Pre pohodlný život stačí majiteľovi bytu len 13 m²

27.10.2015  |     

Inšpirácia, ako sa dá vyriešiť malý byt, sa hodí takmer vždy. Po ďalšiu sme si zašli do Poľska. Szymon Hanczar usúdil, že správne navrhnutých 13 štvorcových metrov niekedy na bývanie dokonale stačí. Trinástka je však v prípade bytu naozaj výzva. Pozrite sa, ako sa s ňou návrhár vyrovnal a čo všetko sa do tohto malého priestoru zmestilo.

Tento návrh vychádzal z faktu, že veľa mladých ľudí, ktorí sú single žijú sami, prehodnocuje svoj postoj k bývaniu. Život vo veľkom meste pohltí toľko ich času, až majú pocit, že na niekoľko štvorcových metrov sa chvíle strávené v byte presne zmestia. Musí však ísť o dôvtipne vyriešený priestor. K podobnému záveru po pár rokoch života vo veľkomeste dospel aj autor tohto projektu. Podľa vlastných slov nechcel priestranný byt, ktorý by si vyžadoval veľa starostlivosti a bol by v podstate nevyužitý. Rozhodne sa však nechcel vzdať ani svojho pohodlia. Ako vidíte, ani nemusel. 

Dômyselné oddelenie priestoru nafúklo byt do výšky a presvedčilo nás, že spálňa, kuchynský kút a kúpeľňa v podstate môžu fungovať systémom 3 v 1 a ešte zostane dosť miesta na skriňu i práčku. Malý pracovný stôl, na ktorom si urobí pohodlie počítač, zastúpi pracovňu. Problém by mohli mať tí, čo si potrpia na veľkorysú sedačku. Tá jediná tu chýba, no hojdacia sieť je dostatočne originálnou náhradou. Otázka, ako bicykel, ktorému je v panelákovom byte pritesno, napchať na balkón, sa tu pre neprítomnosť balkóna neriešila. Prišlo sa však na to, že práve bicykel môže byť zaujímavým doplnkom. Treba však rátať s trochou šikovnosti pri manipulácii.

V tomto prípade sa architekt nesnažil zbytočne dokázať, že pekných farieb sa všade veľa zmestí. Stavil skôr na bledý minimalizmus. Priestor to pekne presvetlilo a opticky rozšírilo. Svojský štýl prináša len zopár doplnkov.

Decentná rozloha, decentné farby a šikovné detaily – tak by sa dalo charakterizovať toto minibývanie. Čo všetko ešte skrýva, odhalíte v galérii

foto: freshome.com

Zuzka

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky