Aj jednoduchý tehlový domček bez zateplenia môže byť pasívny

30.09.2016  |     

Pasívny dom nemusí byť z dreva ani zo slamy, dokonca nemusí byť ani obalený obrovskou vrstvou izolácie. Jednoduchý tehlový domček bez zateplenia, ktorý nadmieru spĺňa prísne požiadavky majiteľov, je ekologický, pasívny a príjemný.

Bez zateplenia

Mladý majiteľ mal túžbu postaviť si nízkoenergetický dom na pozemku, ktorý už dlhšie vlastnil. Od začiatku si tiež želal, aby bol dom murovaný: „Nechcel som bývať v drevostavbe, chcel som jednoducho tehlový dom.“ No zároveň mal výhrady k zatepleniu.


Prečítajte si tiež:
 
 

„Zateplenie ako také mi nesedí, je to niečo nalepené na fasáde. Navyše, zateplenie ani nie je lacné – polystyrén je drahý ani kotviace prvky nie sú zadarmo a aj inštalácia stojí veľa peňazí. A po tom všetkom dom ani poriadne nedýcha,“ vysvetľuje. „Dom bez dodatočnej izolácie je stavebne jednoduchší. Stačí len dávať tehlu k tehle a dom je postavený, môže slúžiť,“ dopĺňa.

Pojem pasívny dom bol pre majiteľov spočiatku opradený množstvom záhad. No keď sa bližšie zoznámili s technickými detailmi, so všetkými za i proti, tak zistili, že to nie je nič tajomné a nedosiahnuteľné.

Od nízkoenergetického k pasívnemu

O vyriešenie tohto rébusu požiadali architekta Jana Medeka, ktorý má bohaté skúsenosti s projektovaním rodinných domov. „Od investora som dostal zadanie vyprojektovať rodinný dom, ktorý by svojimi parametrami zodpovedal požiadavkám nízkoenergetického domu. Ako sa projekt tvoril, vďaka množstvu úprav i dodaných technológií sa približoval parametrom pasívneho domu,“ vysvetľuje architekt.

K tomu prispela i správna voľba stavebného materiálu. Tou bolo 50 cm hrubé tehlové murivo s polystyrénovou izoláciou vo vnútri, ktorá majiteľom umožnila dosiahnuť energeticky úsporné bývanie.

Vykurovanie a ohrev vody sú zabezpečené tepelným čerpadlom a solárnymi kolektormi. Udržať teplo v chalúpke pomáhajú aj okná s izolačným trojsklom.

Moderná a úsporná chalúpka

Medzi želania investora patrilo aj to, aby sa dom svojím vzhľadom približoval k akejsi modernej chalúpke. Aj preto bolo vylúčené, aby bol zateplený. Zvolil a využil sa teda murovací materiál, ktorý zateplenie v plnej miere nahradil.

Vias sa o dome dočítate na webe domztehly.sk

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky