Vysnené podkrovie v centre mesta plné dobrých nápadov

02.05.2016  |     

Bývanie v podkrovnom mezonete v takmer samom srdci Prahy? Ak sú jeho obyvateľmi šikovná architektka a jej rodina, je táto kombinácia zaručený úspech.

Byt bol síce pred nasťahovaním Andrey a jej muža kompletne zrekonštruovaný, no takmer úplne nezariadený. Hotové však boli do stromčeka kladené drevené podlahy, ktoré nájdete vo všetkých obytných miestnostiach vrátane vstupnej časti. 

Jedine pod oblohou

Keď sa architektka Andrea s manželom rozhodli nájsť si nové bývanie, od samého začiatku uvažovali len o byte v podkroví. „Takéto byty sú väčšinou svetlé a vzdušné – najmä v porovnaní s bytmi na prízemí a nižších poschodiach, kde v dôsledku nahustenej zástavby nie je počas dňa žiadne priame svetlo. Veľmi nepríjemný v nich navyše môže byť aj hluk a smog z dopravy, čo môže negatívne vplývať nielen na celkovú pohodu, ale aj na zdravie. Ak žijete v podkroví, tieto vplyvy sú značne redukované. Vítaným bonusom bývania pod strechou je navyše aj často naozaj krásny výhľad,“ opisuje svoje pohnútky domáca pani.


Prečítajte si tiež:

Garsónka, ktorá fascinuje aj po 20. rokoch od rekonštrukcie


Konečné rozhodovanie v značnej miere ovplyvnila aj skutočnosť, že byt je mezonetový, čo manželom čiastočne evokuje bývanie v rodinnom dome, na ktoré boli zvyknutí z detstva. 

Na mieru vyrobený stôl je ukotvený na stene. Keďže nemá žiadne nožičky, dá sa komfortne pracovať v ktorejkoľvek jeho časti. Na stenu použili dosku OSB, ktorá súčasne slúži aj ako nástenka.  

Keď riešim projekt pre klienta, tak sa do posledných síl snažím, aby bol výsledok dokonalý alebo v rámci daných možností čo najlepší. Vo vlastnom byte také vysoké požiadavky nemám, zároveň som sa ale menej bála experimentovať.

Andrea Jašková, architektka

Hojdačka je hravým prvkom interiéru, z ktorého sa teší predovšetkým najmenší člen domácnosti. 

Hoci majiteľke by plne vyhovovalo absolútne čisté a účelné zariadenie bielej farby, jej manžel si želal, aby v byte použili farebné akcenty. „V tom čase sme čakali bábätko, a aj preto chcel, aby bol priestor živý,“ dopĺňa Andrea. Do každej miestnosti sa preto rozhodla použiť jednu konkrétnu farbu – v spálni upokojujúcu modrú, v dennej časti pozitívnu sviežu zelenú, v chodbe oživujúcu červenú. Do izby najmladšieho člena domácnosti zasa vniesla žltú, ktorá človeka dynamizuje a prebúdza v ňom kreativitu. „Základ ale pozostáva z bielej a čiernej farby a z prírodných odtieňov dreva. S farbami som to nepreháňala – priestor je už aj tak dosť členitý a pôsobil by zastavane,“ objasňuje. 

Predlžený kuchynský ostrov sa nám výborne osvedčil napríklad vtedy, keď k nám prídu kamaráti na domáce sushi. Je to priestor určený na spoluprácu a zábavu a v takýchto momentoch sa stáva centrom diania.

Intuitívne a nápadito

Interiér sa podľa slov pani domácej vyvíjal skôr intuitívne a po častiach. „V tomto bode sa to zároveň odlišovalo od spôsobu, akým navrhujem pre svojich klientov – vždy mám pomerne jasnú predstavu, základný koncept, z ktorého potom vychádzam, a v ďalších fázach ho dopĺňam. Ak ale človek tvorí sám pre seba, je to iné. Pri niektorých veciach napríklad rezignuje a nie je taký precízny, zároveň sa ale nebojí experimentovať a vyrobí si ich aj sám. To, že Andrea s manželom patria k naozaj tvorivým ľuďom, dokazuje aj množstvo vlastnými rukami alebo na mieru podľa jej návrhov zhotovených zariaďovacích prvkov. Podľa návrhov architektky tak vznikol jedálenský stôl, konferenčné stolíky v obývacej izbe aj nočné v spálni, detská postieľka aj rozľahlejší pracovný stôl na poschodí, ktorý majiteľka navrhla tak, aby harmonizoval s kuchynským ostrovom. Domáca pani sama vytvorila svietidlo nad jedálenským sedením či zrkadlá a dotvorila aj detskú postieľku.

„Najskôr sme však nakúpili zariaďovacie prvky, ktoré sme nechceli riešiť na mieru, napríklad sedačku, zvyšok sme si potom nechali po častiach vyrobiť,“ vysvetľuje. V byte s výbornou lokalitou medzi dvomi parkami – Letnou a Stromovkou – žije Andrea so svojou rodinou už dva roky a plne si vychutnávajú nielen vlastný byt, ale aj jeho polohu. „Do úplného centra sa dostaneme MHD za 10 minút a pešo je to len asi 20 minút, čo je paráda. Navyše mám okolo seba rada priestor a vzduch, čo je nielen inšpiratívne, ale aj oslobodzujúce.“ 

 

Interiér v základných farbách naozaj postačí len ľahko oživiť rôznymi doplnkami a textíliami. živosť do neho potom prinesie človek sám.

Andrea Jašková, architektka

Veľkú časť zariadenia detskej izby si architektka vyrobila vlastnými rukami alebo nechala zhotoviť u šikovných remeselníkov. „Poličky na stene nám na mieru vyrobil stolár a o kontajnery na hračky sa postaral ďalší tvorivý pán. Rám postieľky som vypletala sama,“ približuje. 

Ing. arch. Andrea Jašková
Kamenická 305/43
170 00 Praha 7
+420 724 364 086
www.andreajaskova.cz

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO ROBERT ŽÁKOVIČ
ZDROJ časopis Môj dom 4/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky