Dvojgeneračný rodinný dom postavili na takmer beznádejnom pozemku

25.04.2016  |     

Nový dom vyrástol uprostred hustej, trochu chaotickej zmesi domov rôzneho veku a charakteru. Z komplikovanej situácie na miniatúrnom pozemku a v jeho okolí architekt vyťažil maximum bez toho, aby narušil okolité prostredie.

Parcela s veľkosťou iba 127 m² sa nachádza medzi dvoma ulicami, ktoré sa na severovýchode zbiehajú. K stiesnenej polohe a nie úplne najlepšej orientácii na svetové strany treba pridať výškový rozdiel medzi týmito ulicami – až 2,5 metra.

Veľa iných by tvári v tvár týmto podmienkam pravdepodobne upustilo od úmyslov vybudovať svoje nové bývanie práve tu. Pre architekta však toto na prvý pohľad beznádejné zadanie znamenalo ojedinelú výzvu.

Novostavba stojí na pôdoryse pôvodnej chalúpky, ktorá jednou štítovou stenou tesne priliehala k susednému domu a druhou k severovýchodu – na neoplotený cíp pozemku, kde sa zbiehajú obe susedné ulice. Vo svahovitom teréne vyrástol obdĺžnikový dom so sedlovou strechou, dvoma plnohodnotnými poschodiami i obytným podkrovím.

Ani centimeter nazmar

Prízemie je riešené ako samostatná bytová jednotka s vlastným vstupom zvonka a vnútorným schodiskom, ktoré ho spája s hornou časťou domu. Na zádverie nadväzuje schodisko, sklad a vstup do garsónky. Tá okrem hlavného obytného priestoru našla miesto aj na kúpeľňu a vstavané skrine, ktoré obsiahnu všetko podstatné.

Viac sa o dome dočítate na stránke domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky