Útulná trenčianska kaviareň spája staré s novým a je plná pozitívnej energie

07.05.2016  |     

Útulná trenčianska kaviareň inšpirovaná známym slovenským národovcom šikovne prepája staré s novým a je plná pozitívnej energie.

O kaviarni

Príjemná kaviareň v centre Trenčína dýcha jedinečnou kombináciou starého a nového. Za jej vznikom stoja dvaja Trenčania – Lukáš a Filip –, ktorým pri plnení ich sna pomohli kamaráti a známi predovšetkým z prostredia tamojšieho piaristického gymnázia. Hoci prvotne uvažovali o bistre vo francúzskom štýle, neskôr sa predsa len rozhodli pre spojenie s básnikom Andrejom Sládkovičom, s ktorým má jeden z majiteľov rovnaké priezvisko. Práve známy národovec a zástupca štúrovskej generácie Andrej Sládkovič a jeho tvorba sa potom stali nosným štýlotvorným prvkom interiéru. Pri jeho návrhu sa majitelia obrátili na kamarátov z ateliéru pavlech :: paulišin architekti, na Mareka Pavlecha a Michala Paulišina, ktorí sa výrazným spôsobom podieľali aj na realizácii. 

„Kaviareň nemala byť poňatá ani úplne moderne, ani úplne historicky,“ objasňuje Marek prvotnú víziu. V historickom priestore s dobovými klenbami sa v minulosti nachádzala menšia vináreň a obchod s umením, bol však v zlom technickom stave. Majiteľom však učaroval zo všetkých miest, ktoré boli v tom čase v meste na prenájom, najviac. „Ocenili sme, že priestor tvoria tri miestnosti zachovávajúce väčšie súkromie, nie jedna veľká otvorená kocka, ako je to pomerne často zvykom,“ približuje Lukáš. Každá miestnosť neskôr dostala svoj vlastný názov. Pomenovanie tej prvej je totožné s názvom kaviarne a zvyšné dve sa spájajú so Sládkovičovými dvomi najznámejšími básňami – Detvanom a Marínou. Hoci je každá miestnosť zariadená odlišne, všetky dokopy vytvárajú jeden príjemný harmonický celok.  

Vyvýšené drevené pódium si nechali vyrobiť u miestneho stolára. 

Drevo a kov predstavujú kombináciu, ktorá je vďačná prakticky v každom interiéri. Stôl na kovových nožičkách vyrobil podľa návrhu architektov Peter Bodnár. 

V kaviarni sa konajú rôzne kultúrne podujatia a prednášky. Populárne sú najmä cestovateľské stredy, počas ktorých ľudia rozprávajú svoje zážitky z ciest. Majitelia plánujú prevádzku rozšíriť o pivničné priestory, kde sa budú konať koncerty a filmové premietania.

Majitelia ponuku kaviarne zostavili z nápojov, koláčov a drobných jedál, ktoré sami obľubujú a považujú za naozaj kvalitné, pričom sa snažia podporovať najmä domácich, resp. lokálnych výrobcov. Med do čaju alebo paštéty pochádzajú od malopredajcu z najbližšieho okolia.

Jediným zachovaným prvkom zo starej prevádzky, ktorá v priestore fungovala pred kaviarňou, je vzorovaná laminátová podlaha v poslednej miestnosti. Tá bola ako jediná v naozaj dobrom stave a dobre zapadala do konceptu, preto sa ju rozhodli ponechať.

Café Sládkovič
Mierové námestie 33
911 01 Trenčín
www.sladkovic.sk

p a v l e c h  p a u l i š i n  architekti
Radlinského 27
811 07 Bratislava
+421 910 331 852, +421 908 082 839
info@pparchitekti.sk
www.pparchitekti.sk

PRIPRAVILI LUCIA KUŠNÍROVÁ A NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO NORA SAPÁROVÁ, JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ časopis Môj dom 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky