Neobvyklá nízkoenergetická drevostavba neďaleko Hradca Králové

22.08.2016  |     

Duch dávneho majiteľa pozemku, inšpirácia severskou architektúrou a japonskou filozofiou i vášnivý štvorročný biológ. To všetko určilo konečnú podobu víkendového domu neďaleko Hradca Králové.

Manželský pár, profesijne pôsobiaci už dlhší čas v Prahe, sa rozhodol, že ho už divoké tempo veľkomesta zmáha a je načase sem-tam ujsť do odľahlého pokojného kúta, kde srnky a diviaky dávajú dobrú noc. Mali šťastie, že sa nemuseli dlho obzerať po správnom pozemku na stavbu víkendového bývania.

Vlastnili totiž tisíc m2 na okraji obce v blízkosti Hradca Králové. Predtým im tu na rekreáciu slúžila záhradná chatka pozlepovaná z rôznych zdrojov od pôvodných majiteľov, tá však rodine s dnes 6-ročným synom prestala vyhovovať a bolo ju nutné nahradiť.

Dom s menom

Požiadavka znela: nízkoenergetická drevostavba na celoročné užívanie. V ateliéri architektky Gabriely Kaprálovej vznikli tri návrhy, z ktorých vzišiel víťazný projekt nazvaný po dávnom majiteľovi zmieneného pozemku − Zilvar. „Pretože sme na tomto mieste niekoľkokrát zažili zvláštne situácie, pátral som po histórii tohto pozemku a zistil som, že tu kedysi stála stavba, ktorá patrila rodine istého vojnového veterána Zilvara. Chceli sme mu určitým spôsobom vzdať úctu, a tak sme sa rozhodli pomenovať dom po ňom,“ vysvetľuje pohnútky majiteľ.

Stavať práve na tomto pozemku chcelo odvahu, pretože vysoká spodná voda v oblasti a umiestnenie pozemku na úplnom okraji obce v slepej uličke priniesli nejednu komplikáciu. Odhodlanie však nakoniec nad všetkými prekážkami zvíťazilo a skúsenosti ešte posilnili citový vzťah majiteľov k tomuto miestu.

Moderná izbička

Celá stavba je citlivo usadená v rámci pozemku, s ktorým komunikuje nielen prostredníctvom veľkoryso zasklených plôch, ale aj vďaka terase, ktorá sa smerom od vchodu diagonálne rozširuje až na druhý koniec stavby. Neobvyklé riešenie strechy s navzájom prevrátenými štítmi zvolila architektka preto, aby vo vnútri vznikol dynamicky klenutý strop, ktorý opticky oddeľuje obe galérie v podkroví. Tým sa strecha na jednej strane vyhýba korune storočného duba a na druhej strane otočením umožňuje lepšie preslnenie severnej časti pozemku.

Vzor zábradlia bol inšpirovaný prepletencom vetví storočného duba, ktorý rastie hneď za oknom.

Guľaté bakelitové vypínače a zásuvky (značky THPG) priestor plný geometrických tvarov a hrán zjemňujú a vnášajú doňho hravosť.

Dom korešponduje modernou formou s vidieckym členením vnútorného priestoru. Hneď za vstupom nájdeme jediný uzavretý kút, a to kúpeľňu s toaletou, kde sa ukrýva i elektrokotol a rekuperačná jednotka. Súčasťou tohto modulu je aj množstvo úložných priestorov, ktoré v chodbe plnia funkciu šatne, za rohom sa potom menia na skrinky kuchynskej steny vrátane špajze a miesta na vstavanú chladničku.

Centrálnou časťou a zároveň srdcom domu je akási novodobá „izbietka“ s kuchyňou, jedálenským stolom a kachle. Po oboch stranách sa potom interiér zdvíha do výšky a takto vytvorená galéria plní hneď niekoľko funkcií naraz. Dá sa tu spať, hrať, relaxovať, pracovať… Pódiá na konci pôdorysu, ktoré v tejto modernej „chate“ vlastne nahrádzajú obývačku, ponúkajú výhľad na príjemné zákutia záhrady so stromami a vlastným jazierkom. Na kmeni náletu, ktorý je odtiaľ vidieť, vznikne ešte jeden domček. Taký malý, akurát na hranie.

Preklady okien tvorí priemyselná preglejka s čiernym lesklým bakelitovým povrchom. Pôsobivo kontrastuje so svetlým matným obložením z dreva a zrkadlovo odráža okolie.

Zaujímavé detaily

Na chúlostivé miesto konštrukcie, nad terasou, použili stavitelia jediný oceľový nosník.

Stavba v kostke

Návrh: Gabriela Kaprálová, Vítek Donát, Peter Hričovec, ASGK Design 
Realizácia: 2011 – 2013
Rozpočet vrátane vybavenia a úpravy okolia: 3,5 mil. Kč
Realizačná firma: Tesaři Osík (HSV), Martin Nosek (zakládání), TBM truhlářství (interiér), Zámečnictví Vojtaš, Truhlářství Čermák, kovářství Karel Píša
Konštrukcia: stĺpiková z KVH profilov
Strecha: plášť zbíjaný fošňový, opláštený OSB a drevovláknitými doskami
Skladba vonkajších stien: difúzne otvorená, obvodové nosné steny opláštené doskami OSB v hr. 18 mm, z vonkajšej strany potom drevovláknitými doskami
Skladba vnútorných stien: vnútorné nosné i nenosné steny z KVH stĺpikov − opláštené OSB doskami, obojstranne obložené podlahovými palubovkami (profil O) na pero a drážku
Fasáda: smrekovcová palubovka na latkovom rošte s prevetrávanou medzerou
Izolácia: minerálna vata
Okná: v drevohliníkovom ráme s izolačným trojsklom (ALBO)
Vykurovanie: kozubové kachle (Aduro) a doplnkové sálavé infrapanely (Fenix), bivalentný zásobník na TUV s možnosťou napojenia solárnych kolektorov

Text Dominika Záveská
Foto ASGK

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky