Tri krásne drevené chatky pre dokonalý relax

13.04.2016  |     

Tri malé chatky stojace na žulovom podloží, ktorého rozpraskané kusy tvoria skalnatú scenériu pripomínajúcu vysokohorské prostredie, sa rozprestierajú na pomerne malej ploche. Tento priestor ale vôbec nepôsobí stiesnenie, práve naopak, ponúka miesto na regeneráciu tela aj duše.

Ostrovná architektúra pri východnom pobreží najsevernejšej časti USA pripomína európske severské oblasti. Sústava troch domčekov výborne zapadá do danej lokality. Miesto, ktoré kedysi slúžilo ako lom, sa v súčasnosti zotavuje a navracia do prapôvodnej podoby – opäť je plné zelene a vtáctva. 

Viac foto v galérii

Architekti z ateliéru GO Logic sídlo navrhli tak, aby túto prírodnú renesanciu nenarúšalo – ba práve naopak – aby podčiarklo krásu oblasti a zároveň poskytlo obyvateľom pobyt priamo v srdci prírody s možnosťou fascinujúcich výhľadov.

Sústava budov sa skladá z troch osobitných častí, ktoré sú navzájom poprepájané drevenými mólami. Dve menšie chatky slúžia ako ubytovacie bunky, ktoré obsahujú spálňu a kúpeľňu. Väčšia chatka disponuje spoločenským priestorom, v ktorom nájdeme obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Vďaka trojdielnej stavbe je zabezpečené absolútne súkromie ubytovaných, ktorí sa v prípade záujmu môžu uchýliť do osobitných, stavebne nezávislých buniek.

Každá z chatiek má mierne odlišnú výšku, vzhľadom k danému terénu lokality. Domčeky aj móla sú postavené na vyvýšenej podstave, ktorá umožňuje prirodzenej vegetácii rásť aj popod ňu a vytvára tak vizuálny efekt „vznášania“ budov.  Týmto riešením architekti zároveň minimalizovali dopad konštrukcie na prirodzenú rastlinnú a živočíšnu podstatu regiónu.

Viac foto v galérii

Malé chatky sú riešené v minimalistickom štýle. Jednoduchá sedlová strecha na drevených „krabiciach“ pripomína  miestnu architektúru typickú pre rybárske chalúpky a stodoly, ktoré sa v minulosti stavali na území ostrova Vinalhaven. Interiérové vyhotovenie sa nesie v duchu minimalizmu a funkcionality, v spojení s prirodzenými materiálmi – s dôrazom na drevo. Posuvné presklené dvere umožňujú bližšie spojenie obyvateľov a okolitej prírody. 

Viac foto v galérii

Pri samotnej konštrukcii autori využili variabilné CLT (cross-laminated timber) panely. Konštrukčný materiál vyrobený z krížovo lepeného dreva je v posledných rokoch veľmi obľúbený, pretože je silný, odolný, variabilný a dokonca aj šetrný k životnému prostrediu. Na výstavbu danej nehnuteľnosti bol teda ideálny.

Strecha je pokrytá plechom, plášť chatiek  je tvorený z cédrového obkladu,  ktorý časom vplyvom poveternostných podmienok získa zaujímavú strieborno-sivú patinu. Bezpečnosť mimo sezóny a ochrana voči nepriaznivému počasiu je zabezpečená prostredníctvom posuvných veľkoformátových okeníc, ktoré v prípade potreby zakryjú celé rohové presklené časti chatiek.  

Text: Anna Martausová 
Foto: Trent Bell, Caroll Taveras
Zdroj: dwell.com, smallhousebliss.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky