120 € mesačne! To sú náklady na prevádzku tohoto nízkoenergetického domu vo Veľkom Krtíši

12.02.2016  |     

Žartom sa hovorí, že prvý dom by mal človek postaviť pre nepriateľa, druhý pre priateľa a tretí pre seba. Skúsenosti sú totiž dôležité. Pri tomto rodinnom dome zúročili manželia skúsenosti zo stavby svojho prvého. Stavili na veľké zasklené plochy a nízkoenergetický štandard.

Rodina nie je statická, neustále sa mení. Deti sa rodia, rastú, odchádzajú... Spolu s tým sa menia aj potreby rodiny a na ne by malo reagovať aj bývanie. V tejto rodine sa rodičia rozhodli nechať dostatočný životný priestor synovi s nevestou, zároveň im však chceli byť nablízku. Kúpili teda susedný pozemok, aby si tu postavili dom pre seba a podľa seba.

Z terasy na terasu

Parcela s rozlohou približne 40 árov bola veľká a nablízku, zo začiatku však nevyzerala ideálne. V prvom rade bolo potrebné upraviť svahovitý terén a vymyslieť, čo s nedokončenou dvojpodlažnou stavbou, ktorú tu zanechali predošlí majitelia. Návrh ich nového domu aj jeho okolia zverili manželia do rúk architekta Ivana Glajcha. Ten pomocou terénnych úprav vytvoril na pozemku šikovne rozmiestnené kaskádovité terasy, ktoré prakticky aj opticky zmiernili jeho sklon. Z existujúcej novostavby ostalo zachované len prízemie – teraz slúži ako garáž a zároveň chráni súkromie terasy za domom pred pohľadmi z ulice.

 

Nízkoenergetický štandard

Po predchádzajúcich skúsenostiach z bývania v rodinnom dome sa manželia rozhodli pre nízkoenergetický štandard so spotrebou energie na vykurovanie menej než 50 kWh/m2 za rok. Obvodové steny domu sú vymurované z tehál a zateplené polystyrénom, hrúbka tepelnej izolácie je prispôsobená podľa svetových strán tak, aby sa dosiahli požadované tepelnoizolačné parametre a vysoký komfort bývania – na severnej a južnej strane má vrstva EPS hrúbku 16 cm, na východnej a západnej 10 cm. K výborným tepelnoizolačným vlastnostiam obvodových konštrukcií prispeli aj okná s drevohliníkovým profilom, zasklené trojsklom.

Vďaka kvalitným materiálom a precíznej realizácii sa celkové náklady na prevádzku rodinného domu s úžitkovou plochou 240 m2 pohybujú okolo 120 € mesačne (táto suma zahŕňa vykurovanie, prípravu teplej vody a prevádzku spotrebičov).

Teplo pre vykurovací systém zabezpečuje tepelné čerpadlo, do interiéru sa potom odovzdáva všestrannou trojkombináciou – vo všetkých miestnostiach je podlahové vykurovanie, ktoré v pracovni a hosťovskej izbe dopĺňajú radiátory. Na udržanie príjemnej klímy v priestoroch za veľkorysou zasklenou stenou sa používajú vzduchové konvektory. „Umožňujú nám v zime si prikúriť a v lete zas chladiť. Počas tohto horúceho leta sme zapli chladenie asi iba dvakrát, čo je dôkazom, že máme skutočne dobre zaizolovaný dom,“ vysvetľuje majiteľ domu. 

Nízkoenergetický dom sa nezaobíde bez kvalitných okien.Drevohliníkové okná Mirador umocňujú dojem z modernej stavby a pomáhajú minimalizovať tepelné straty.

Jednotná výška podlahy v interiéri a exteriéri patrí spolu s plynulým bezbariérovým priechodom medzi významné výhody zaskleného portálu.

Interiér plný svetla

Pri návrhu nízkoenergetického domu je kľúčová orientácia na svetové strany. Veľkorysá zasklená stena, za ktorou sa nachádza obývačka spojená s kuchyňou, je preto orientovaná na juh. Vďaka nej si môžu majitelia vychutnávať atmosféru, ktorú v interiéri vytvára denné svetlo. V zimných mesiacoch pomáha veľká zasklená plocha maximalizovať solárne zisky z dopadajúcich slnečných lúčov, čo má pozitívny vplyv na náklady na vykurovanie. V lete zasa účinne zabraňujú prehrievaniu exteriérové žalúzie. Už v projekte sa počítalo s elektricky ovládaným tienením na všetkých zasklených plochách, žalúzie sú tiež vybavené meteo­rologickou stanicou, ktorá ich automaticky spúšťa, otvára alebo zatvára v závislosti od intenzity vetra alebo slnečného žiarenia.

Dôležitou súčasťou okien – z hľadiska statiky aj tepelnoizolačných parametrov – je ich profil. „Po hlbšom prieskume sme sa rozhodli pre drevohliníkový profil, ktorý ponúka šikovnú kombináciu viacerých vlastností,“ hovorí spokojný pán domu. Hliník zaisťuje vynikajúcu odolnosť okna proti poveternostným vplyvom a mechanickému poškodeniu, navyše má minimálne nároky na údržbu. Drevo plní nosnú funkciu, zabezpečuje tepelnoizolačné parametre a esteticky dotvára interiér. 

Zasklený portál s kozubom

Veľká zasklená stena spája obývačku s terasou a interiér sa vďaka nej otvára do starostlivo udržiavanej záhrady s bazénom. Zároveň patrí medzi pozoruhodné technické detaily interiéru – je do nej totiž vsadený kozub, ktorý je popri výhľade ďalšou dominantou obývačky. Pre vysoké teplotné rozdiely medzi horúcim kozubom a chladným exteriérom tu boli potrebné špeciálne tvrdené sklá, ktoré bravúrne zvládajú aj takéto extrémne podmienky.

Elegantný bezbariérový priechod medzi interiérom a exteriérom vytvárajú zdvihovo-posuvné dvere. „Jednotná línia interiérovej a exteriérovej podlahy s plynulým bezbariérovým priechodom patrí medzi významné výhody zaskleného portálu,“ hovorí Ľubomír Svetlík zo spoločnosti Mirador, ktorá sa postarala aj o túto okennú špecialitu. 

Pôdorys prízemia
Dennú zónu na prízemí tvorí otvorená obývačka s kuchyňou a jedálňou. Je orientovaná na juh a spojená so záhradou prostredníctvom veľkorysej zasklenej steny, ktorá je dôležitá pre maximálne solárne zisky. Na prízemí sa tiež nachádzajú pracovňa, hosťovská izba, šatník, kúpeľňa a technické miestnosti.

Pôdorys poschodia
Poschodie je vyhradené pre majiteľov. Nočná časť so spálňou, kúpeľňou a priestranným šatníkom je orientovaná na juhovýchod.

DOM V KOCKE

Nízkoenergetický rodinný dom, Veľký Krtíš, dostavba

Projekt: Ing. arch. Ivan Glajch
Realizácia: 2014 – 2015
Úžitková plocha: 240 m2
Konštrukcia obvodových stien: brúsená tehla s hr. 44 cm, zateplená EPS s hr. 10 a 16 cm
Strecha: plochá, nepochôdzna, na garáži zelená
Okná: drevohliníkové s trojsklom, so sieťkami proti hmyzu a s hliníkovými exteriérovými žalúziami, Uw = 0,72 W/m2 . K, Mirador
Vykurovanie a ohrev vody: tepelné čerpadlo, podlahové vykurovanie, radiátory a vzduchové konvektory
Mesačné náklady na prevádzku: 120 €

TEXT ZUZANA BOŽEKOVÁ
FOTO MARTIN MATULA 
ZDROJ časopis Môj dom 12/2015 - 01/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Moderná drevostavba vo Veternej Porube

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 2018/11 v predaji


Vianočná inšpirácia zo Španielska
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky