Jednoduchá drevostavba so skladacou fasádou prekvapuje už niekoľko rokov

16.09.2016  |     

Drevostavba so štvorcovou základňou, ktorá stojí v Stredočeskom kraji v okrese Beroun, v meste Králův Dvůr prekvapuje svojou jednoduchosťou a moderným vzhľadom už niekoľko rokov.

Napriek tomu, že to nie je úplne najčerstvejšia realizácia, stále má čo odovzdať okoliu. Je gestom modernej architektúry, ktoré zdôrazňuje význam prirodzeného osvetlenia a dôležitosti harmónie s prírodou v ľudskom živote. Za touto nápaditou, a pritom moderne jednoduchou realizáciou stoja architekti zo štúdia ov-a – Jiří Opočenský a Štepán Valouch.  

Veľký obytný priestor a štyri izby

Jednopodlažný dom určený pre päťčlennú rodinu stojí na novo zastavovanom svahu na okraji mesta, pričom je umiestnený na vrchnej časti pozemku, aby domácim poskytol čo najlepší výhľad do okolitej krajiny. Pozemok je na ostrovčeku tvorenom dvoma cestami. Pôdorys rodinného domu tvorí štvorec so základňou 15 metrov. 

Ako vyzerá dom zvnútra? 

Medzi troma blokmi súkromných miestností je voľný priestor obývacej izby spojenej s jedálňou a kuchyňou v tesnej blízkosti, na ktorý nadväzujú kryté terasy. Z otvoreného priestoru sa cez chodby vstupuje troch samostatných spální. Jedna miestnosť sa nachádza vedľa terasy. Samozrejmosťou sú tiež dve kúpeľne, šatníky, skladové a úložné priestory. 

Čarovný drevený šál

Najcharakteristickejším prvkom tejto drevostavby je priesvitný plášť z uzatvárateľných okeníc. Tvorí prakticky aj funkciu plotu. Architekti ho nazývajú šálom okolo domu a jeho funkcia je neoceniteľná. Pri uzatvorení vytvorí z terasy prakticky súkromný priestor chránení pred zrakmi aj nepriazňou počasia, ale aj priveľkých slnkom. Na druhej strane dá sa podľa potreby odostrieť tak, aby cez veľké presklené plochy do domu prenikalo potrebné množstvo svetla a tepla. Zároveň plní aj funkciu oplotenia, ktoré pozemok nemá. Posed na terase nahrádza záhradný altánok. Terasa je vytvorená z vysoko-odolného tropického dreva jatoba.

Stavebné detaily

Stavba domu je založená na takzvaných základových pásoch, konštrukciu tvorí drevený skelet vyplnený vodorovnými trámami - paždíkmi. Fasádny systém tvorí presklená stena v hliníkových rámoch. Vnútorné priečky sú zo sadrokartónu. Strop je vytvorený roštom z drevených I profilov. Výhodou umiestnenia domu je fakt, že plochú vetranú stenu kryje štrkový násyp. Pokiaľ ide o tepelnú izoláciu, túto funkciu v stavbe domu zohráva minerálna vata v drevenej konštrukcii. Efektný vetraný obvodový plášť tvoria smrekovcové dosky s medzerou. Strecha je pokrytá PVC fóliou s vrstvou horniny. 

Kto sú to ov-a?

Architektonická kancelária ov-a vznikla v roku 2007. Jej zakladatelia Jiří Opočenský (1978) a Štěpán Valouch (1977) sú absolventmi Fakulty architektúry ČVUT. Pred založením kancelárie spolupracovali na projekte a realizácii rodinného domu vo Svitavách. Po ďalších projektoch a realizáciách rodinných domov a interiérov v rokoch 2007 až 2010 pracovali na väčších projektoch a urbanistických celkoch. V roku 2010 založili spoločnosť ov architekti s.r.o. V rokoch 2010 až 2014 sa tím kancelárie rozrástol na 5 stálych členov. V roku 2012 až 2013 Jiří Opočenský a Štěpán Valouch viedli ateliér ZAN na FA ČVUT. Obaja sú autorizovanými architektmi Českej komory architektov.

RD Králův Dvůr v kocke

Architekti:  o v - a | Jiří Opočenský, Štěpán Valouch
Adresa: Králův Dvůr, Česká republika
Realizácia: 2009
Úžitková plocha: 160 m2, terasy 35 m2

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: ov-a
Foto: Tomáš Souček

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky