Majitelia dvojizbového bytu s rozlohou 57 m² sa vkusne popasovali s jeho dispozíciou

01.03.2016  |     

Škandinávsky dizajn je v našich končinách čoraz obľúbenejší. Svieže farby, jednoduché tvary a čisté línie v kombinácii s prírodnými materiálmi a originálnymi doplnkami vytvárajú v bytoch neraz očarujúci priestor pre každodenný život.

Viac foto v galérii

Dvojizbový byt s kuchynským kútom je výborným príkladom toho, ako sa vďaka premyslenému dizajnu aj na pomerne malej, a najmä atypickej ploche, dá vytvoriť štýlové a útulné bývanie.

Byt sa nachádza v obľúbenej časti švédskeho Göteborgu – Linnéstaden. Zrekonštruovaný príbytok poskytuje krásne južné výhľady na sviežu zeleň, ktorú sú umocnené vysokými oknami. Byt má dokopy 5 okien, pričom všetky sa nachádzajú na jednej strane, čiže smerujú na juh. Kosoštvorcový pôdorys s atypickým elipsovitým vstupom zo schodiska bol základom pre vybudovanie súčasnej podoby bytu. Dizajnéri v niektorých častiach bytu ponechali priznané tehlové steny a pôvodné štukatúry. Vďaka originálnym prvkom je zachovaná historická atmosféra budovy postavenej na prelome 19. a 20. storočia. 

Viac foto v galérii

Na ploche 57 m² nájdeme vstupnú halu, z ktorej sa smerom napravo dostaneme najprv do kuchyne a odtiaľ následne do spálne. Ak sa zo vstupnej haly vyberieme doľava, nájdeme priestrannú obývaciu izbu a malú, no plne postačujúcu kúpeľňu s toaletou. 

Vstupnú halu zdobia priznané (ošetrené) tehlové steny v kombinácii s bielou podlahou a bielym nábytkom, ktorý poskytuje množstvo úložného priestoru. Kuchyňa je taktiež biela, vďaka čomu opticky pôsobí objemnejším dojmom. Minimalistické skrinky a poličky dopĺňajú spotrebiče v modernom antikorovom prevedení. Dizajnové svietidlá a svieže bylinky či kvety sú čerešničkou na torte výborne zvládnutého dizajnového riešenia.

Po vstupe do spálne nás očarí belasá tapeta pripomínajúca oblaky alebo rozbúrené spenené more. Táto tapeta pokrýva aj vstavanú skriňu, ktorá v spálni slúži ako šatník a úložný priestor v jednom. Miestnosti kraľuje veľká manželská posteľ a trojité okno, ktoré do interiéru prepúšťa štedrú porciu prirodzeného svetla.

Viac foto v galérii

Na opačnej strane bytu nájdeme originálne zariadenú obývaciu miestnosť, ktorá zaberá najväčšiu plochu bytu. Podlaha v tejto miestnosti je pre zmenu tmavá (tmavo lakované drevené dosky) a nábytok je kombinovaný v čiernej, bielej farbe a dreve. Tri vysoké okná miestnosť krásne presvetľujú a dodávajú jej vzdušný charakter. Steny zdobia zvláštne (možno trošku temné) obrazy zarámované v skle, poličky sa prehýbajú pod množstvom kníh. Pohodlná strakatá sedačka sa nachádza oproti vchodu do miestnosti a poskytuje príjemné útočisko pre čitateľa, alebo na bežný relax. Jedálenský stôl čiernej farby umiestnený pri oknách zabezpečuje dostatok priestoru pre stolovanie 4 - 6 ľudí. 

Kúpeľňa je síce malá, ale vďaka veľkému zrkadlu pôsobí dvojnásobne objemným dojmom. Nachádza sa v nej toaleta, sprcha a umývadlo. Podlahu tvorenú čiernymi dlaždicami dopĺňajú biele obklady na stene a netradične využitý blok sklobetónu, ktorý tvorí akúsi priečku, oddeľujúcu sprchu od umývadla.

Byt, ktorý sa nachádza na treťom zo štyroch poschodí historickej budovy, je krásnou ukážkou toho, že aj na netradičnom pôdoryse s obmedzenými priestorovými možnosťami sa pomocou vhodného dizajnu dá vytvoriť pohodlné a elegantné bývanie.

Text: Anna Martausová
Foto: Alvhem
Zdroj: alvhemmakleri.se

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Vidiecke bývanie plné slnka a pohody: Čo sa stane, keď časť strechy otvoríte slnku?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky