Prízemný dom v Stupave, ktorý svojich majiteľov rozhodne nezotročí

06.10.2016  |     

„Ak stavať dom, tak taký, aby sme neboli jeho otrokmi. Dom má slúžiť nám a nie my domu,“ je krédo majiteľov tejto premyslenej stavby. Je šikovným príkladom, ako využiť malý pozemok a vytvoriť si príťažlivé a pohodlné bývanie.

Keď si architekt navrhuje dom sám pre seba, výsledok bude určite stáť za to. Potvrdzuje to aj stavba v Stupave, ktorej autorom aj majiteľom v jednej osobe je architekt Miro Jošt. „Pravidelne som okolo pozemku chodieval a vždy sa mi pozdával. Keď bol zrazu na predaj, neváhal som ani sekundu,“ hovorí.

Na parcele s rozlohou 308 m2 pôvodne stál neobývaný dom z nepálenej hliny a stodola. Keďže náklady na rekonštrukciu pôvodného domu by boli niekoľkonásobne vyššie ako novostavba, s priateľkou sa rozhodli zbúrať ho a začať spoločný život v novom dome. Stavba síce trvala tri roky, ale premyslený postup sa dvojici oplatil. V maximálnej miere sa im totiž podarilo využiť malý pozemok, na ktorom vyrástol dom s úžitkovou plochou 103 m2.

Rebrík na fasáde vedúci na strechu je majiteľov architektonický žart. „Mnohí známi a okoloidúci si myslia, že na streche je bazén“ smejú sa majitelia, ktorí plánujú zelenú  strechu s „chill out“ terasou. 

V záhrade majú domáci nasadené okrasné rastliny aj chutné bylinky a ovocné stromy a kríky.

Keď architekt rieši vlastné bývanie

Najväčšia výzva čakala architekta hneď na začiatku. „Navrhnúť dom, v ktorom mám žiť, bolo omnoho zložitejšie, ako navrhnúť dom pre klienta. Existovalo totiž nespočetné množstvo riešení, ktoré som v ňom chcel uplatniť,“ vysvetľuje Miro Jošt. Hoci pôvodne uvažoval o dvoch podlažiach, po diskusiách s partnerkou sa napokon obaja priklonili k riešeniu bez zbytočných schodov a zbytočných izieb – k prízemnej stavbe s plochou strechou. „Babka aj mama mi hovorievali, že ak stavať dom, tak taký, aby sme neboli jeho otrokmi. Dom má slúžiť nám a nie my domu,“ dopĺňa domáca pani.

V lete sa spoločenský život presúva na terasu. S obývačkou ju bez zbytočných schodíkov spája drevený zdvižno-posuvný portál s dĺžkou až 2,5 m.

Spoločensky naladený interiér

Hneď od vstupu sa otvára pohľad do spoločenskej časti, ktorá je v dome dominantná. Spoločenskí majitelia si tu splnili svoju základnú požiadavku – otvorený denný priestor, kde by sa mohli komfortne stretávať s rodinou a priateľmi. Charakteristickým prvkom spoločenskej zóny, ktorý zároveň zjednocuje rôzne časti, je obklad z preglejky. Tento estetický doplnok taktiež oddeľuje nočnú zónu domu. Denný priestor ozvláštňuje aj niekoľko dizajnových chuťoviek. „Veľmi sa nám páčia staré kreslá, ktoré sme zrenovovali a dali ich nanovo očalúniť,“ opisuje majiteľ. Spolu s vankúšmi v rovnakom dizajne perfektne dopĺňajú interiér.

Spomienkou na krásny, no priveľmi schátraný dom, ktorý tu stál pôvodne, je jedálenský stôl vyrobený na mieru z jeho starých drevených trámov.

„Drevo sa osvedčilo pri takýchto veľkých rozmeroch zasklení. Udržiava si stály tvar a nedochádza k jeho deformovaniu. Pri správnej údržbe ho bez obáv možno použiť aj pri orientácii domu na juhozápad.“

Ľubomír Svetlík, zástupca spoločnosti Mirador

Dôraz na denné svetlo

Spoločenský život sa v lete presúva von, na terasu, ktorú s obývačkou harmonicky prepája zdvižno-posuvný drevený portál od spoločnosti Mirador. I keď pôvodným zámerom boli drevohliníkové profily, z hľadiska ekonomiky stavby sa majitelia napokon rozhodli pre drevo. „Drevo v interiéri bola naša jediná voľba. Navodzuje hrejivý pocit domova. Údržba dreveného profilu z vonkajšej strany je síce v porovnaní s hliníkom náročnejšia, ale s tým sme dopredu počítali,“ hovorí architekt. 

Majitelia od začiatku kládli dôraz na dostatok denného svetla v interiéri, aj preto je veľký zasklený portál zámerne orientovaný na juhozápad. Izolačné trojsklá pomáhajú v zime maximalizovať solárne zisky, v lete zas chráni interiér pred prehrievaním pergola, ktorú onedlho doplnia aj exteriérové žalúzie. Majitelia totiž ešte v procese hrubej stavby urobili na ne potrebnú predprípravu. 

Strohý základ interiérov dáva väčšiu slobodu pri ich zariaďovaní. Dostatočne ho oživí a zútulní aj sám život.

text: Eva Fačková
foto: Martin Matula, Mirador
zdroj: časopis Môj dom 9/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky