Ako to vyzerá v bratislavskom 3-izbovom byte plnom zrkadiel

16.12.2015  |     

Moderná rekonštrukcia priestranného trojizbového bytu ako výsledok spolupráce dvoch odvážnych mladých dám v sebe spája ženskosť, jemnosť, ale aj slušnú dávku extravagancie.

Záves nachádzajúci sa za sedačkou slúži na optické predelenie priestoru.  Aby však nevytváral zbytočnú bariéru, je zložený z jemných nitiek nasvietených svetlom z podhľadu.

Byt nachádzajúci sa v širšom centre Bratislavy očaril majiteľku nielen polohou a výhľadom na mesto a zeleň, ale v neposlednom rade aj susedmi – kamarátmi. Keďže jej však nevyhovoval z hľadiska dispozície, jeho návrh a realizáciu zverila dizajnérke Marianne Markuskovej z ateliéru Muur. „Naša spolupráca bola taká, akú si dizajnér želá pri každom projekte. Klientka si od nás nechala poradiť v praktických otázkach a navrhnutý štýl taktiež vystihol jej potreby a osobnosť,“ hovorí Marianna.

Z hľadiska stavebných úprav byt neprešiel mnohými zmenami. Zmenila sa však jeho priestorová koncepcia. Už pri vstupe je dispozícia rozdelená na dve časti. Nočná zóna pozostáva zo spálne, kúpeľne a tretej izby, z ktorej sa stal priestranný šatník. Denná časť je jedným veľkým spoločenským priestorom, ktorý je súčasne obývacou izbou, jedálňou aj kuchyňou, vďaka čomu sa jednotlivé funkcie vzájomne dopĺňajú. „Neoddeľovali sme kuchyňu od zvyšku priestoru, keďže jej primárnou funkciou nebolo variť pre rodinu či seba, ale užívať si varenie aj s priateľmi,“ vysvetľuje Marianna.

Miestnosť je delená len v náznakoch, aby vzniklo viac typov sedenia – hlavné centrum tvorí sedačka s TV, ktorú od veľkého jedálenského stola (plynule prechádzajúceho do ostrovnej kuchyne) delí decentný záves. Na podporenie tohto princípu vytvorila Marianna navyše sedenie pod oknom – to slúži po prisunutí príručného stolíka aj ako pracovné miesto, hoci majiteľka z domu pracuje len výnimočne.

Tvarované povrchy stien najviac vyniknú pri západe slnka. 

„Klientka nás nechala nahliadnuť do svojho privátneho sveta a na jej obraz vznikol osobitý interiér plný neobvyklých materiálov a kombinácií, výrazných prvkov a premyslených detailov, ktoré sa harmonicky prelievajú z jedného priestoru do druhého.“

Marianna Markusková, architektka 

Extravagantná jemnosť

Túto vlastnosť videla dizajnérka vo svojej klientke už od začiatku. Kombinácia sebavedomá, no stále ženská. Celý byt je teda ladený v jemných svetlých farbách v kontraste s čiernymi akcentmi, ktoré v kombinácii s geometrickými motívmi a modernými materiálmi pôsobia pomerne odvážne. Azda najvýraznejším materiálom, ktorý je na jednej strane dámsky, no na druhej chladne moderný, je zrkadlo. Práve v tomto priestore však dokázali vysokoodrazivé a zrkadlové plochy zmäknúť pod vplyvom citlivo zvolenej farebnej palety.

„Zrkadlové plochy nie sú iba extravagantným samoúčelným prvkom. V prvom rade obaľujú hygienické jadro – to pôsobením odrazov okolitých priestorov akoby zaniklo,“ konštatuje architektka.

Byt je dizajnovo poňatý ako jeden celok a materiály a princípy ním nerušene prechádzajú z jednej miestnosti do druhej. Najvýraznejšími prvkami sú geometrické stropy, 3D obklad, zrkadlové plochy a béžovo-sivé textílie a povrchy. Výsledný interiér vzbudzuje elegantný až hotelový dojem. Čo však pre niekoho môže pôsobiť neosobne, je pre iného súčasťou životného štýlu, stelesnením pohodlia a oddychu. 

Strop s geometrickým vzorom je tvarovo odrazom 3D dekoru na stenách v kombinácii so zrkadlovými plochami. 

MUUR, interiérové a architektonické štúdio
dizajnérka Marianna Markusková a architekti Vladimír Netík a Radovan Volmut
muur@muur.sk, tel.: 0910 826 031
www.muur.sk 

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ 
FOTO DAVID TRČKA
ZDROJ časopis Môj dom 11/2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky