Víťazný rodinný dom CE.ZA.AR 2017: Nezvyčajný Dom v dome z Bernolákova!

17.10.2017  |     

V minulom roku pribudol v Bernolákove v Seneckom okrese dom, ktorý samotní jeho tvorcovia – architekti zo štúdia Plural, nazývajú Dom v dome. Prečo takýto názov?

Ako druhá koža

Projekt domu v Bernolákove je atypickým hneď z viacerých dôvodov: najmä však preto, že je obalený „druhou kožou“. Práve vďaka nej je vytvorený medzi samotnou stavbou a vonkajším priestorom súkromie na rozhraní interiéru a exteriéru ulice. Okrem toho, že vytvára ochranu pred nežiaducimi pohľadmi ukrýva aj priestor na príjemné posedenie, bazén, garáž a tieni dom pred priamymi slnečnými lúčmi. Okolo celého domu vytvára nezvyčajnú atmosféru – či ste už na vnútornej alebo vonkajšej strane domu.

Záhradu delí na dve

Nezvyčajný moderný dom sa nachádza medzi stabilizovanou rodinnou zástavbou a záhradnými pozemkami. Kedysi na tomto mieste stál pôvodný záhradný dom. Výhodou je, že dom nie je priamo pri ceste, ale od ulice si udržiava dostatočný odstup, ktorý mu zabezpečuje intimitu a do istej miery aj izolovanosť.

Umiestnený je tak, aby pozemok rozdelil na prednú a zadnú záhradu. Predná záhrada má charakter bujného neudržiavaného porastu, zadná je ukrytá za domom a tiež plní úplne iný účel a inak aj vyzerá. Je koncipovaná ako produktívna a pobytová, teda je určená na oddych obyvateľov domu, ale aj na dorobenie si zeleniny, či ovocia.

Iný ako ostatné, ale neruší

Dom v dome je úplne iný ako okolité domy, ale vďaka decentnému dizajnu a odstupu od cesty absolútne nepôsobí rušivo. Je vytvorený pre ľudí, ktorí vedia vnímať kvalitu tvorenú jednoduchými a decentnými výrazovými prostriedkami a neradia sa medzi obdivovateľov prvoplánových gest, ktorých je stále neúrekom. Skutočné hodnoty sa skrývajú vo vnútri, v jadre – tak, ako je to symbolicky aj v prípade tohto projektu. Celá stavba pozostáva z dvoch sústredných častí – preto názov Dom v dome. 

Čo nájdeme v interiéri?

Vnútornú časť tvoria obytné miestnosti, pričom v strede je situovaná veľká jedáleň. Ako pôdorys architekti použili palladiánsku mriežku 3 x 3. Okrem jedálne, ktorá sa nachádza medzi kuchynskou a obývacou časťou tu nájdeme tri samostatné izby a rodičovskú spálňu. Veľkou výhodou, ktorú by isto ocenili mnohí je fakt, že z kúpeľne možno otvoriť veľké presklené dvere do exteriéru bez toho, aby vás niekto videl – opäť vďaka vlnitej druhej koži domu.  

Medzipriestor je plne funkčný

Vonkajšiu časť domu – medzi stavbou a vlnitou „druhou kožou“ vypĺňajú doplnkové funkcie, ktoré nie sú celoročne využívané, takže nejde len o bezúčelný efekt, či vizuálny dojem. Sú to napríklad pátiá rôznych veľkostí a rozmerov, garáž, bazén a skladové priestory. Tento priestor už nie je domom, ale nie je ani záhradou. Je medzipriestorom, hranicou a prostredníkom medzi dvoma svetmi – svetom súkromia v interiéri domu a  realitou obce Bernolákovo, z ktorej každé ráno vychádzajú obyvatelia za prácou do Senca, či Bratislavy. 

Dom v dome získal ocenenie CE.ZA.AR 2017 v kategórii Rodinné domy.

Dom v dome v kocke

Architekti: architektonické štúdio Plural
Lokalizácia: Bernolákovo
Zastavaná plocha: 300m²
Realizácia: 2016
Krajinný architekt: LABAK
Statika: GEOSTAT, Samuel Šimonovič
Dizajn atypických interiérových prvkov: Ľubica Segečová

Text: Sabína Zavarská
Foto: Daniela Dostálková
Zdroj: Plural

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky