Príjemný priestranný byt pre mladú trojčlennú rodinu v Bratislave

11.07.2016  |     

Mladí investori a architektky sa pri návrhu bytu zhodli natoľko, že ich bývanie takmer na 100 % kopíruje pôvodné vizualizácie.

Výber svietidiel je podľa architektky Kristíny Bobušovej v interiéri obzvlášť dôležitý. Priestor jedálne príjemne vymedzuje pätica svietidiel Amp Lamp od značky Normann Copenhagen. 

Dobrý základ

Mladá trojčlenná rodina oslovila architektky z ateliéru KNBD na základe ich portfólia, ktoré jej bolo typovo veľmi blízke. Priestranný byt s obytnou plochou 115 m2 a terasou sa nachádza v novostavbe s príjemným výhľadom na hlavné mesto a majitelia ho kúpili už čiastočne zariadený.

„Základ bol dobrý – drevená dubová podlaha, biele dvere aj soklové lišty,“ spomína architektka Kristína Bobušová. Zariadené už boli aj hygienické miestnosti – kúpeľňa a samostatná toaleta, kde však po dohode s majiteľmi urobili niekoľko úprav. „V kúpeľni sme sprchový kút presunuli vedľa vane, čím sme vytvorili miesto na práčku a sušičku. Získali sme tak aj viac úložných priestorov a mohli sme použiť veľké dvojumývadlo,“ dopĺňa spoluautorka projektu.

Hoci sa priestor stavebne nezmenil, úpravy neobišli ani dennú časť bytu. Keďže sa rozhodli zmeniť jej pôvodnú dispozíciu, bolo nutné presunúť rozvody – presekať káble a následne steny prestierkovať, takže práce bolo pomerne veľa. V obývacej časti sa zase sedačka otočila tak, aby si z nej majitelia mohli vychutnávať aj výhľad na mesto. Jedálenský stôl vycentrovali medzi dvere pracovne a okno a bez niekoľkých zmien sa nezaobišla ani kuchyňa – varné centrum sa napríklad presunulo na kuchynský ostrov. 

Lamelová zástena šikovne oddelila kuchynský ostrov od obývacej časti. „Chceli sme, aby tento vyvýšený plný predel pôsobil trošku inak. Časť mimo varnej plochy je na konci za lamelami otvorená.“ 

„Cieľom našich návrhov je, aby sa ľudia z priestoru okolo seba tešili a cítili sa v ňom dobre.“

Kristína Bobušová, architektka

Na rovnakej vlne

Majitelia bytu oslovili architektky v decembri 2014 a príprava návrhu trvala približne dva až tri mesiace. Začalo sa rekonštrukciou kúpeľne a pokračovalo výrobou jednotlivých nábytkových komponentov, čo trvalo približne ďalšie tri mesiace.

Posledné prvky, akými boli textílie, grafiky a ďalšie doplnky, povyberali architektky spolu s domácimi v auguste 2015. Spolupráca pri návrhu a následnej realizácii interiéru prebiehala podľa slov architektky veľmi dobre.

„Ak vám klient dôveruje a zároveň sa mu páčia rovnaké prvky, navrhuje sa veľmi ľahko,“ objasňuje priebeh spolupráce Kristína. Interiér sa nesie v základných farbách, akými sú biela a sivá, na viacerých prvkoch sa objavuje čierna a akcentujúca výrazná zelená.

Pri návrhu sa architektky z KNBD inšpirovali severským dizajnom, ktorý im je blízky a ktorého základné prvky – jednoduchosť, svetlú farebnosť a geometrické vzory – používajú vo svojej tvorbe pravidelne. „Škandinávsky dizajn je pre nás veľkou inšpiráciou, nie je chladný a máme skúsenosť, že sa v takto ladených bytoch naozaj dobre býva,“ približuje. Keďže investori a architektky boli od začiatku naladení na rovnakú vlnu, realizácia sa odvíjala od finálnych vizualizácií, s ktorými boli domáci úplne stotožnení. Priestory tak na prvý pohľad vyzerajú takmer identicky ako vizualizácie. Slabšiemu pozorovateľovi by sa možno neporadilo nájsť ani tri rozdiely.  

Viaceré steny v byte dekorujú tapety. Aby boli pred ich inštaláciou steny hladké, prebrúsili ich. Rovnaký postup sa použil aj pred nanesením tabuľového náteru. 

V sortimente značky wooli nájdete rôzne doplnky z preglejky, napríklad nástenné hodiny alebo praktické detské vešiaky s milým dizajnom (aj v tvare krokodíla). 

KNBD
Ing. arch. Kristína Bobušová
Ing. arch. Natália Benčíková
0949 363 119, 0949 249 171
www.knbd.sk

PRIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO MATEJ ĎURNEK, Jumpcat
ZDROJ časopis Môj dom 6/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky