Starosvetský byt v Prahe s pôvodnými prvkami a príťažlivosťou škandinávskeho dizajnu

05.02.2016  |     

Dizajnérke Márii Hostinovej sa podarilo s pozoruhodnou jemnosťou spojiť nadčasovú príťažlivosť škandinávskeho dizajnu a noblesnú atmosféru pražského bytu zo začiatku minulého storočia.

Ideálny

Bol to presne ten úžasný bytový dom, aký je typický pre staré pražské štvrte – zdobená fasáda, pôsobivé schodište a byty s vysokými stropmi. Navyše v dobrej lokalite vo Vršoviciach. Keď uvideli priestranný, slnečný trojizbový byt, Mária s manželom neváhali ani na chvíľu. „Vlastne sa nám na ňom páčilo takmer všetko. Atmosféra starých bytov je mi veľmi blízka,“ priznáva dizajnérka. „Boli tu krásne zachovalé pôvodné prvky, ako sú drevené dvere či klasické parkety, a výklenok v obývačke a balkón nás presvedčili,“ konštatuje.

Spočiatku som sa bála vykurovania miestností s vysokými stropmi, ale tehla veľmi dobre akumuluje teplo a svoje urobia aj okná obrátené na juh, takže táto obava sa ukázala ako zbytočná,“ hovorí domáca pani, ktorá si pochvaľuje aj kvalitnú prácu majstrov v minulosti.

Pôvodné dvere a drevené podlahy, zachované vo veľmi dobrom stave, spolu s vysokými stropmi a veľkorysými rozmermi miestností prispievajú k autentickej atmosfére starého bytu. 

Jednoduchá dispozícia, keď sa zo širokej centrálnej chodby vchádza do všetkých štyroch miestností a dvoch kúpeľní, rodine úplne vyhovovala. Keďže obývačka a detská izba majú okná obrátené na juh, sú príjemne slnečné. Kuchyňa a spálňa na opačnej, severnej strane zase toľko svetla nepotrebujú. „Oddelená kuchyňa bola pre mňa novinkou a spočiatku som si musela zvyknúť,“ hovorí Mária, ktorá sa však rýchlo presvedčila o výhodách takéhoto riešenia. „Nemusela som napríklad okamžite po stolovaní upratovať, navyše je to ďalšia miestnosť, kde sa môže človek schovať,“ smeje sa mama dvoch drobcov. 

Vo svojej tvorbe považujem za dôležité brať ohľad na potreby bežného života. Hľadám inšpiráciu, ako navrhovať obyčajné predmety neobyčajným spôsobom. 

Mária Čulenová-Hostinová, dizajnérka

So štýlom aj s nápadmi

Byt bol úplne prázdny, museli si ho teda zariadiť. Keďže však išlo o prenájom, nechceli sa púšťať do veľkých prestavieb, stavili skôr na nápady postavené na nábytku. V kuchyni zmaximalizovali úložné priestory – k štandardnej kuchynskej linke pridali nástenné skrinky pozdĺž celej jednej steny a v prázdnej mini miestnôstke vedľa zariadili perfektne zorganizovanú špajzu. Jednu stenu v kuchyni namaľovali tabuľovou farbou, aby tu mali aj deti priestor na kreativitu. V priestrannej spálni vytvorili veľmi jednoducho veľký šatník – namiesto klasického umiestnenia skrine otočili naopak, dverami k stene, a odsunuli ich ďalej do priestoru. Na stenu potom dali police a vešiaky, vstup do šatníka oddelili závesom a, samozrejme, dobre ho osvetlili. Až za túto šatníkovú stenu umiestnili posteľ (a dočasne aj detskú postieľku). 

Váza Luna je prvým solitérnym produktom štúdia Suprodesign – vznikla ešte na škole. Je inšpirovaná vesmírom a planétami a kvety v nej možno aranžovať buď jednotlivo, alebo ako kyticu. Vďaka náplni z bielych kamienkov sa dá poloha gule meniť tak, že sa otvory dostávajú do rôznych pozícií.

Pillowbook od štúdia Suprodesign je zároveň vankúšom aj obalom na knižku. „Mäkké“ poňatie obalu na knihu je inšpirované momentmi zaujatia príbehom, ktorý jednoducho musíte dočítať. Potom stačí knihu zavrieť a začať o nej snívať.

Márii je veľmi blízky škandinávsky štýl zariaďovania, čo sa odrazilo aj na interiéri ich bytu – prevláda v ňom biela, čierna a odtiene sivej, ostatné farby v jemnej pastelovej harmónii sem vniesli doplnky. „Baví ma spojenie starého a nového,“ prezrádza Mária Hostinová. „Byt sme zariadili úlovkami z blších trhov, ktoré sú skombinované s klasikou svetového dizajnu aj s mojimi autorskými výrobkami a kúskami od kamarátov.“

Detská izba je miestom najväčších premien – tak to pri malých deťoch chodí. Najskôr slúžila Karolínke a Jakubovi len na hranie (kým boli malí, spávali s rodičmi v spálni), teraz je aj ich spálňou, no a o pár rokov bude musieť zvládnuť tiež úlohu „pracovne“ malej školáčky.

Krásny drevený domček vytvoril pre deti ich šikovný dedko.

Kuchyňa je orientovaná na sever – chladná svetová  strana v spojení so samostatnosťou tu má svoje výhody.

 

Rýchlo som sa presvedčila o výhodách samostatnej kuchyne. Nemusela som napríklad okamžite po stolovaní upratovať :-).

 

Byt sme zariadili úlovkami z blších trhov, ktoré sú skombinované s klasikou svetového dizajnu aj s mojimi autorskými výrobkami a kúskami od kamarátov.

Mária Čulenová-Hostinová, dizajnérka 

 

Mária Čulenová-Hostinová

Dizajnérka pôvodom z Bratislavy vyštudovala Vysokú školu umeleckopriemyselnú v Prahe, kde dnes žije a tvorí. Po pôsobení v kreatívnom dizajnérskom štúdiu Suprodesign momentálne pracuje pre spoločnosť Lasvit, kde vytvára návrhy sklenených plastík a inštalácií.

Text Erika Kuhnová
Foto Robert Žákovič
Zdroj časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky