Keď je majiteľom domu kuchár, ktorý sa chce obklopiť krásnou prírodou, môže to vyzerať aj takto!

25.10.2016  |     

Malý domček, ktorý stojí na pobreží Nórska pri mori s výhľadom na susedné ostrovy môže byť zaujímavou inšpiráciou aj pre nás vo vnútrozemí. Nezáleží totiž ani tak na tom, kde stojí, ale ako šikovne v sebe skrýva možnosti na pohodlný život na malom kúsku pozemku.

Nórsky dom z architektonického štúdia Asante Architecture & Design je súčasťou projektu pre rozvoj vidieka na ostrove Stokkøya, ktorého podstatou je vytvorenie a rozvoj moderných nórskych domov do dynamickej obce. Mala by sa stať miesto pre život, prácu, radosť i uvoľnenie, ale rozhodne nie len pre relax, ako by sme mohli očakávať podľa lokality. 

Prvoradými momentmi pri tomto projekte sú: moderná jednoduchá architektúra, udržateľnosť a výnimočná kuchyňa. Znie to síce nezvyčajne, ale majiteľom tohto domčeka je kuchár, takže praktická i estetická kuchyňa zohráva pri tejto stavbe skutočne veľmi dôležitú úlohu.

Splnený sen

Majiteľ domu sa rozhodol usadiť a obklopiť krásnou scenériou krajiny. Malý domček, z ktorého by mal výhľad na more – zo všetkých svojich izieb, bol jeho dávnym snom. Výsledná stavba žije v plnej harmónii s prírodou. V noci sa domáci môže sledovať mesačný svit, ktorý od mora odráža jasné svetlo do jeho obývačky. Môže sa tešiť zo sledovania polárnej žiary cez presklenú stenu, kým sa kúpe v nezvyčajnej vani. Dokonca môže loviť ryby z vlastného balkóna. Zo strany cesty má dom menšie okná, zato na strane smerom k vode veľké panoramatické.

Súkromie v drevenom podkroví

Dom je rozdelený do dvoch celkov. Spodná jednotka sa skladá z vchodu a kúpeľne, vyššia z kuchyne, obývacej izby a podkrovia, ktoré sa tiahne nad celou kuchyňou. Na pohľad jednopodlažný dom má takto vlastne v samotnom interiéri podlažia dve – vyvýšené podlažie, na ktorom je súkromný priestor na spanie - je vlastne izbou v izbe, vytvorenou drevenou konštrukciou. Z vonkajšej strany je pri vchode a kuchynskom okne zaujímavým spôsobom riešený priestor na ukladanie dreva potrebného na kúrenie.   

Aby vydržať drsné podnebie

Drevodom je obložený dreveným obkladom, a to nielen z vonkajších, ale aj z vnútorných stien. Keďže fasáda musí vydržať drsné počasie, je bezúdržbová a z dreva skonštruovaná tradičnou japonskou technikou, zapojenou do celkového nórskeho kontextu. Časť domu smerujúca k vode stojí na drevených pilieroch, druhá polovica na betónovej doske osadenej na pevnej zemi. Prírodná strecha je pokrytá predpestovanou vegetačnou rohožou sedum. Vykurovací systém domčeka tvoria krbové kachle s vodným plášťom, voda je ohrievaná solárnym systémom.

Materiály a chuťovky

Interiér domu je napriek všetkému pestrý a príjemný. Umožňujú to rôzne ošetrené drevené panely, i dlažba v kúpeľni. Vaňa je obložená rovnakými dlaždicami, aké sú na kúpeľňovej podlahe a jej špecifikom je, že je ponorená hlboko do podlahy. Tým architekti dosiahli nerušený výhľad do prírody a domáci má pocit, že sa nachádza priamo uprostred nej. Trapézové plechy na strope interiéru vytvárajú hravý kontrast s teplým drevom a zároveň odrážajú svetlo z oblohy a vody do interiéru domu.  

Kuchárov dom v kocke

architekti: Asante Architecture & Design
lokalizácia: Stokkøya, Åfjord, Norway
Rozloha: 60 m2
Realizácia: 2015

Text: Sabína Zavarská
Foto: Marius Rua

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky