Úžasná chata, ktorá si na tradičný dizajn nepotrpí

21.09.2015  |     

Aj vy máte občas chuť odísť niekam ďaleko, nechať všetok stres a povinnosti za sebou? Moderná chata na Novom Zélande je na to ako stvorená. Architekti z ateliéru Pattersons ju prepojili s okolitou prírodou naozaj tesne – včlenili ju do svahu na pobreží tak, aby zostala čo najviac ukrytá pred okolitým svetom. Pri jej virtuálnej návšteve naň určite na chvíľu zabudnete a možno objavíte nový spôsob, ako si domov priniesť kúsok prírodnej divočiny bez toho, aby ste sa vzdali pohodlia.

Odolná stavba s neodolateľným výhľadom

Klasickú chatu si v našich končinách predstavujeme väčšinou inak. Táto stavba so skla, ocele a miestnych prírodných materiálov si na tradičný dizajn rozhodne nepotrpí. Jej úlohou je poskytnúť neodolateľný pohľad na oceán a odolať búrkam či iným prípadným výstrelkom počasia. Preto sa pri konštrukcii striedajú kameň, exotické drevo, ktorému sa hovorí koto, okyere alebo kefe (Pterygota macrocarpa), sklo so zvýšenou odolnosťou a oceľové stĺpiky s prvkami, čo zvládnu i zemetrasenie. Miestna rašelina sa dostala k slovu na zelenej streche, i keď toto pomenovanie pôsobí v miestnom podnebí občas trochu ironicky.

Prirodzený komfort

Interiér nie je preplnený nábytkom, aby mohli vyniknúť jednotlivé materiály. Pôvodom aj farebnosťou stále ostávajú blízke okolitej prírode. V podstate prechádzajú z fasády i do miestností. Základ tvorí hladký priznaný betón na stenách a podlahe. Výborne zvýrazní rastre vytvorené kamenným obkladom a spomínaným exotickým drevom na strope. Takáto kombinácia vnáša do domu vizuálnu rovnováhu. K harmónii prispieva aj fakt, že teplý bledší odtieň dreva vyvážil chlad betónu a kameňa.

Keď túžite po úniku z civilizácie, asi je zbytočné očakávať vilu s množstvom miestností. Architekti zvládli rozčlenenie väčšieho spoločenského priestoru tak, aby ste neprišli o pohodlie ani o výhľad. O ten tu predsa celý čas ide. Na pohodlnom sedení otočenom k zasklenej stene a kozubu teda nebol dôvod šetriť. Vyvýšené pódium je zasa často využívaným riešením, ktoré oddelí nočnú zónu od zvyšku priestoru. (V menších bytoch býva vyššie a svoj vnútrajšok s obľubou poskytuje na odkladanie.). Dočasný odchod od hlučného davu si nevyžaduje kuchyňu ako luxusná reštaurácia, ale s dobre vybaveným kuchynským kútikom tu samozrejme rátali. Kúpeľňa získala privilégium samostatnosti, detail z nej na vás čaká v galérii

S vôňou mora

Krásny výhľad spoza okna je fajn, no niet nad možnosť odhodiť aj túto poslednú priehľadnú bariéru. Preto nechýba terasa, otočená rovno na drsné skaly vyčnievajúce z mora. Štýlovo i mierou komfortu sa prispôsobila zvyšku domu.

foto: freshome.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky