Ako sa dá z minimálnej podlahovej plochy vyčarovať komfortný priestor na život

14.10.2015  |     

Mnohí ľudia snívajú o tom, že raz budú (aspoň istú dobu) žiť na slávnom Manhattane. Niektorým z nich sa to splní a pri otázke, kde budú bývať, im často vznikajú nové vrásky na čele. Voľných miest na tomto husto osídlenom newyorskom ostrove je totiž čoraz menej a každý jeden meter štvorcový sa stáva doslova luxusom.

Pre začínajúcich alebo občasných obyvateľov tejto lokality je preto potrebné hľadať riešenia, prostredníctvom ktorých sa aj z minimálnej podlahovej plochy podarí vyčarovať komfortný priestor na život. Jedným z výborných príkladov takéhoto riešenia je aj projekt Micro-Loft z dielne štúdia Specht Harpman.

Foto pred rekonštrukciou:

Byt sa nachádza v typickej úzkej a vysokej pôvodnej zástavbe, ktorá je charakteristickým znakom manhattanských ulíc. Konkrétne v časti Upper West Side, kde sa každý meter štvorcový (draho) počíta. 

Po rekonštrukcii:

Klient ho chcel využiť ako ubytovanie typu pied-a-terre – čiže akýsi druhý alebo prechodný domov pre seba a členov svojej rodiny na čas, počas ktorého sa potrebujú nachádzať na Manhattane. 

Byt poskytuje 39,5 m² priestoru, ktorý architekti šikovne diferencovali vertikálne do výšky troch podlaží. Je riešený ako otvorený priestor, ktorý na najnižšom podlaží poskytuje priestor potrebný pre kuchyňu, kúpeľňu a obývaciu izbu, prostredné podlažie je venované pohodlnej spálni a úložným priestorom a najvyššie podlažie vedie priamo na malú, ale elegantnú terasu. 

Viac foto v galérii

Celý objem úložných priestorov bol v tomto prípade zabudovaný pod schodiská. Nenápadné a elegantné riešenie prinieslo veľmi praktické využitie.

Vďaka jednoduchým, účelným a praktickým návrhom byt získal celkom nový rozmer a zmenil sa na nepoznanie. Overená kombinácia bielych plôch a tmavého dreva zabezpečila, že napriek malej ploche pôsobí priestranným a usporiadaným, no napriek tomu vertikálne dostatočne diferencovaným dojmom.

Text: Anna Martausová
Foto: Taggart Sorensen
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky