Ako si architekti poradili s návrhom interiéru rodinného domu už do hotovej hrubej stavby

09.06.2016  |     

Prakticky, účelne a súčasne elegantne vyriešený rodinný dom je dôkazom toho, že šikovný architekt sa dokáže vyrovnať aj s náročnejšími úlohami, k akým patrí aj zabudovanie už existujúcich technických riešení.

V rozbehnutom vlaku

Investícia do kvalitného, energeticky efektívneho bývania, ktoré využíva moderné technológie a úsporné spôsoby vykurovania, sa aj vzhľadom na legislatívne zmeny stáva v našich podmienkach samozrejmosťou. Už v rámci projektu je však dobré myslieť aj na interiér rodinného domu a jednotlivé technológie navrhnúť a následne doň začleniť tak, aby sa maximalizoval ich prínos a súčasne nenarúšali celkový charakter priestoru.

V prípade tohto domu sa architekti z ateliéru .archstyl zapojili do procesu jeho tvorby až v čase, keď už bola hotová hrubá stavba. „Našou úlohou bolo do existujúceho pôdorysu navrhnúť interiér a k tomu fasádu domu tak, aby interiér s exteriérom tvoril jeden celok,“ objasňuje architekt Zoltán Horváth. Skúsení architekti sa s ponúknutou výzvou naozaj výborne a v rýchlom čase dokázali popasovať, danú situáciu, keď sa architekt, ktorý má vytvoriť interiér, do procesu zapája až v tejto fáze, však nepovažujú za najšťastnejšiu.

„V tomto prípade by bolo lepšie kontaktovať architekta ešte pred začatím stavby domu, aby sa predišlo zbytočným nákladom spojeným s presúvaním interiérových priečok v kúpeľniach,“ približuje Horváth. Nemalou výzvou bolo aj začlenenie prieduchov núteného vetrania do priestoru kuchyne a obývacej časti – architekti tu vytvorili dômyselný systém drevených hranolov, ktorý prieduchy šikovne zakrýva.

V interiéri prevládajú svetlé farby zvýraznené kontrastnými antracitovošedými a tmavohnedými prvkami.

Čisté línie, univerzálna farebnosť

V moderne ladenom dome s výmerou 180 m2 a čistými líniami dominujú na želanie majiteľov prevažne menej výrazné zemité odtiene, vďaka ktorým priestor pôsobí univerzálne a mimoriadne tvárne. „Jemnú neutrálnu farebnú schému si môžu podľa nálady doplniť o farebné akcenty vo forme rôznych interiérových doplnkov,“ približuje autor návrhu.

Dom je vďaka veľkým dreveným oknám príjemne presvetlený a svetlé tóny použité na zariadení ho navyše ešte väčšmi optický zväčšujú. Celý proces návrhu a následnej realizácie prebehol vo svižnom tempe – príprava štúdie interiéru trvala asi mesiac, ďalší bol nevyhnutný na prípravu technických výkresov. Vlastné interiérové úpravy, výroba nábytku na mieru a dokončovacie práce zabrali asi štvrť roka.

Väčšina nábytkových prvkov sa podľa návrhov architekta vyrobila na mieru. „Interiér rodinného domu je tak naozajstný originál – nábytok bol presne navrhnutý pre potreby majiteľov domu a nám umožnil získať absolútnu kontrolu nad vzhľadom celého priestoru,“ opisuje architekt Horváth.

Pri výbere hotových nábytkových prvkov sa dôsledne prihliadalo na to, aby dizajnovo aj materiálovo ladili s tými na mieru vyrobenými, vďaka čomu vytvára interiér rodinného domu príjemný konzistentný celok. 

Hoci dispozícia priestoru v pôvodnom projekte bola vyhovujúca, rozhodli sa architekti pre drobné zmeny v kúpeľniach, vďaka ktorým sa im lepšie podarilo využiť ich priestor.

V interiéri prevláda svetlá drevená podlaha z bieleho duba. Jedinou výnimkou je antracitová keramická dlažba vo vstupných priestoroch a kúpeľniach, ktorá lepšie znáša každodennú záťaž a súčasne sa jednoduchšie udržiava.

Hlavné osvetlenie dopĺňajú vo všetkých obytných miestnostiach svetelné LED pásy, ktoré sú umiestnené v podhľadoch.

Ateliér.archstyl 
Juraj Krč, Zoltán Horváth
Černyševského 26
851 01 Bratislava
www.archstyl.com

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ Z PODKLADOV ARCHSTYL 
FOTO ARCHSTYL
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky