Rekonštrukcia malého bytu sa plne podriadila majiteľovej záľube

08.01.2016  |     

Napriek svojej rozlohe je byt noblesný, reprezentatívny a dokonale stvárňuje hlavnú záľubu jeho mladého slobodného majiteľa – lásku k slávnemu automobilu Jaguar.

Viac foto v galérii

Byt sa nachádza v starej budove, ktorej výstavba sa datuje do 19. storočia. V srdci hlavného mesta Lotyšska – Rigy – je znateľný historický podtón nehnuteľnosti na každom metri štvorcovom. Interiérový dizajn je ladený v podobnom duchu, avšak s ohľadom na súčasnú dobu je okorenený aj moderným dizajnom. 

Hlavným cieľom dizajnéra bolo zachovať historického ducha priestoru pri súčasnom poskytnutí čo najväčších úložných objemov a zároveň zachovaní priestrannosti a vzdušnosti obytného priestoru. Vzhľadom k dispozícii bytu, ktorá poskytuje tok prirodzeného svetla iba z jednej strany, bolo nutné umiestniť jednotlivé časti bytu veľmi opatrne – tak aby čo najväčší objem svetla prúdil tam, kde sa majiteľ, resp. jeho hostia budú najčastejšie nachádzať. 

Za tieto miesta dizajnér zvolil obývaciu izbu, v ktorej nájdeme dve okná a susediacu jedáleň spojenú s kuchyňou. Veľkoformátový rozmer okien bol v tomto riešení veľmi nápomocný, pretože prepúšťa oveľa viac prirodzeného svetla ako klasické okná. 

Viac foto v galérii

Keďže byt má iba jednu spojitú miestnosť (je garsónkového typu), obývacia časť (ktorá zrejme zároveň slúži ako spálňa) je od kuchyne s jedálňou oddelená praktickými úložnými priestormi. Do obývačky sa vstupuje priamo (nenájdeme tu vstupnú halu či chodbu) a do kúpeľne s toaletou sa taktiež dostaneme priamo z obývačky. 

Keď vezmeme do úvahy veľkosť bytu, kúpeľňa je prekvapivo rozmerná. Okrem umývadla, toalety a komfortnej sprchy poskytuje aj nečakane veľa úložného priestoru.

Viac foto v galérii

Samotný dizajn interiéru je sústredený na tému starého modelu červeného Jaguára zo 60. rokov, pričom farebná schéma je tejto téme priamo podriadená – množstvo interiérových súčastí je ladených v čierno-sivo-červenej farebnej kombinácii. Túto schému badať najmä v priestoroch kuchyne spojenej s jedálňou a v kúpeľni. Obývačka samozrejme korešponduje s týmto štýlom a prináša niekoľko ďalších retro odkazov – napríklad veľké kožené kreslo, stojanové svietidlo, koberec či mohutný čierny luster.

V malom byte sa spája veľkolepé retro s moderným minimalizmom a správny mix štýlov robí z tohto priestoru skutočne elegantný a originálny interiér. 

Text: Anna Martausová
Foto: Didzis Grodzs, Druvo Haritonovs
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 01/2020
v predaji


Začína sezóna výsevov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky