textílie zasa odkazuje na príjemnú mäkkosť. Rovnako zaujímavo však pôsobí surová štruktúra stolíka z pňa. 

Slnko, voda a strecha

Relax na strešnej terase uprostred tropickej zelene má tiež nádych luxusu. K zelenej streche v úlohe prirodzenej izolácie sa pridávajú fotovoltické panely vyrábajúce energiu a nádrž na zber dažďovej vody, ktorá sa ďalej filtruje a ďalej využíva. Výsledkom je, že tento dizajnovo zaujímavý kúsok možno považovať za energeticky nulový a s väčšinou odpadu si poradí tiež vo vlastnej réžii.

Viac foto v galérii

Aj takto teda vyzerá luxus s ekologickým rozmerom

zdroj: freshome.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky