Čo s malým nevyužitým priestorom pri dome? Vytvorte z neho hosťovskú izbu!

25.09.2015  |     

Čo by ste vymysleli v nevyužitom priestore pri dome, ktorý je oddelený múrmi a má podlahovú plochu iba 8,7 m²? Mnoho ľudí má vo svojich nehnuteľnostiach zabudnuté priestory, ktoré sa väčšinou stanú skladiskom všetkého možného.

Obyvatelia domu v San Franciscu, ktorý bol postavený v roku 1916 a pôvodne slúžil ako práčovňa, sa s podobným priestorom vysporiadali efektívnejšie. Stará technická miestnosť, určená pre bojlery, dnes plní funkciu príjemnej a užitočnej hosťovskej miestnosti.

Majitelia domu zverili projekt do rúk talentovanej architektky Christi Azevedo. Tá v ňom videla hodnotu, ktorej by bola škoda, keby priestor ostal zabudnutý a slúžil by iba ako domov pre odložené veci. Rozhodla sa malý priestor premeniť na hosťovskú časť mezonetového typu, ktorá poskytuje ubytovanému všetko potrebné – od kuchynky, obývacej časti, cez spálňu až po malú kúpeľňu a toaletu v jednom. 

Aby bolo možné odvážny projekt zrealizovať, bolo potrebné nadstaviť niekoľko desiatok centimetrov ešte nad pôvodný objem budovy, čím vznikol priestor s výškou 5,2 m. Vďaka tejto nadstavbe spálňa dokonca disponuje klasickým oknom a okrem toho aj strešným svetlíkom, vďaka ktorým sa denné svetlo dostane do všetkých častí útleho priestoru. 

Medziposchodie vytvorené oceľou a sklom ponúka priestor pre minikúpeľňu (ktorá má iba niečo cez 1 m²) a malý šatník. Kúpeľňa je riešená tak, že miestnosť pre toaletu zabudovanú v stene, je zároveň sprcha s odtokom v strede miestnosti. Priestorovo veľmi úsporné riešenie, ktoré by zrejme nebolo veľmi komfortné pre bežné denné užívanie, však v tomto prípade spĺňa základné nevyhnutné funkcie a to bolo cieľom pre dotvorenie komplexnosti hosťovského priestoru.

Vďaka materiálovým riešeniam (sklené plochy medziposchodia spojené s kovovým schodiskom) a voľbe okenných otvorov v nadstavbe je priestor naplnený svetlom. Stena a dvere kúpeľne sú vyplnené pieskovaným sklom, vďaka čomu môže svetlo zo svetlíka a okien prúdiť aj do tejto miestnosti. 

Na mieru vyrobený nábytok a vstavané časti zabezpečujú maximálne možné využitie každého jedného centimetra. Jedálenský pult sa dá sklopiť v prípade, že nie je využívaný, taktiež šatník na medziposchodí je navrhnutý tak, aby zároveň šetril miesto a poskytoval potrebný úložný priestor.

Hosťovská izba je dôkazom toho, že aj zjavne malé a na prvý pohľad "stratené" priestory sa so správnym prístupom dajú premeniť na užitočné a útulné miesta – napríklad slúžiace na ubytovanie hostí.

Text: Anna Martausová
Foto: Cesar Rubio – Azevedo Design
Zdroj: dwell.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky