Aby ste si postavili dom na takomto mieste, musíte byť dobrodružný typ

15.07.2015  |     

Postaviť si víkendový dom blízko polárneho kruhu, to chce aspoň kvapku dobrodružstva v krvi a vzťah k drsnej , no krásnej prírode. Severská architektúra mnohokrát dokázala, že jej majiteľom ani jedno z toho nechýba. Je to aj prípad drevodomu či skôr chaty na nórskom ostrove Vega.

Kdekoľvek stavba stojí, mala by nejakým spôsobom komunikovať s okolím, rešpektovať jeho kontext.  Preto je táto chata podľa slov jej autorov z ateliéru Kolman Boya architekti  inšpirovaná práve okolitou prírodou  a miestnou ľudovou architektúrou.

Vyrastá spomedzi skál, machu a tradície

Dom stojí na skale pod žulovým ramenom a je umiestnený tak,  aby vytváral dojem, že je len ďalším prírodným útvarom, ktorý vyrastá z nepravidelného okolitého terénu. Tlmená prirodzená farebnosť  tento dojem podporuje. Prístupovú cestu na uľahčenie vysypali štrkom, ktorý pôsobí ako mladší brat okolitých balvanov.

Patina zvonka, bledá krása znútra

Keďže bola inšpiráciou miestna tradícia a príroda, je samozrejmé, že základným stavebným materiálom  sa v exteriéri aj interiéri stalo drevo – konkrétne borovica a breza.  Fasáda sa priznáva k sivo-hnedej patine surového dreva, kým v interiéri vás privítajú obklady ošetrené ľanovým olejom a natreté ekologickým bielym náterom.

Čistota a jednoduchosť bielej  pôsobia oproti  severskej prírode jemne a útulne. Zároveň je tu však citeľný moderný minimalizmus, ktorý  prírodnú krásu zbytočne nepopiera civilizačnými výstrelkami. Naopak, množstvo skla robí z meniacej sa okolitej panorámy interiérový doplnok. Namiesto obrazov od slávnych umelcov sa sem premietajú autentické vonkajšie pohľady, ktoré bledý základ oživujú. Veľkorysé okná zároveň odkazujú na to, že keď máte za suseda polárny kruh,  svetlo si treba naplno užívať, kým sa dá.

Dve zóny

Priestor je pritom členený do dvoch častí. V jednej je otvorená spoločenská zóna s kamenným kozubom, druhej súkromné oddychové priestory  majiteľov.

Tie ladia so zvyškom domu a dávajú možnosť vychutnať si atmosféru priamo pod štítom strechy. Presvedčia vás o tom ďalšie zábery v našej fotogalérii, ktorých autorom je Åke Lindman. Dokazujú, že do severskej takmer pustatiny ľudí lákajú hlavne krásne výhľady, ako i to, že za modernou drevostavbou v Škandinávii stojí silná tradícia, ktorej sa ani súčasná architektúra nemieni našťastie vzdať. 

zdroj: freshome.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Chata Peklo, drevostavba na Ako sa stavajú domy z dreva x

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky