Rekonštrukcia pod taktovkou tehly alebo Loft v marmeláde

26.09.2016  |     

Keď architekti z ateliéru Loft Szczecin vyberali nezvyčajné meno pre tento projekt, mysleli samozrejme na filozofiu, ktorú v ňom dodržiavali – premeniť, ale nezabudnúť. Loftom v marmeláde je totiž práve preto, lebo vznikol z továrne na túto ovocnú pochúťku, ktorá v poľskom Štetíne fungovala do druhej svetovej vojny.

Hlavnou myšlienkou bolo zachovať v priestore čo najviac z jeho pôvodného charakteru a atmosféry a zároveň to prepojiť s tým, na čo má slúžiť dnes. Všetkými časťami preto bežia zreštaurované pôvodné drevené podlahy a prinášajú do každého rohu kus špecifickej histórie budovy. Nad ne sa miestami vyťahujú mohutné oblúky a klenby, ktoré o minulosti tiež už čo-to vedia. Teplý odtieň tehly z nich robí dominantu väčšiny bytu. Aj preto istú masívnosť tehlového stropu odľahčujú čisté biele ostenia veľkých okien so vzdušnými závesmi, rovnako aj biela farba stien. 

Faktu, že priestor funguje pod taktovkou tehlových prvkov sa prispôsobil aj nábytok. Na robustnosť tu už „miesto“ nezostalo, aj keď priestoru je dosť. Preto sa k slovu dostali skôr strohejšie a subtílnejšie funkčné prvky. Keďže dizajnéri mali od začiatku v scenári minulosť, vybrali retro kúsky z 50. a 60. rokov 20. storočia. Oživenie a dynamiku dostali na starosť zaujímavo tvarované detaily.

„Jemnejšie“ police zasa dotvorili efekt výrazného tehlového výklenku, podobne trošičku ďalej tmavá čierna na „modernej retro chladničke“ (ponúkanej v desiatkach odtieňov a vo verzii s motívmi Dolce & Gabana) kontrastuje s prirodzene žiarivou tehlovou červeňou.

Kuchynská zóna dostala priestor na vlastné kontrasty. Strohé skrinky vyrobené z preglejky sú zdola ohraničené krásnou kresbou drevenej dlážky a zhora ich zdobí pracovná doska z klasického bieleho mramoru. Genius loci daného miesta to však ocenil.

Keď sa pred odchodom ešte na rozlúčku mrkneme do zrkadla, zistíme, že duchovia minulosti by bez štylizovanej patiny a ošumelosti neboli kompletní.

Text: Zuzka Kubalová

Foto: freshome.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky