Chata ako "kocka cukru" ukrýva tradičný interiér

27.01.2016  |     

Nevšedná stavba stojí priamo na svahu v srdci lyžiarskeho strediska v rakúskom Laterns. Chata pripomína kocku cukru nielen vďaka svojmu tvaru, ale aj vďaka štruktúre povrchu. Bledosivý príbytok v zime korešponduje so zasneženými svahmi, v lete vyniká uprostred zelenej lúky.

Klient si želal, aby bola stavba jednoduchá, funkčná a odolná – tak, aby sa zachovala aj pre ďalšie generácie a aby odolávala poveternostným podmienkam. Netradičná stavba pochádza z dielne architektonického štúdia Marte.Marte Architekten.

Napriek tomu, že stavba je diametrálne odlišná od okolitej drevenicovej výstavby, nenarúša prírodnú scenériu. Keďže sa týči k oblohe z miesta, ktoré umožňovalo zasadiť stavbu priamo do svahu, nebolo potrebné výraznejším spôsobom meniť okolitý terén. Jediné zmeny, ktoré boli nevyhnutné, zahŕňali výstavbu príjazdovej cesty.  

Kompaktný vizuál vežovitej stavby je preťatý terasou, ktorá sa ako výsek do celku nachádza v strede a odľahčuje inak hutnú formu budovy. Štvorcové okná rozličných rozmerov okrášľujú plášť budovy a zároveň zabezpečujú dostatočný tok prirodzeného svetla do vnútra budovy. Okrem toho samozrejme zabezpečujú aj dostatok fascinujúcich výhľadov na okolitú horskú prírodu.

Vstup je umožnený prostredníctvom príjazdovej cesty a "vnášajúcich sa" schodov, ktoré sú umiestnené v zadnej časti domu. Schody zároveň vedú priamo na prepojené terasy, ktoré sú chránené jednoduchým zábradlím. Jediný prvok, ktorý narúša farebnú a materiálovú celistvosť plášťa, sú vchodové dvere z dubového masívu. Na vyvýšenom podlaží (ku ktorému priamo vedie vchod) nájdeme spoločenský priestor, zatiaľ čo intímne priestory sa nachádzajú na spodnom podlaží. Podlažia sú prepojené prostredníctvom špirálovitého schodiska. 

Štvorcové okná, ktoré sa zvonku javia ako neurčité, náhodne rozmiestnené otvory, sa vnútri menia na rámy plné nádherných prírodných motívov. Široké dubové rámy okien dodávajú interiéru horský charakter. Steny z pohľadového betónu zjemňuje jednoduchý drevený nábytok, ktorý poskytuje hrejivý komfort. 

Nábytok svojim prirodzeným vzhľadom dopĺňajú aj podlahy a dvere z dubového masívu. Jednoducho zariadený interiér ponúka aj krb zhotovený z čierneho kovu, ktorý nenápadne uzatvára interiérovú schému tejto nezvyčajnej chaty.

Text: Anna Martausová
Foto: Marc Lins Photography
Zdroj: homedsgn.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 9/2019 v predaji


8 originálnych návštev
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky