Rodinná kaviareň v Štiavnici so špecifickým interiérom

27.07.2015  |     

Rodinná kaviareň Gavalier v centre Banskej Štiavnice zaujme svojím špecifickým interiérom aj bohatým výberom zákuskov z vlastnej cukrárenskej manufaktúry.

O kaviarni

Kaviareň Gavalier sa nachádza v Jorgesovom dome, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho názov sa spája s nemeckým učencom Jorgesom, ktorý tu začiatkom 20. storočia vybudoval tlačiareň a vydával knihy či pohľadnice. Dom je známy aj tým, že tu v detstve žili sestry Vášáryové. 

Špecialitou rodiny, ktorá kaviareň vlastní, je cukrárenská výroba. Venujú sa jej už takmer 25 rokov, pričom nadviazali na rodinnú tradíciu, keďže časť rodiny sa v minulosti venovala pekárskemu remeslu. V roku 2010 spustili práve v priestoroch Jorgesovho domu novú výrobňu. Činorodá rodina mala vždy smelé plány, uvažovala o vlastnej kaviarni, reštaurácii, divadle aj ubytovacom zariadení. Jednu kaviareň s rovnakým názvom už mali v Banskej Bystrici a práve Jorgesov dom ponúkol po rekonštrukcii výnimočné priestory na vybudovanie novej. Prevádzku otvorili v auguste 2012 a bol to pomerne dlhodobý proces. Majitelia sa snažili nadviazať na historický charakter stavby – zachovaním pôvodnej klenby aj povrchovou úpravou stien. „Zariadenie sa ale nesnaží napodobňovať minulosť, vychádza skôr zo súčasnosti. Jedným z nosných prvkov priestoru je jeho univerzálnosť – ak sa vyprace, môže sa okamžite zariadiť inak a zmeniť tak celkový štýl kaviarne,“ hovorí majiteľ. 

Niektoré recepty na zákusky sú rodinným tajomstvom, ponuka sa však stále rozširuje o nové druhy. „Musia nám skrátka chutiť,“ približuje majiteľ. Do pečenia sa dokonca pustila aj manželka majiteľa, ktorá k nemu pôvodne nemala veľký vzťah, no nakoniec jej doslova učarovalo.

Kaviareň Gavalier
Námestie sv. Trojice 14
969 01 Banská Štiavnica
www.gavalier.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky