Jednoduchý rodinný dom so sedlovou strechou citlivo zapadá do okolitej zástavby

08.02.2016  |     

Pri navrhovaní domu pre rodinu s dospievajúcim synom stála pred architektmi neľahká úloha – zakomponovať ho do okolitej zástavby, ktorú okrem mixu novších domov v rôznych štýloch tvorí aj pôvodná, tradičná architektúra.

Čiastočné výrezy v nárožiach vytvorili zastrešený vstup a krytú terasu na opačnej strane domu.

Obdĺžnikový pozemok s rozlohou 2 400 m2, ktorý sa mierne zvažuje k juhu, sa nachádza v lokalite zvanej Pod Hrádkom, v okrajovej štvrti mesta Varnsdorf. „Majitelia tu chceli postaviť jednoduchý dom so sedlovou strechou, ktorý by citlivo zapadol do daného miesta a poskytoval pohodlné bývanie, kontakt s priľahlou záhradou a ničím nerušené výhľady na panorámu Lužických hôr,“ popisuje východiskovú situáciu architekt Radomír Grafek.

V susedstve pozemku stoja rodinné domy rôzneho veku aj podôb, vrátane niekoľkých tradičných stavieb, takzvaných podstávkových domov, ktoré sú pre túto lokalitu charakteristické. „Architektonická forma týchto tradičných domov so strmým sklonom strechy (okolo 55 °) bola pri navrhovaní novostavby prvotnou inšpiráciou. V žiadnom prípade sme sa však nesnažili napodobniť tvaroslovie miestnych chalúp, ale zámerne sme podobu riešili súdobým architektonickým výrazom,“ vysvetľuje architekt.

Interiér má jednoduchý triezvy dizajn s dôrazom na vyhotovenie jednotlivých detailov a interiérových prvkov.

S ohľadom na miesto aj na súčasnosť

Keďže majitelia si želali čo najviac preslnený interiér a výhľad na krajinu i blízke okolie, architekti situovali dom do hornej časti zvažujúceho sa pozemku. Ďalšiu požiadavku – na jednoduchý tvar – splnili vďaka kompaktnej prízemnej hmote s obdĺžnikovým pôdorysom. Strechu navrhli sedlovú bez presahov, so spomínaným sklonom 55°. Do hmoty domu potom zo severnej časti „zasunuli“ prízemný kváder garáže s plochou strechou. Čiastočné výrezy v nárožiach zasa vytvorili zastrešený vstupný priestor a krytú terasu v južnej časti domu.

Jednoduchý tvar stavby podčiarkuje aj materiálové a farebné riešenie fasády – v exteriéri sa striedajú nabielo omietnuté plochy s obkladom z impregnovaných drevených dosiek. Výsledný dojem umocňuje umiestnenie okien, ktoré boli zároveň kľúčovým prvkom pri plnení požiadavky na presvetlený interiér.

Vizuálnou dominantou obývačky je pôsobivé teleso kozuba, ktoré cez zasklenú stenu prestupuje až do exteriéru.

Domov na troch úrovniach

Na prízemí tvoria dispozíciu dva funkčné celky: hlavný obytný priestor domu a garáž s technickou miestnosťou. Obytný priestor s kuchynskou časťou, obývačkou a jedálňou, z ktorej sa vstupuje na krytú terasu za domom, ponechali architekti v súlade s aktuálnymi zvyklosťami otvorený. Do bloku prízemnej garáže, z ktorej sa do domu dá prejsť „suchou nohou“, umiestnili tiež práčovňu a WC. V prvej úrovni podkrovia sa nachádza spálňa rodičov so šatníkom, rozľahlá detská izba a hlavná kúpeľňa, všetky sú prístupné z otvorenej galérie so schodiskom.

V druhej úrovni má miesto fitness a domáca pracovňa, z ktorej je nádherný výhľad na panorámu Lužických hôr a miestnu dominantu Hrádek. Vizuálne prepojenie všetkých úrovní domu, ale aj efektné presvetlenie docielili architekti štedro dimenzovanými strešnými oknami  spolu s otvorením časti stropnej konštrukcie na oboch podkrovných podlažiach.

DOM V KOCKE

Rodinný dom Varnsdorf

Autor: Radomír Grafek, RG architects studio 
Spolupráca: Zdeněk Navrátil, RG architects studio
Pozemok: 2 385 m2 
Zastavaná plocha: 182 m2
Obytná plocha: 163 m2
Konštrukčný systém: zvislé a vodorovné konštrukcie z tehlového systému Porotherm
Vnútorné povrchy: suché sadrové omietky a znížené sadrokartónové podhľady
Fasáda: kontaktný zatepľovací systém
Výplne otvorov: hliníkové profily Heroal (antracitový odtieň) s izolačným dvojsklom, strešné okná VELUX
Strecha: sedlová, s hambálkovou konštrukciou krovu a falcovou plechovou krytinou Rheinzink s predzvetraným vyhotovením
Vykurovanie a ohrev vody: závesný plynový kotol, teplovodné podlahové vykurovanie v kombinácii s podlahovými konvektormi

TEXT RED
FOTO Jaroslav Hejzlar PRE VELUX
ZDROJ časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky